Iškilusios vėjo jėgainės atvėrė bendruomenėms plačias galimybes
Jūratė KIELĖ
jurate.alioraseiniai@gmail.com
Iki vėjo elektrinių ir dabar. Taip laiką skirsto Kelmės rajono Butkiškės kaimo bendruomenė, įgyvendinant vieną projektą po kito. Anksčiau Butkiškė sunkiai sudūrė galą su galu, šiandien į kaimo gerovę investuoja tūkstantines vėjininkų skiriamas lėšas. Keičiasi ir seniūnijos centras Kražiai. „Kad tik nepritrūktų idėjų“, – trina rankas Kražių seniūnas Rolandas Karčiauskas svarstydamas, kur reikės leisti kasmet bendruomenines organizacijas pasieksiančias įmokas.
Procesas buvo sklandus
Keliaujant į istorinį Kražių miestelį nuo Raseinių pusės tenka prasilenkti su tikru vėjo jėgainių mišku. Visą praėjusią vasarą čia vyko intensyvios statybos, šiandien stovi visos 48 jėgainės.
Vėjo parkas, išsidėstęs per trijų kaimyninio rajono seniūnijų teritorijas – Kražių, Kelmės apylinkių ir Vaiguvos, – elektros energijos dar negamina, tebevyksta įrangos testavimo darbai. Gyventojams tai tinkamas laikas apsiprasti su jų kaimynyste, įvertinti permainas.
„Kai iškilo pirmos dvi – tokios aukštos, ir dar ant kalniuko, – atsimenu, buvo šokas. Jas anksčiau pastatė kita įmonė. Atrodė, per amžius buvo vienoks vaizdas, staiga atsirado kitas. Bet labai greitai apsipratome. Ir kai vasarą prasidėjo didžiosios statybos, ėmė dygti viena po kitos, vaizdas pildytis, niekam čia nebuvo nei baisu, nei keista“, – tikina Kražių seniūnas R. Karčiauskas.
Palinkęs prie seniūnijos žemėlapio jis apibraukia teritoriją, kuri nuo šiol oficialiai – vėjo jėgainių parkas, rodo taškus, kuriuose jos stovi, ir statytojų sutvarkytų kelių atkarpas. Vykstant darbams statybinė technika judėjo daugiausia vietinės reikšmės viešaisiais keliais, naudotasi ir servitutiniais. Bendras atkarpų ilgis – 25 kilometrai. Dabar jos visos sutvirtintos, atnaujintos, kai kur išplatintos ir paliktos patogiam gyventojų naudojimuisi. Seniūnijai ypač reikšmingas istorinio kelio Kelmė–Kražiai atkarpos, kuria dabar naudojasi ūkininkai, sutvarkymas. Jo žvyro danga buvo labai nusidėvėjusi, kėlė daug nepatogumų ūkininkams darbymečiu.
Nuo 2017 metų, kai vėjo jėgainių parkas pradėtas projektuoti, R. Karčiauskas kasdien gyveno šiais reikalais. Bet viskas ėjosi sklandžiai, jei ir iškildavo problemų, jos buvo sprendžiamos abipusiu sutarimu. Tiesa, ir patys žmonės buvo pasiruošę, nepasidavė mitams.
„Žiūrėsim, ar čia tikrai tie kurmiai išnyks, ar paukščiai nebeskraidys – kalbėjom taip, bet, žinoma, juokais. Antras dalykas – finansinis suinteresuotumas. Didžiausias elektrinių tankumas yra aplink Butkiškę, ten jos stovi beveik ant kiekvieno gyventojo žemės. Žmonės pasirašė žemės nuomos sutartis jėgainėms statyti, be to, nuomavo sklypelius statybvietėms, ne vienas iš to turėjo pelno.
Natūralu, kad iš Butkiškės negatyvo visai nebuvo, bet, paradoksas, buvo iš šalies. Kažkas atvažiuodavo neva ginti viešojo intereso, įkalbinėjo gyventojus protestuoti, bandė daryti įtaką rajono Tarybai. Buvo suorganizuotas susirinkimas Vaiguvos seniūnijoje, bet žmonės greitai užčiaupė tuos atėjūnus, liepė nesikišti ne į savo reikalus“, – prisimena R. Karčiauskas.
Parama jau plaukia
Nuo pat 2017 metų Kražius pasiekia vystytojų parama. Pradžioje, sako seniūnas, ji nebuvo didelė, mokama iš draugiškų paskatų, o „nuo kastuvo įkišimo į žemę“ parama yra užtvirtinta sutartimis.
„Pernai keitėsi įstatymai. Įmokų į bendruomenių fondus tvarka yra tokia, kad 15 procentų skiriama tiesiogiai gyventojams, gyvenantiems ne didesniu kaip penkių kilometrų atstumu nuo elektrinių, o 85 procentai – bendruomeninėms organizacijoms“, – aiškina seniūnas.
Kražių kultūros centras praėjusį rudenį gavo daugiau nei 40 tūkstančių eurų modernaus apšvietimo aikštėje priešais pastatą projektui įgyvendinti. Šiuo metu yra vykdomi pirkimai, netrukus prasidės darbai. Sutvarkyta ir miestelio bendruomenės namų aplinka, tam vėjininkai skyrė per aštuonis tūkstančius eurų. Pradedamas įgyvendinti ir kitas miestelio projektas – automobilių aikštelės priešais Žygimanto Liauksmino gimnaziją rekonstrukcija, jam parengti gauta 3,5 tūkst. eurų.
„Kad tik nepritrūktume idėjų, nes lėšų yra, bus ir jos tikrai nemažos, – tvirtina R. Karčiauskas. – Tiesa, prioritetiniai yra tie projektai, kurie susiję su atsinaujinančiais energijos šaltiniais, pavyzdžiui, įkraunamos automobilių stotelės prie mokyklos. Tai mums irgi aktualu, nes mokykliniai autobusiukai greičiausiai bus hibridiniai arba varomi elektra. Bet, kaip sakau, tik būkime kūrybingi, turėkime idėjų, pasidarysime viską, kas tik bendruomenėms reikalinga. Atėjo tas laikas, kai nereikia skaičiuoti kiekvieno cento.“
Ir dar ne viskas. Kai vėjo elektrinių parkas bus įregistruotas ir gamins elektros energiją, į rajono biudžetą pradės plaukti gamybos mokestis. Anot seniūno, rajono valdžia skaičiuoja, kad jis turėtų siekti nuo vieno iki trijų milijonų eurų kasmet. Iš šių lėšų proporcinga dalis bus skiriama toms seniūnijoms, kuriose sukasi jėgainės. Numatoma, kad šie pinigai bus skirti vietos keliams tvarkyti.
Parama neribojama: kiek reikės, tiek bus
„Pasirašant sutartis už vieną jėgainę buvo numatyta tūkstantis eurų per metus. Butkiškėje – 25 jėgainės, padalinau iš gyventojų skaičiaus bendrą sumą, gavosi po 300 eurų kiekvienam. Galvoju, oho kaip gerai“, – juokiasi seniūnas.
Butkiškiečiai ir patys kalba, kad dabar atėjo jų laikas. Pradėjus plaukti paramai jie pirmiausia ėmėsi gelbėti bendruomenės namus. Pastatas buvo labai prastos būklės. Dėl kiauro stogo, kurį pavyko sutvarkyti prieš dvejus metus, antras aukštas jau buvo netinkamas naudoti – pelijo sienos, krito langų rėmai. Parašius projektą dalies šio aukšto remontui gauta per 40 tūkst. eurų.
„Neseniai buvome susitikę su vėjininkais dėl tolesnių paramų, projektų įgyvendinimo. Šįmet patiems vystytojams dar galėsime teikti projektus – sumos nėra apribotos, koks bus poreikis, tiek ir gausime. Nuo kitų metų, kai vėjo jėgainių parkas pradės veikti, paraiškas teiksime per Aplinkos projektų valdymo agentūrą“, – aiškina Butkiškės bendruomenės pirmininkė Kristina Bertašienė.
Ji neslepia, kad ir pačiai bendruomenei vis dar sunku patikėti, kad pinigų yra, jų bus ateityje ir kad skiriamos sumos tokios solidžios. Į suremontuotas bendruomenės namų patalpas jau persikėlė Butkiškės teatras. Prieš tai jis repetavo pirmajame aukšte, šaltose, tik krosnimi šildomose patalpose.
„Patys jokiu būdu nebūtume susitvarkę, ne bendruomenės jėgoms tokios išlaidos. Galiausiai ir kitur rašant projektus niekas šimtu procentų nefinansuoja, reikia prašyti savivaldybės, kuri nelabai nori prisidėti – ir taip trūkt už vadžių, vėl iš pradžių. O čia gavome visą reikiamą sumą. Nekalbu apie visokį kitokį dėmesį – prisidėjimą prie švenčių, vasaros pramogų. Gruodį, kai šventėme 15 metų nuo bendruomenės įkūrimo, vėjininkai apmokėjo didžėjaus ir vakaro vedėjo paslaugas“, – vardija Kristina.
Tolesniuose butkiškiečių planuose – susiremontavus likusias bendruomenės namų patalpas įsigyti pramonines skalbimo ir džiovinimo mašinas. Bendruomenės nariai čia galėtų skalbtis patalynę, kilimus, čiužinius, kitus stambius daiktus. Tokios paslaugos rajone nėra, tad tikėtina, kad ji pritrauktų ir klientų iš kitur.
„Esame jauna bendruomenė – iš 255 gyventojų net 36 iki 18-os metų. Kaimas ir toliau auga, vos tik atsiranda parduodamas namas, žiūrėk, jau ir nupirktas. Turime pasirūpinti, kad mūsų vaikams čia būtų gera, patogu augti. Ką čia slėpti, ne visi norėjo tų jėgainių, bet dabar kiekvienas mato naudą“, – apie pasikeitusias kaimo nuotaikas pasakoja K. Bertašienė.