Isterija dėl patriotizmo

Siųsti Versija spausdinimui

Šarūnas BARKAUSKAS

Garsiesiems tremtinių ir politinių kalinių sambūriams Ariogaloje, regis, iškilo rimta grėsmė, nes į patriotinius renginius Lietuvoje imta žiūrėti labai įtariai, netgi isteriškai.Tokią reakciją ne per seniausiai pademonstravo ne bet kas, bet Vyriausybė. Ji labai kritiškai įvertino ir net pasmerkė Šalčininkų rajone vykusią tautiškai angažuoto jaunimo stovyklą.
Jei tie jaunuoliai, pavyzdžiui, būtų dainavę ne lietuviškas, bet angliškas dainas, jie valdiškoms institucijoms nebūtų užkliuvę. O jei dar visi tarpusavyje būtų bendravę tik angliškai, tai iš Andriaus Kubiliaus vadovaujamos Vyriausybės garantuotai būtų sulaukę tik pagyrų.Išeitų, kad demonstruoti lietuviškumą Lietuvoje nepatartina. Tai primena tuos laikus, kai buvo pageidaujama, kad įvairiuose renginiuose skambėtų kuo daugiau rusiškų dainų.
Kaip žmonės sako, seniau rusenome, o dabar anglėjame.
Suprantama, kad su galimais nacionalizmo baubais susietos baimės Lietuvos oficialiosioms struktūroms įvarė Norvegijos maniakas.  Tačiau akivaizdu, kad Lietuvos pareigūnų reakcija – visiškai neadekvati.
Toks valstybės požiūris – mažų mažiausiai netoliaregiškas. Atstumdama tautiškai angažuotas organizacijas ir nuo jų viešai atsiribodama, valdžia, ko gero, mano, kad ji šitaip ne tik išsprendžia problemą, bet ir pasaulio akyse tampa modernesnė ir demokratiškesnė. Tačiau iš tikrųjų ji tuo tik demonstruoja savo trumparegiškumą ir skatina nacionalistines jėgas slėptis giliau į pogrindį.
Ir dar viena svarbi aplinkybė: užsipuldama patriotinės organizacijos stovyklą, Vyriausybė tarsi atsisako iniciatyvos palaikyti Vilnijos krašte sparčiai nykstančius lietuvybės daigus.
Tokia keista pozicija gali turėti nemalonių pasekmių. Spaudoje jau buvo aprašyti keli atvejai, kai viešoje vietoje buvo sumušti patriotines pažiūras propaguojantys jaunuoliai.  Jie buvo išvadinti fašistais. Visiškai taip, kaip sovietmečiu.

Komentarų nėra