Ilgo atstumo pėsčiųjų maršrutas „Miško takas“

Siųsti Versija spausdinimui

„Miško takas“ yra Europos ilgų atstumų pėsčiųjų maršruto E11 dalis Baltijos šalyse, ji eina per gražiausius Lietuvos, Latvijos ir Estijos miškus bei nacionalinius parkus. Maršruto pradžia – Lenkijos ir Lietuvos pasienyje Lazdijuose, jis tęsiasi Latvijoje per Rygą ir pasiekia Taliną Estijoje.
Rugsėjo 2–6 d. Estijoje vyko projekto „Miško maršrutų kūrimas Lietuvoje ir Latvijoje. Baltijos pajūrio pėsčiųjų maršruto plėtra Lietuvoje“ pažintinis vizitas. Jame dalyvavo projekto partnerių atstovai iš įvairių Lietuvos, Latvijos regionų ir įstaigų. Iš viso – 43 dalyviai. Raseinių kraštui renginyje atstovavo VšĮ „Atrask Raseinius“ direktorius Arnas Zmitra, Dubysos regioninio parko direktorius Vygantas Kilčauskas ir Tytuvėnų regioninio parko vyr. specialistė Indrė Žagužauskaitė. Vizito tikslas – susipažinti su Miško ir Jūrų takais, esančiais Latvijoje ir Estijoje, bei jų pritaikymu turistų poreikiams.
Rugsėjo 2 d. susipažinta su Toomas Abel, Häädemeeste savivaldybės atstovu, ir Tõiv Jõul – „Jūrų tako“ projekto koordinatoriumi Estijoje. Šie atstovai pristatė savo savivaldybę ir vyraujančias problemas, susijusias su „Jūrų tako“ žymėjimu ir paties projekto įgyvendinimu. Vakare trumpai pasivaikščiota iki paplūdimio, šalia kurio eina „Jūrų takas“. Kartu pristatyti paplūdimyje sukurti infrastruktūros pavyzdžiai – pėsčiųjų takai, apžvalgos aikštelės prie jūros ir šiukšlių rinkimo būdai, skirti mažinti šiukšlinimo mastams paplūdimyje.
Rugsėjo 3 d. aplankytas Roosta laisvalaikio centras (www.roosta.ee) ir susipažinta su centro teikiamomis paslaugomis. Po laisvalaikio centro pristatymo vyko žygis pėsčiomis „Jūrų taku“ iki „Dirhami Fich café“ (https://dirhami.ee/en/cafe/). Dalyviai taip susipažino su viena iš „Jūrų tako“ atkarpų, einančių šalia jūros, turėjo galimybę susipažinti su take esančiais ir žygeiviams draugiškais verslais. Vėliau Paldiski mieste vyko susitikimas su Ede Teinbas, buvusia projekto koordinatore „Jūrų take“, ir Paldiski miesto savivaldybės atstovu. Pristatytas Paldiski miestas, naujai įrengta infrastruktūra mieste, vyraujančios problemos ir jų sprendimo būdai.
Rugsėjo 4 d. turėjome galimybę dalyvauti oficialiame „Miško tako“ atidaryme. Dalyvių laukė 13 km žygis. Viduryje maršruto surengtas vietos bendruomenės pasirodymas, susipažinta su vietos bendruomene ir tam tikromis jų tradicijomis (šokiais, muzika, žaidimais). Keliaujant maršrutu dalyviai gyvai susipažino su „Miško tako“ infrastuktūra ir jo ribose dirbančiais žygeiviams draugiškais verslais.
Rugsėjo 5 d. aplankyta kita žygeiviams draugiška aplinka – Estijoje netoli miško tako esantis „Medžio centras“ (https://puiduait.ee/en/). Vėliau vyko susitikimas su „Medžio centro“ atstove, „Peipsi temaja“ kavinukės (https://peipsiteemaja.ee/) savininke bei Aive Tamm Mustvee savivaldybės atstove. Paskui buvome supažindinti su trumpa „Miško tako“ atkarpa Varskoje. Ją pristatė vietinė „Miško tako“ projekto partnerė ir turizmo centro atstovė, gidė Helen Külvik.
Rugsėjo 6 d. H. Külvik dalyviams pristatė „Reggi maja“ lankytojų centrą (www.visitestonia.com/en/varska-visitor-centre-reeks-house). Taip pat vyko susitikimas su Varska savivaldybės meru Raul Kudre, aplankyta Varskma turizmo klėtis-ferma (www.vaskna.ee), kuri taip pat yra draugiška žygeiviams, o čia dirbantys ir gyvenantys vietos bendruomenės nariai įsikūrę netoli ten einančio „Miško tako“. Tai puikus verslo pavyzdys, parodantis, kaip verslas prisitaiko prie gyventojų ir turistų poreikių, gali teikti įvairias paslaugas vienu metu (maitinimas, ekskursijos, edukacijos, stovyklos, nakvynės ir kitos paslaugos vienoje vietoje).
Džiugu, kad „Miško takas“ jungia visas tris Baltijos šalis, o viena jo atkarpa kerta ir Raseinių rajoną bei vingiuoja Dubysos upės slėniais. Oficialus „Miško tako“ atidarymas Lietuvoje numatytas 2022 m. Plačiau apie „Miško taką“ galite paskaityti https://baltictrails.eu/lt/forest?lang=lt.
Kauno regiono plėtros agentūros ir
VšĮ „Atrask Raseinius“ informacija

Komentarų nėra