Girtuoklių disciplina

Siųsti Versija spausdinimui

Girtuoklių disciplina    

Norint bet kokioje veikloje pasiekti gerų rezultatų (sporte, profesinėje veikloje ir pan.), reikia geros disciplinos. Tačiau išmokti disciplinos, atrodo, gana sudėtinga, nors jos teikiama nauda – akivaizdi. Pavyzdžiui, disciplinuoti vokiečiai geriau atlaiko ekonominės krizės smūgius, nei nuolat atsipalaiduoti linkę graikai, ispanai ar portugalai.    

Tačiau keista tai, kad disciplina būdinga ne tik tvarkingiems vokiečiams, bet ir alkoholyje paskendusiems asmenims, populiariai tariant, girtuokliams. Kam teko gyventi prie kokios nors nedidelės parduotuvės, esančios vietovėje, kur yra nemažai išgerti mėgstančių žmonių, turėjo pastebėti, kad prie tokių parduotuvių nuolat būriuojasi vyrų kompanijos. Tačiau tai nėra chaotiškas būriavimasis, bet labai sisteminga veikla, paremta tiesiog armijai būdinga disciplina.  

Kiekvieną rytą girtuokliai susirenka „susileisti“ jiems būtiną alkoholio dozę tuo pačiu laiku. Nesvarbu, ar lyja lietus, ar siaučia pūga, ar kepina vidurvasario saulė. Jie kaip kareiviai sutartu laiku kiekvieną dieną (be išeiginių) renkasi susimesti centų keliems alaus buteliams.       

Moksleivių disciplina  

Keistą discipliną demonstruoja ir į rūkymą įjunkę moksleiviai. Visiškai neįpratę laiku ateiti į pamokas, jie stebėtinai tiksliai ir reguliariai renkasi parūkymo vietose. Ar tai galima vadinti gyvenimiškomis disciplinos pamokomis? Aišku, kad ne. Juolab, kad įprotis reguliariai rūkyti nepastebimai perauga į poreikį svaigintis stipresnėmis priemonėmis – alkoholiu ir narkotikais.  

Atsiranda vergiškas prisirišimas prie alkoholio ir nikotino. Nenuostabu, kad svarstoma, kaip atpratinti žmones ir ypač paauglius nuo tokios žudančios disciplinos.    

Pavyzdžiui, Didžiojoje Britanijoje, siekiant pažaboti nepilnamečių girtuokliavimą, siūloma bausti tėvus, kurie leidžia savo vaikams vartoti alkoholinius gėrimus. Britų politikai teigia, kad yra ryžtingai nusiteikę pažaboti jaunesnių nei 18 metų jaunuolių girtuokliavimą. Kalbos apie panašius užmojus nuolat pasigirsta ir Lietuvoje.           

Savivaldybių disciplina

Atrodo, kad griežtas girtuoklių disciplinos taisykles yra pajėgios sulaužyti aktyvios savivaldybės. Apie tai jau buvo paskelbta internetiniuose portaluose. 

Šį tą pavyko nuveikti Seimo nariuiAntanui Matului. Jo užmojai nugalėti girtavimą, regis, nelieka be pėdsakų. Aludaryste garsėjantis Pasva-lio rajonas, kuriame A. Matulas išrinktas Seimo nariu, pradėjo kovą su besaikiu žmonių girdymu.  

Išklausęs moterų skundus dėl geriančių vyrų, sūnų bei anūkų, parlamentaras ėmė raginti savivaldos darbuotojus nesitaikstyti su žalingu reiškiniu. Šie išgirdo raginimus. Pasvalio rajono meras Gintautas Gegužinskas teigė, kad imtasi dviejų kovos su žmonių girdymu rajone
būdų. Parlamentaro paraginti Pasvalio rajono tarybos nariai šiuo metu kaip tik svarsto galimybę visų rajono alaus barų darbo laiką sutrumpinti viena valanda.      

 „Įstatymas numato, kad alaus barai gali dirbti iki 22 valandos, tačiau konkretų jų darbo laiką gali nustatyti pati savivaldybė. Esame pasiryžę balsuoti už tai, kad Pasvalio rajono teritorijoje esantys alaus dirbtų ne iki 22, o tik iki 21 valandos“, – apie savivaldybės ryžtą pasakojo  G. Gegužinskas. 
            

Alaus barų disciplina  

Antrasis būdas, kuriuo tikimasi bent kiek pažaboti girtuoklystę, – neseniai Pasvalio rajone pradėti kompleksiniai alaus barų tikrinimai. Į juos drauge vyksta policininkai, mokesčių inspekcijos bei higienos specialistai.  

„Pastebėjau, kad atokių kaimų alaus barai įrengti geriau nei mūsų aplankytasis Pasvalyje. Jo lankytojai priversti naudotis lauko tualetu. Nors Europos Sąjungos (ES) reikalavimai verčia tokius barus uždaryti, tuoj pat to nedarysime. Griežtų sankcijų numatyta imtis vėliau“, –
sakė Pasvalio maisto ir veterinarijos tarnybos vyriausioji veterinarijos gydytoja Aušra Strumskienė.   Siaubą keliančių barų nestinga ir Raseiniuose bei jų apylinkėse. Beje, nestinga ne tik barų, bet ir dejuojančių nelaimingų moterų, kurios mato, kaip tuose baruose baigia paskęsti jų vyrai, vaikai ir anūkai.  

„Alio, Raseinių“ krapštotyrininkas ketina domėtis, ką nuveikė Raseinių rajono savivaldybė, kad siaubą keliantiems barams būtų uždėtas reiklus apynasris.

Komentarų nėra