Kad laimė ūkio darbuose, kely lydėtų

Siųsti Versija spausdinimui

Pranas LAURINAVIČIUS

Kolūkių, bendrovių laikais žiemą svarbiausi būdavo žemės ūkio technikos remonto darbai. Laikraščiai, rašantys apie žemės ūkį, didžiausią dėmesį skirdavo informacijai apie šiuos darbus.
O remontuoti būdavo ką: skambėdavo dirbtuvėse metalas, žvangėdavo sunkūs kūjai, kaukšėdavo priekalai, kol paišinas mechanikas nusibraukdavo tepaluotas rankas į švarkelio skverną ir laukan išriedėdavo paskutinis suremontuotas traktorius. Pagrindinė žemės ūkio technika, dirbanti žemę, būdavo vikšriniai traktoriai, praminti „špyžiais“. Tie „špyžiai“ kaip kokie vėžiai užimdavo kone visą dirbtuvių plotą. Šių laikų technika žymiai modernesnė, mažiau genda, atėjusi iš pažangaus pasaulio, kur techninis lygis aukštesnis, bet be remonto, žinoma, neapsieinama ir dabar. Ūkininkai laisvesnį laiką išnaudoja traktorių, žemės ūkio padargų remontui, ruošiasi pavasarinei žemės ūkio traktorių, savaeigių mašinų, priekabų techninei apžiūrai. Jau prasidėjo pavasario technikos apžiūros. Trumpai pakalbinome Raseinių r. savivaldybės Kaimo reikalų skyriaus specialistą Raimondą Petroševičių.
- Į ką turėtų atkreipti dėmesį technikos savininkai ir kokios klaidos išryškėjo vykdant praeitų metų technines apžiūras?
- Pagrindų pagrindas – tai stabdžiai, apšvietimas, bendra gera būklė. Technika turi būti tvarkinga, perdažyta, nesurūdijusi, švariai nuplauta, būtina vaistinėlė, gesintuvas, atviros besisukančios detalės turi būti su apsauga. Ne per seniausias įvykis mūsų rajone, kai besisukantis kardanas mirtinai sužalojo vaiką, visiems technikos naudotojams primena:  net ir trumpam darbui besisukančios detalės privalo būti su apsauga.
- Ar visi traktoriai turi suvažiuoti į techninei apžiūrai skirtą vietą?
- Jei ūkininkas turi daugiau kaip tris technikos vienetus, apžiūrėsime ir jo ūkio valdose. Bet tik tą dieną, kai jo seniūnijoje, kaime vyks techninė apžiūra.
- Ką turi daryti technikos savininkas, jei nepraeina apžiūros?
- Grafike yra numatytos pakartotinės patikros datos. Linkiu ruoštis labai atsakingai, techniką, transporto priemones paruošti taip, kad nekeltų pavojaus tiek pačiam technikos naudotojui, tiek kitiems eismo dalyviams. Techninių apžiūrų metu negali būti tokių pasiteisinimų – nepastebėjau, kitą kartą pasitaisysiu ir pasitvarkysiu. Turi būti viskas čia ir dabar gerai paruošta, sutvarkyta, kad iškart tiesiai į kelią, į lauką ir – sėkmingo darbo.
Pokalbį tęsėme su Kaimo reikalų skyriaus specialiste Rimante Oržekauskiene, kuri tvarko statistiką, registraciją, traktorių ir kitų savaeigių transporto priemonių dokumentus.
- Kiek mūsų rajone yra ūkio technikos?
- Iš viso mūsų rajone technikos priemonių – traktorių, kombainų, kitų savaeigių – yra 9038. Seniausias pagal metus traktorius, atsivežtas iš Švedijos, pagamintas 1961 m. Jis tvarkingas, vis dar ištikimai tarnauja savininkui.
- Ką daryti pametus arba kitaip praradus traktoriaus techninį pasą, registracijos liudijimą arba valstybinį numerį?
- Asmenys, kuriems taip atsitiko, nieko nelaukdami turi kreiptis į mūsų skyrių su prašymu išduoti naujus dokumentus, valstybinius numerius. Procedūra užtrunka tik tiek, kol parašomas prašymas ir paaiškinimas. Tada savininkui išduodami nauji dokumentai – valstybinis ar registracijos numeris. Atvykę į techninę apžiūrų vietą,
turėtų atsinešti tvarkingus dokumentus – nesulietus, nesudėvėtus, tuo labiau – neaprašinėtus ar suplėšytus. Tvarkant techniką privalu pasižiūrėti ir į dokumentus, jei jie praradę išvaizdą ar apgadinti, yra galimybė juos pasikeisti.
- Ačiū už informaciją, sėkmingo darbo vykdant žemės ūkio traktorių, savaeigių mašinų, priekabų techninę apžiūrą. O ūkininkams, technikos savininkams – laimingų, sėkmingų darbų! Kad kelelis nedulkėtų, aitvarai gerų derlių prineštų!

1 Komentaras

  1. epadangos24.lt

    2022-02-21 09:49

    gerų darbų visiems ūkininkams!! pavasarinis arimas ir sėjimas artėja, pasirūpinkit savo didžiųjų pagalbininkų padangomis, kad kelelis nedulkėtų ir nereiktų traukt užklimpusių