Investicijos milžiniškos, tačiau ekonomijos efektas abejotinas

Siųsti Versija spausdinimui

Jau spėjęs įsibėgėti šildymo sezonas – sunkus išbandymas daugiabučių namų gyventojams, nes šilumą skleidžiantys radiatoriai negailestingai iššluoja ir taip ne per pilniausias pinigines.
Gyventojai diskutuoja ir piktinasi dėl nepakeliamai aukštų šilumos kainų mūsų rajone, tačiau rasti išeitį sunku, o ir kaltų ar galinčių prisiimti dėl to atsakomybę aplinkui nesimato.
UAB „Raseinių šilumos tinklai“ direktorius Stanislovas Bartkus informavo, kad Raseinių rajono gyventojai šiuo metu už vieną kilovatvalandę moka 23,15 ct, tokia šilumos kaina mūsų rajone buvo nustatyta nuo 2009 m. lapkričio 1 dienos.
Iki 2007 metų Raseinių šilumos tinklai naudojo vieną brangiausių kuro rūšių – kurendavo mazutą 1980 metų gamybos skysto kuro katiluose, tačiau 2006 m. šilumos kaina gyventojams, palyginus su nūdiena, buvo labai žema – tik 16,38 ct/kWh.
Per pastaruosius trejus metus šiluminių trasų rekonstrukcijos darbams mūsų rajone skirta daugiau kaip 2 milijonai litų, o šiemet ir kitąmet dar bus renovuota 4,8 km šilumos trasų, vertė – 4,51 mln.litų, iš kurių gyventojai sąskaitų už šildymą pavidalu sumokės apie 1,03 milijono litų.
2005-2007 metais ES struktūrinių fondų, Raseinių šilumos tinklų ir rajono Savivaldybės lėšomis buvo įgyvendintas investicinis projektas ir įrengta moderni biokuro katilinė, į kurią investuota daugiau kaip 8 milijonai litų (53 % europinių lėšų, o likusią dalį projektui įgyvendinti skyrė pati bendrovė ir rajono savivaldybė). Šilumos vartotojams biokuro katilinė atsiėjo 2,2 mln. litų.
Nuo 2007 metų pradžios katilinė-je eksploatuojami nauji biokuro katilai. Tokios pertvarkos tikslas – pereiti prie pigesnės kuro rūšies – biokuro (malkų, medžio drožlių, granulių, durpių), ir tai turėjo nulemti mažesnę šilumos kainą vartotojams. Tačiau, nepaisant milijoninių investicijų, įvyko priešingai: 2007 m. spalį – 2008 m. rugsėjį už šilumą mokėjome jau 19 ct/kWh, o nuo 2008 m. spalio iki 2009 m. rugsėjo – net 24,85 ct/kWh.
Šiuo metu Raseinių rajone apie 88 % šilumos energijos pagaminama iš biokuro, likusią dalį sudaro mazutas, perkamas iš AB „Mažeikių nafta“, ir skystas kuras, perkamas iš UAB „Naftrus“. Kiek kitaip situacija klostėsi su biokuro tiekėjais, su jais atsiskaitoma ne už atgabento biokuro kiekį, o už pagamintą šilumos energiją, t.y., megavatvalandes. Trumpai tariant, Raseinių r. savivaldybės valia ir šilumos tinklus kuruojančios Darbo partijos pastangomis buvo suregztas mokėjimo modelis, pagal kurį maksimaliai efektyviai šilumai naudojant biokurą, mokama ne už sunaudotą kurą, o už žymiosios Kainų kontrolės komisijos nustatytą megavatvalandės kainą. Vaizdingas pavyzdys: paprastas daugiabutyje gyvenatis raseiniškis pasiskolina pinigų ir nusiperka ekonomišką dyzelinį VW Golf automobilį, tačiau degalinėje sustojęs įsipilti kuro, privalo atsiskaityti ne už litrą dyzelino, o sumokėti taksi firmos nustatytą 90 Lt už 100 km kainą.

2007 metais, tik pradėjus šildymui naudoti biokurą, Raseinių šilumos tinklai turėjo net 4 biokuro tiekėjus, tačiau jiems už vieną megavatvalandę buvo mokama skirtingai: UAB „Medvija“ – 51,60 Lt/MWh, UAB „Bionovus“ -  50,09 Lt/MWh, o UAB „Inka“ ir UAB „Eglyta“ buvo sumokėta vienodai– po 55 Lt/MWh.2008 metais iš keturių biokuro tiekėjų teliko tik du – UAB „Inka“ ir UAB „Eglyta“, abiems tiekėjams tais metais buvo dosniai sumokėta po 69 Lt/MWh. Nuo 2009 m. iki pat šios dienos UAB „Raseinių šilumos tinklai“ biokurą tiekia vienintelis tiekėjas – UAB „Eglyta“, kuriai už vieną megavatvalandę 2009 m. buvo mokama 64 Lt, o šiemet – 55,44 Lt. Iš viso per 2009-2010 m. iš „Eglytos“ nupirkta malkų,medžio drožlių, durpių už 4 milijonus 481 tūkstantį litų.Raseinių šilumos tinklų direktoriaus S. Bartkaus teigimu, pradėjus naudoti biokurą šilumos kaina gyventojams nesumažėjo dėl 2007 – 2008m. iškilusių visų kuro rūšių kainų. Šilumos kainą vartotojams padidino ir PVM, kuris 2009 m. rugsėjį išaugo nuo 5 % iki 9 %. Pasak S. Bartkaus, dėl išaugusio PVM rajono gyventojai per metus valstybei sumoka apie 300 tūkst. litų daugiau. Pagal galiojančią tvarką Valstybinė kainų ir energetikos kontrolės komisija nustato vieningą šilumos kainą visiems šilumos vartotojams, kuriuos aptarnauja įmonė.
S. Bartkus tvirtino, kad iš tiekėjo perkamos šilumos kainą nustato Valstybinė kainų ir energetikos kontrolės komisija, šiuo metu Raseinių rajone vidutinė Lietuvos Respublikoje šilumos kaina -55,44 Lt/MWh.
Tačiau kodėl Raseinių rajonas, kuriame tiek daug investuota į šilumos ūkį ir šilumos energijai išgauti naudojama pigiausia kuro rūšis, negali turėti mažesnės už vidutinę  Lietuvoje šilumos kainą ir ar būtina prisirišti prie vieno biokuro tiekėjo? Pasak Raseinių šilumos tinklų direktoriaus, su visais tiekėjais yra sudaromos trumpalaikės sutartys ir jos tęsiamos, jei užsakovas neturi pretenzijų tiekėjui dėl kainos, kokybės ir kitų reikalavimų. Tačiau S. Bartkus paminėjo, kad įmonės gali teikti pasiūlymus ir su jomis gali būti sudarytos sutartys, jei pasiūlys mažesnę kainą nei dabartinis tiekėjas.
Per 50-ąjį Raseinių rajono savivaldybės tarybos posėdį, kai buvo tvirtinama UAB „Raseinių šilumos tinklai“ ataskaita, Tarybos narys Romaldas Zubiela viešai atskleidė viešą paslaptį, kad Darbo partija kuruoja šilumos tinklus. R. Zubielos žodžiais tariant, didžiausia bėda, kad Zubiela tiekia dalį kuro ir turi gaterinę. R. Zubiela teigė, kad Tauragės šilumos tinklai tiekėjui už megavatvalandę moka 58 litus, o Raseinių šilumos tinklai „Eglytai“ arba Zubielai, arba Zubielienei moka 54 litus. (Redakcijos patikrintais duomenimis, Tauragės šilumos tinklai biokuro tiekėjui moka 52,5 Lt/MWh, o tauragiškiai už šilumą moka mažiausiai visoje Lietuvoje – tik 17,67 ct/KWh. UAB „Eglyta“, kaip anksčiau buvo minėta, gau-na 55,44 Lt/MWh. – red. pastaba.)
Priešrinkiminiu laikotarpiu R. Zubiela neigia turįs kokių nors ryšių su UAB „Eglyta“, tačiau Registų centro tinklapyje pateikta informacija rodo, kad UAB „Eglyta“ įsikūrusi tose pačiose patalpose, kaip ir D. Zubielienės IĮ „Rodarta“ – Raseiniuose, Sporto g. 16. Maža to, „Rodarta“ ir „Eglyta“ naudojasi tuo pačiu elektroninio pašto adresu – rrodarta@yahoo.com ir netgi tuo pačiu telefono numeriu -  8-428 53099.Romaldo Zubielos kalbą apie nepriekaištingą Raseinių šilumos tinklų darbą bei jo sąsajas su UAB „Eglyta“ galite peržiūrėti
www.alioraseiniai.lt/

Komentarų nėra