Dovo Geltaičio nuotykiai Mėmelio krašte 1946 m.

Siųsti Versija spausdinimui

Jonas Brigys,
Raseinių Marcelijaus Martinaičio viešosios bibliotekos bibliotekininkas

Nuo pokario Lietuvos partizaninio karo mus skiria dešimtmečiai, tačiau tie skaudūs įvykiai vis dar gyvi tėvų ir senelių atmintyje, iškyla prisiminimų, istorinėse knygose. Kol kas daugiausia išleidžiama būtent tokio pobūdžio literatūros, tačiau stiprėja ir grožinės literatūros srautas.
Vienas iš autorių, kuris ryžosi meniniu žodžiu atskleisti pokario kovas, jų įtampą ir kančią, yra raseiniškiams pažįstamas žurnalistas Mindaugas Milinis (jis 2015 m. kurį laiką dirbo rajoninio laikraščio „Naujas rytas“ redaktoriumi). 2015 m. leidykla „Briedis“ išleido jo nemenkos apimties istorinį romaną „Partizanas“. Kvapą gniaužiantys nuotykiai, ašarą spaudžiančios lietuvių ūkininkų trėmimo scenos, šiurpių raudonarmiečių nusikaltimų Rytų Prūsijoje vaizdai, Lietuvos partizanų kovų su NKVD daliniais aprašymai skaitytojo nepaleidžia iki paskutinių knygos puslapių. Tačiau romano pasirodymas nebuvo lengvas – kaip sako pats autorius, jis pagalbos nesulaukė iš garsių politikų: „Maniau, kad jie yra tie žmonės, kurie mane palaikys. Deja, nesulaukiau jų atsakymo. Supratau, kad jie įdomūs tik patys sau. Sureagavo vienintelis istorikas Arvydas Anušauskas.“
Kai kurie literatūrologai, analizavę romaną „Partizanas“, pastebėjo, kad nė vienas šio kūrinio herojų neatitinka tradicinės partizano paveikslo sampratos. Todėl svarstyta, kad romanas turėtų sulaukti tęsinio, kuriame autorius iki galo atskleistų savo herojų paveikslus ir atsakytų į pirmojoje dalyje likusius atvirus klausimus.
Visus, kuriems po pirmosios „Partizano“ dalies liko tokių klausimų, galime pradžiuginti – neseniai skaitytojus pasiekė antroji knygos dalis. Romane „Partizanas II“ M.Milinis, pasitelkęs istorinius duomenis ir meninę išmonę, atkuria sovietų armijos okupuotos Lietuvos, pokario Žemaitijos ir viso Klaipėdos krašto gyvenimą, aprašo įvykius Klaipėdoje, po Antrojo pasaulinio karo dar tebevadintoje Mėmeliu. Mieste siautėjo sovietų kariškių ir nusikaltėlių gaujos. Raudonieji okupantai suiminėjo, žudė vietinius žmones, plėšikavo. Kitose netoli nuo uostamiesčio esančiose Žemaitijos vietovėse okupantai organizuodavo baudžiamąsias akcijas prieš partizanus ir juos remiančius krašto gyventojus. Antrojoje romano dalyje toliau tęsiama pirmojoje „Partizano“ dalyje aprašyta nuo Tilžės kilusio šaulio Dovo Geltaičio istorija, kurį karo pabaiga užklupo Latvijoje Kuršo „katile“.
Priminsime, kad M.Milinis yra išleidęs ne vieną knygą. Taip pat ir skaitytojų dėmesio sulaukusį Afganistano karo dalyvių prisiminimų rinkinį „Afganistano mėsmalė. 1979–1989 m.“
Visus neabejingus dramatiškai Lietuvos pokario istorijai kovo 12 d. 17 val. kviečiame į Raseinių Marcelijaus Martinaičio viešąją biblioteką, kur vyks susitikimas su žurnalistu, rašytoju M.Miliniu ir jo naujausios knygos „Partizanas II“ pristatymas. Renginyje bus galima įsigyti pristatomą knygą.

Komentarų nėra