Kai skursta augalėlis…
Vasaros pradžia daržininkams kelia daug rūpesčių. Kai augalėlis skursta, klausiama, ieškoma priežasties. Gal ligos ar kenkėjai pažeidė, gal trąšų pritrūko? Kaip atskirti? Pažiūrėkime, dalis požymių panašūs – gelsta, džiūsta, raitosi lapeliai. Net ir nuo trąšų skirtingų elementų trūkumo priežastį nelengva nustatyti.
Antai kai trūksta azoto, daržovė silpnai auga, lapai būna šviesiai žali ar rausvai violetinio atspalvio. Fosforo trūkumo požymiai taip pat kiek panašūs, dar pamėlynuoja lapų gyslos, apatinėje lapų pusėje matyti rausvai violetinis atspalvis. Trūkstant kalio, lapai, ypač apatiniai, pagelsta, vėliau pakraščiai paruduoja lyg apdeginti. Silpnai vystosi šaknys. Paminėjome tik trijų pagrindinių maisto elementų trūkumo požymius, o jie žymūs, kai trūksta sieros, magnio, kalcio, boro.
Dažniausiai augalams trūksta azoto. Papildomai daržoves tręšiame tada, kada jos gali daugiau azoto suvartoti. Pavyzdžiui, vėlyvieji kopūstai ar vėlyvosios bulvės azotą tolygiai vartoja per visą vegetaciją, o ankstyvosioms daržovėms ar žiediniams kopūstams jo daugiau reikia vegetacijos pradžioje. Todėl pirmą kartą kopūstinės daržovės papildomai tręšiamos atsiradus 3 – 4 tikriesiems lapeliams arba daigams prigijus, antrą – kai pradeda formuotis gūžė. Taigi be pagrindinio tręšimo prieš sėją, bulves, morkas, burokėlius, agurkus ir svogūnus papildomai rekomenduojama tręšti kartą, o kopūstus – du kartus.
Pigiausia trąša papildomam tręšimui – amonio salietra. Tačiau nerekomenduojama mūsų svarbiausioms daržovėms – kopūstams, burokėliams, morkoms, svogūnams vienu kartu 10 m2 lysvei išberti daugiau 200 g arba 1 arui 2 kg amonio salietros. Pertręšus ir nitratų gali susikaupti daugiau, ir daržovės žiemą laikysis prasčiau, jos bus mažiau skanios.
Dar geresnis papildomo trešimo efektas, jei amonio salietrą lygiomis dalimis maišysime su KEMIRA FERTICARE trąša NPK santykiu 14–11–25. Augalėlis tada lengvai įsisavinamoje formoje gaus ne tik azotą, bet ir fosforą, kalį ir visus mikroelementus. O smulkios trąšos FERTICARE dalelės labai gerai apsivelia apie amonio salietros granules, tada lengva ir patogu vienodai išberti. Vaisinėms daržovėms – pomidorams ir agurkams, kurioms reikia mažiau azoto, amonio salietrą geriau maišyti su FERTICARE trąša NPK santykiu 6–14–30.
Ypač vertinga trąša papildomiems tręšimams yra kalcio salietra, turinti 16 proc. azoto. Ji labai efektyvi rūgštesnėse dirvose, kuriose trūksta kalcio, ir šiltnamiuose, kur naudojama daugiau durpių. Patręšus kalcio salietra, pavyzdžiui, pomidoro stiebas būna standesnis, lapai nenuleipę, augalas atsparesnis ligoms, vaisiai gražesni, geriau laikosi. Kalcio salietros norma 10 m2 lysvei iki 300 g, 1 arui – iki 3 kg.
Gera, bet kartais pamiršta trąša papildomai tręšti yra kalio salietra. Vidurvasary vaisinės daržovės – agurkai ir pomidorai bei šakniavaisinės daržovės – morkos, salierai, petražolės, o ir svogūnai intensyviausiu vaisiaus ar šaknies augimo metu sunaudoja daug kalio. Net tris ketvirtadalius per vegetacija sunaudojamo kalio kiekio. Todėl papildomai tręšti kalio salietra, kurioje yra net 46 proc. kalio ir 13 proc. azoto, yra labai efektyvu. Tręšimo norma iki 200 g 10 m2 lysvei arba 2 kg 1 arui.
Mkds
2022-01-13 16:38
Ačiū už patarimus!