Etnomėnuo „Ar pažįsti Lietuvos etnografinius regionus?“
Kovo mėnesį Raseinių specialiosios mokyklos bendruomenė „keliavo“ po Lietuvos etnografinius regionus: Aukštaitiją, Žemaitiją, Suvalkiją, Dzūkiją ir Mažąją Lietuvą. Atskiros etnografinės sritys viena nuo kitos skiriasi vietos gyventojų kalbos ypatumais, vyraujančiomis šventėmis, aprangos subtilybėmis ir kitokiais materialiniais bei dvasiniais kultūros savitumais.
Mokiniai kartu su socialine pedagoge Vaida Navickiene ir mokytoja Lina Valantiniene ieškojo ne tik skirtumų, bet ir panašumų. Buvo apžvelgti būdingi bruožai: apranga, maistas, tarmės, dainos, gamtos išskirtinumas. Mokiniai žiūrėjo vaizdinę medžiagą, klausėsi tarmių ir dainų, žinias įtvirtino atlikdami praktines užduotis. Kovo 28-ąją grupė mokinių ir minėtos pedagogės lankėsi Raseinių krašto istorijos muziejuje, kur dalyvavo edukacijoje „Audžiame tautinį kostiumą“. Pradžioje išklausė audėjos Ramutės Jegnorienės pasakojimą apie senuosiuose audiniuose užkoduotas spalvas ir raštus, atspindinčius kiekvieno etnografinio regiono savitumą, nes kiekvienas regionas, laikydamasis prosenelių tradicijų, audė ir siuvo savaip. Tyrinėjo mūsų krašto – pietų žemaičių – atkurtus XIX–XX a. tautinius vyriškus ir moteriškus kostiumus, patys mokydamiesi austi audimo staklėmis, išbandė audėjo amatą. Ši veikla sulaukė didelio mokinių susidomėjimo. O etnomėnesį užbaigė paskutinę kovo dieną, vaišindamiesi žemaitišku kastiniu ir virtomis bulvėmis.
Mokiniams labai patiko visos veiklos, jiems buvo įdomu ir naudinga, suteikė ne tik daug teigiamų emocijų, bet ir žinių apie Lietuvos kraštą bei kiekvieno etnografinio regiono savitumą.
Vaida Navickienė,
Raseinių specialiosios mokyklos
socialinė pedagogė,
Lina Valantinienė,
Raseinių specialiosios mokyklos
mokytoja