K. Užemeckas: be jokios abejonės, Raseiniai pasisako už pažangą
Jūratė KIELĖ
jurate.alioraseiniai@gmail.com
Taryba apklausos dėl vėjo jėgainių rezultatų nesvarstys – jie mažareikšmiai, nes gyventojai aktyvumas buvo itin žemas. Tačiau rajono valdžiai tai leido pasidaryti tam tikras išvadas. „Apklausa parodė, kad gyventojai nemato reikalo išreikšti savo nuomonės dėl vėjo jėgainių statybos – sprendimus jie perleidžia rajono valdžiai ir patiems investuotojams“, – konstatuoja administracijos direktorius Kęstutis Užemeckas. Pats jis apklausoje dalyvavo, pasisakė už vėjo jėgaines ir neabejoja, kad netrukus jos pradės dygti ne tik pas kaimynus, bet ir mūsų rajone.
Šildymas žmonėms rūpi labiau
Mero paskelbta apklausa, kuria siekta išsiaiškinti, ar raseiniškiai pritaria vėjo jėgainių statybai rajono teritorijoje, susidomėjo 494 gyventojai. Iš jų 156 atsakė TAIP, 338 – NE.
Rugsėjo pabaigoje susumavus apklausos rezultatus Savivaldybė pranešė, kad svarstyti Taryboje jie nebus teikiami. Priežastis – iš 26 334 balsavimo teisę turinčių raseiniškių balsavo tik 1,87 procento, tai yra, nebuvo pasiekta privaloma dešimties procentų riba.
Jau pasibaigus apklausai „Alio Raseinių“ kalbintas administracijos direktorius K. Užemeckas neslėpė, kad toks aktyvumas jį nuvylė. Dalyvavusiųjų skaičius nesiekia nė penkių šimtų, o tai reiškia, kad daugelis rajono gyventojų vėjo jėgainių klausimu neturi nuomonės arba tiesiog nepasivargino jos išsakyti. Taip vangiai, anot direktoriaus, dar nebuvo balsuojama, nors pasitarti su gyventojais viena ar kita forma rajono vadovai bando dažnai.
„Neseniai į mero klausimą dėl šildymo, paskelbtą feisbuko paskyroje, vos per kelias dienas sureagavo dvigubai daugiau gyventojų nei pusantro mėnesio trukusioje apklausoje dėl jėgainių. Ketinome šildymo sezoną pradėti spalio 14 dieną, bet daugeliui gyventojų pageidaujant jį paankstinome – šildymas įjungtas spalio 7 dieną“, – pateikė pavyzdį direktorius primindamas, kad apklausa dėl jėgainių buvo vykdoma per Savivaldybės įsigytą apklausos sistemą, užtikrinančią tik rajono gyventojų dalyvavimą.
Vis tik apklausa, nors ir nesėkminga, į tam tikrus rajono vadovų klausimus atsakė. Anot K. Užemecko, ji parodė, kad spręsti vėjo jėgainių klausimą gyventojai perleidžia patiems investuotojams, Savivaldybės tarybai.
„Deja, ne visi dar supranta energetinės nepriklausomybės, atsinaujinančių energijos šaltinių svarbą. Bet tikiu, kad netrukus atsiras daugiau sąmoningumo, supratimo, kad mūsų rajonas negali atsilikti nuo bendrųjų tendencijų ir neišnaudoti galimybių pasigaminti švarią, ekologišką, pigesnę energiją.
Tą galime pasiekti per investuotojus, kurie žengia į mūsų rajoną“, – pagrindinį rajono interesą išsakė K. Užemeckas.
Klaustukų yra, bet einama susitarimo link
Anot direktoriaus, rajone tebėra daug baimių, tebesklando mitai apie vėjo jėgainių keliamas grėsmes. Jis tikisi aktyvesnių investuotojų pastangų tuos mitus sklaidant tiek susitikimuose su bendruomenėmis, tiek vietos komunikacijos kanalais. Savo darbą padarys ir Jurbarko, Kelmės rajonuose kylančios vėjo jėgainės. Jų vaizdas, matomas net Raseiniuose, padės žmonėms apsiprasti su nauja realybe ir įsitikinti, kad šios investicijos gyventi netrukdys.
„Siūlau labai ramiai, be pavydo – o to tikrai netrūksta – apsvarstyti galimybę turėti švarią energetiką ir nepriklausomybę nuo energijos tiekėjų iš Rytų. Bet, greta to, laikausi pozicijos, kad kiekviena vėjo jėgainė turi būti priimta ir tos bendruomenės, kurios teritorijoje ji statoma. Dabar, kaip ir visų kitų rajonų vadovai, laukiame išaiškinimo, kokiu būdu teisės aktų numatyta parama pasieks bendruomenes. Tikimės, kad Vyriausybė dar šįmet paskelbs konkrečias metodikas, bus daugiau aiškumo. Taip pat ir daugiau galimybių kalbėtis, diskutuoti, parodyti žmonėms, kad vėjo energetika sukurs naudą būtent tam rajonui, kurio teritorijoje ji bus vystoma“, – svarstė jis.
„Alio, Raseiniai“ primena, kad tų vietovių, kuriose vėjo jėgainės sukasi jau ne vienus metus, bendruomenės naudojasi vėjo elektrinių parkų vystytojų parama, gaunama pagal ilgalaikės paramos sutartis. 2022 m. priimtas „Proveržio paketas“ numato, kad naujus leidimus gaminti elektros energiją gavę atsinaujinančios energetikos projektų vystytojai mokės ir Gamybos mokestį bendruomenėms. Įmoka bus mokama už praėjusius kalendorinius metus pagal pagamintos elektros energijos kiekį – po 0,0013 euro už kiekvieną kWh.
K. Užemeckas patikina, kad Raseinių rajono vadovų pozicija dėl vėjo energetikos visiškai sutampa su valstybės tikslais: ji turi būti plėtojama kuo didesnėmis apimtimis ir tempais. Tačiau yra vienas reikšmingas „bet“ – ta plėtra turi duoti apčiuopiamą naudą rajonui.
„Pokalbių su vystytojais, planuojančiais įžengti į mūsų rajoną, metu tiek aš, tiek meras keliame tris pagrindinius klausimus: pirma, sutarimas su bendruomene, antra, turi būti išaiškinta, kokia bus konkreti nauda bendruomenei iš kiekvienos jėgainės, ir trečia – kaip bus paskirtytos tos lėšos, kurios yra numatytos įstatyme. Bendruomenė, įsileisdama energetikus, turi gauti apčiuopiamą naudą – tokia yra mūsų pozicija. Todėl kalbamės ir apie išskirtinę paramą, kurią energetikai galėtų skirti pagal bendradarbiavimo sutartį, – vardijo K. Užemeckas prasitardamas, kad vystytojai mini paramą sportui, bet galimos ir kitos kryptys – kelių tvarkymas, švietimo įstaigų ar bendruomenės namų atnaujinimas ir net baseino statybos. – Mes esame už kultūringą abipusį supratimą ir kalbėjimąsi, neabejoju, kad susitarsime.“
Kaip konstruktyvaus dialogo su vystytojais pavyzdį pašnekovas pamini vėjo jėgainių išdėstymo žemėlapį – pradinis variantas gerokai skiriasi nuo dabartinio, kuris buvo koreguojamas pagal vietos gyventojų išsakytus pageidavimus.
Komentuodamas savo paties nuostatą jis pabrėžia balsavime dalyvavęs, pasisakęs „už“.
„Neturiu jokio intereso, išskyrus vieną – bendruomenės ir vystytojų susitarimą. Esu už žaliąją energetiką, už vėjo jėgaines. Savivaldybės administracijoje yra įvairiai galvojančių žmonių. Gerbiu kiekvieną nuomonę, tačiau procesas pajudėjo ir atgal gręžiotis neverta“, – apibendrina direktorius.
Investicijoms į vėją patrauklus kraštas
K. Užemeckas priminė svarbiausius vėjo energetikos plėtros Raseinių rajone proceso faktus:
* Šiuo metu Savivaldybė bendrauja su UAB „Archstudija“, projektuojančia UAB „Raseinių vėjas“ vystomą vėjo elektrinių parką Girkalnio, Nemakščių, Paliepių, Raseinių bei Viduklės seniūnijose, ir danų kapitalo bendrove „European Energy Lithuania“, ketinančia statyti vėjo jėgaines aplink Viduklę.
* „European Energy Lithuania“ jau susitvarkė visus reikiamus dokumentus, tačiau realūs darbai dar neprasidėjo – su energetikais tebėra derinami prisijungimo prie elektros tinklų klausimai. Danų planuose – 18 vėjo jėgainių, šiam parkui numatyta nedidelė teritorija nuo Šienlaukio kaimo iki Viduklės.
* „Raseinių vėjo“ žemėlapis dar nėra galutinis. Po paskutinio pristatymo bendruomenei, vykusio šių metų kovą, vyko reikšmingos projekto korekcijos. Pagal pradinį projektą planuota pastatyti 57 vėjo jėgaines, vėliau šis skaičius gerokai sumažėjo. Nauja versija Savivaldybei dar nėra pristatyta.
* Anot K. Užemecko, be šių dviejų projektų, buvo ir daugiau ketinimų investuoti Raseinių rajone. Į žvalgytuves buvo atvykę lietuviško kapitalo įmonių, plėtojančių atsinaujinančios energetikos projektus Dzūkijos, Suvalkijos krašte, atstovai. Susitikimai vyko prieš ketverius metus, tačiau tolesnių žingsnių nebuvo imtasi.