Išgerk stiklelįįį ir parodyk dugnelįįį

Siųsti Versija spausdinimui

Šarūnas BARKAUSKAS
Lietuvoje patobulintas Alkoholio kontrolės įstatymas – ugninio vandens drakonui tarsi pamėginta uždėti papildomas grandines, nors įžvalgūs pataisų kritikai linkę tvirtinti, jog tai visiškai ne grandinės, bet tik išoriniam efektui skirtos girliandos, kurios drakono ne tik nesupančios, bet galbūt netgi suteiks jam naujos jėgos.

Tokia įvykių eiga būtų labai grėsminga. Jau ir taip tas drakonas virš Lietuvos savivaliauja nevaržomas daug metų. Kiek šeimų sudegino, kiek likimų apsvilino klastingos drakono liepsnos, ir jam vis dar negana – jis nuolat ieško naujų aukų. Į jo olą savo noru lenda ne tik gyvenimo perspektyvomis ir savo jėgomis nebetikinčios aukos, bet ir jaunuoliai. Merginos ir vaikinai.

Deklaruojama, kad naujosios Alkoholio kontrolės įstatymo pataisos suvaržys naktinę prekybą alkoholiu, tad drakonui tamsos metas bus labai nepalankus. Tačiau tokie teiginiai nepanašūs į tikrą tiesą. Pataisose numatoma, kad alkoholio po 22 valandos nebus galima išsinešti iš vadinamųjų prekybos paviljonų. Paviljonai – tai iš elementarių kioskų į maitinimo įstaigas persitvarkę prekybos taškai. Tiesą sakant, persitvarkymų nedaug – pastačius šalia alkoholio dėžių mikrobangų krosnelę, galima gauti
leidimą maistui tvarkyti ir tuo pačiu teisę nakties metu prekiauti alkoholiniais gėrimais.

Visiems aišku, kokio alkio kamuojami žmonės nakties metu dūlina į „maitinimo įstaigas“. Liaudiškai tariant, „dasibaigti“.

Tačiau įsigaliojus naujoms įstatymo pataisoms, „dasibaigimo“ operacija tampa sudėtingesnė. Pataisos primygtinai reikalauja „dasibaigti“ alkoholio pirkimo vietoje – pagal naujas taisykles butelio turinį privaloma išgerti „maitinimo įstaigos“ teritorijoje. Jei butelyje bus likę dar bent penkiasdešimt gramų, išeiti draudžiama.

„Maitinimo įstaigų“ savininkai suka galvas, kaip kontroliuoti, ar pirkėjas paviljone sąžiningai išgeria visą butelį? Samdyti apsaugą? Gal reikėtų paviljono patalpose ar jo prieigose pakabinti užrašą „Išgerk stiklelįįį ir parodyk dugnelįįį“, ar daug kam gerai žinomą užstalės frazę – „Pej do dna (gerk iki dugno). Suprantama, labai nekultūringai atrodytų tokie užrašai viešose vietose, tačiau juk reikia užtikrinti įstatymo galiojimą.

Kai kam kyla net labai originalių minčių. Pavyzdžiui, nepardavinėti į tarą supilstyto alkoholio ir taip apsaugoti klientus nuo klastingos pagundos išsinešti ne iki dugno išgertą butelį. Kad tokios minties net nekiltų, paviljonuose gali būti sumontuojama degalinėse naudojama įranga benzinui ir dyzelinui pilstyti. Atėjęs klientas jam reikalingą „pistoletą“ išsirinktų pagal alkoholio laipsnių skaičių, nes prie „pistoletų“ eilės būtų parašyta „18 laipsnių“, „20 laipsnių“, „38 laipsniai“, „42 laipsniai“ ir pan. Įsikišęs į burną „pistoletą“, „maitinimo įstaigos“ lankytojas prarytų jam būtiną alkoholio kiekį ir orus, visiškai švarus prieš Alkoholio kontrolės įstatymą galėtų sau išeiti lauk, neturėdamas pagundos išsinešti su savimi neišgerto butelio.

Tiesą sakant, su išėjimu gali kilti rimtų problemų, žinant „kablį pagavusių“ lietuvių saiką, kurį būtų galima apibūdinti taip – nukritau, vadinasi, gana.

Tad gali atsitikti taip, kad kai kurių įstatymo pataisų laikymasis taps nepakeliama našta ugninio vandens mėgėjams.

Komentarų nėra