Išrinkti konkurso „Raseinių miesto vartai“ prizinių vietų laimėtojai

Siųsti Versija spausdinimui

2021 m. lapkričio mėnesį Raseinių rajono savivaldybė ir VšĮ „Atrask Raseinius“ paskelbė kvietimą į atvirą idėjų konkursą naujiems Raseinių miesto vartams sukurti. Kūrėjai buvo kviečiami teikti architektūrinius, landšaftinius sprendinius ir idėjas, tinkamas vietos charakteriui, atspindinčias miesto istorinę raidą ir įsitvirtinusius simbolius. Šio konkurso tikslas – sukurti šiuolaikiškus ir patrauklius miesto vartus Raseinių miesto gyventojams ir svečiams.
Sukurti unikalių, miesto dvasią atspindinčių vartų idėją – iššūkis nemenkas. Siekiant išrinkti geriausią kūrybinį sumanymą, buvo sudaryta 11 narių vertinimo komisija iš įvairių įstaigų ir organizacijų. Komisijoje dalyvavo Raseinių rajono savivaldybės administracijos, Raseinių rajono savivaldybės tarybos, Lietuvos architektų sąjungos, Statybos inžinierių profesinės sąjungos ir kitų įstaigų atstovai. Vasario 24 d. vykusiame posėdyje buvo analizuojamos ir vertinamos konkursui pateiktos idėjos. Sulaukta 9 pasiūlymų iš 7 kūrėjų. Komisijos nariai išreiškė nuomonę, kad miesto vartai yra tarsi gynybinės miesto sienos simbolis, turi būti monumentalūs, šiuolaikiški, tinkamai pritaikyti esamai lokacijai, ilgaamžiai, atspindintys miesto vizualinį identitetą.
Susumavus komisijos skirtus balus, I vietą užėmė VšĮ „Rieduliai“ direktoriaus Tado Gutausko idėja. Anot autoriaus, kuriant naujus Raseinių miesto vartus buvo remtasi jau atpažįstamu ir įaugusiu į žmonių sąmonę simboliu – lūšimi, kuri vaizduojama dabartiniuose Raseinių miesto vartuose. II vieta atiteko Justinos Aukštakytės idėjai. Kūrėjos nuomone, vartai gali tapti moderniu ir šiuolaikiškai atrodančiu objektu. Jis galėtų tapti ne tik miesto riboženkliu, bet ir miesto gyventojų bei svečių traukos vieta. Todėl J. Aukštakytė siūlė vartų aplinką pritaikyti maloniam stabtelėjimui. III vietą užėmė „Architektūros linija“ (autoriai G. Čaikauskas, M. Stražinskaitė). Šios idėjos autoriai kurdami naujuosius miesto vartus nusprendė nenaudoti miesto herbo – heraldinės lūšies, o pažvelgti į istorinį miesto ir krašto savitumą bei išskirtinumą, atsižvelgiant į tai, kad Raseiniai buvo Žemaitijos sostinė. Raseinių rajono savivaldybė I–III vietų nugalėtojus apdovanos piniginiais prizais (pirmosios vietos laimėtojui – 2 000 Eur; antrosios vietos laimėtojui – 1 000 Eur; trečiosios vietos laimėtojui – 500 Eur). Komisijos posėdyje taip pat vienbalsiai nuspręsta skirti papildomą piniginį prizą (300 Eur) mokinei Augustei Ragalskytei ir mokytojai Ginai Kozikienei už pasiryžimą dalyvaujant konkurse.
Anot Raseinių rajono savivaldybės administracijos Architektūros ir teritorijų planavimo skyriaus vedėjo Armando Mockaus, buvo tikėtasi didesnio dalyvių aktyvumo, tačiau apskritai yra patenkintas pateiktų darbų įvairove. Nė viena idėja nebuvo be trūkumų, tačiau T. Gutausko darbas turėjo jų mažiausiai, jie bus išspręsti bendradarbiaujant su autoriumi. Naujieji miesto vartai pakeis senuosius dviejuose įvažiavimuose į miestą – prie Paraseinio ir Trupinėlių kaimų. Organizatoriai primena, kad konkursas yra tik pirmas etapas ir komisija išrinko tik idėją, ji gali būti koreguojama atsižvelgiant į specialistų pastabas.
VšĮ „Atrask Raseinius“ informacija

Komentarų nėra