Kai svajonės tampa tradicine švente

Siųsti Versija spausdinimui

Betygaloje rugpjūčio antrąjį sekmadienį gražiausiais muzikos garsais ir poezijos posmais nuskambėjo penktoji, jubiliejinė, Žemčiūgų šventė.
Kai prieš šešetą metų po bibliotekos renginio gerdamos arbatą su aktore Virginija Kochanskyte ir bendruomenės pirmininke Gema Račiene visos trys diskutavome apie profesionalios kultūros sklaidos galimybes kaime, tradicijų puoselėjimą, vykstančių renginių pobūdį, pranašumus ir trūkumus ir svarstėme, kuo galėtume nustebinti Betygalos žmones, kokį renginį jiems pasiūlytume – ypatingą, išskirtinį, artimą mūsų kraštui, tikrai nežinojome, kad išsakyta mintis apie Maironio apdainuotus žemčiūgus virs tradicine Žemčiūgų švente, kasmet rugpjūčio pradžioje sukviečiančia ne tik vietos gyventojus, bet ir kraštiečius iš visos Lietuvos. Renginys tapo traukos centru visiems, išsiilgusiems profesionalios muzikos, poezijos, rado atgarsį žmonių širdyse, suteikė atgaivą. Džiugu, kad kasmet į Betygalą šventės dieną suplaukia vis gausesnis būrys meno mylėtojų.
Pirmoji šventė buvo dedikuota Maironiui, miestelio gyventojai, tarsi patvirtindami savo meilę krašto dainiui, tais metais savo kiemuose pražydino daugybę žemčiūgų žiedų… Šventėje Maironio posmus skaitė aktorė V. Kochanskytė, dainavo mūsų rajono pažiba – Raseinių rajono kultūros centro mišrus choras „Šatrija“ (vad. G. Jegnoras). Poeto kūrybos aidai suvirpino sielų gelmes, norėjosi klausytis ir klausytis, lyg pats Maironis čia būtų sugrįžęs pasidžiaugti žemčiūgų žydėjimu… Ir taip netikėtai, savaime, gimė nauja tradicija. Kasmet vis po dažnesniu langu stiepėsi ir raudo žemčiūgų žiedai, vis su didesne meile nuo pat ankstyvo pavasario ruošėmės šventei. Galime pasidžiaugti, kad per tuos penkerius metus turėjome progą išgirsti tarptautinių konkursų laureatų atliekamų kūrinių, gyvai pamatyti žmones, pažįstamus tik iš ekrano. Betygališkiai ir jų svečiai per Žemčiūgų šventes klausėsi Kauno valstybinio muzikinio teatro solistės Ritos Preikšaitės, pianistės Rūtos Blaškytės, operos solisto Liudo Mikalausko, pianistės Virginijos Unguraitytės-Levickienės, dainininkės Giedrės Zeicaitės, pianistės Vaivos Purlytės, folklorinio ansamblio „Nalšia“ atliekamų kūrinių, aktoriaus Petro Venslovo skaitymų. O kokia gi šventė būtų be nenuilstančios aktorės V. Kochanskytės skaitomos poezijos? Pripažinkime, kad ne kiekvienas miestelis turi tokią privilegiją – savo šventę su galimybe klausytis pripažintų, plačiai žinomų dainininkų, muzikantų ir aktorių. O štai Betygala tokią laimę turi!
Nepaprastai laukėme jubiliejinės Žemčiūgų šventės ir jai ypatingai ruošėmės. Nerimavome dėl pandemijos ribojimų – kad tik nesugrįžtų karantinas, kad tik šventė įvyktų ir kad vyktų saugiai… Į dangų nuo pavasario, ne tik šventės dieną, su jauduliu vis dairėmės. Miestelio moterys apsėjo visus kampelius žemčiūgais, nuoširdžiai jais rūpinosi, kad tik žydėtų Maironio apdainuotos gėlės ir džiugintų akis. Bet gamta nelepino, kaitra degino, vis trukdė paskandinti miestelį žiedų jūroje. O ir šventės dieną grėsmingai besikaupiantys debesys grasė sugadinti organizatorių planus…
Nepaisant tvyrančio nerimo Betygala nuo ankstyvo ryto šurmuliavo, buvo dėliojami paskutiniai puošybos akcentai, miestelio skvere susirinkę tautodailininkai kvietė ne tik pasigrožėti, bet ir įsigyti savo darbų, paskanauti sūrių, midaus. Į bendruomenės namus rinkosi Šlapaberžės (Kėdainių r.), Norgėlų ir Betygalos kaimo bendruomenių žmonės pabendrauti, pasidalinti gerąja patirtimi.
Jau kelintus metus svarbiausia šventės dalis vyksta po Šv. Mikalojaus bažnyčios skliautais. Šiemet šv. Mišias už betygališkius aukojo kunigas Romualdas Ramašauskas, geranoriškai atvėręs sakralią erdvę dainos ir muzikos žemčiūgams. Po susikaupimo maldoje valandos buvo paskelbta oficiali šventės pradžia, renginio dalyvius pasveikino Raseinių rajono savivaldybės meras Andrius Bautronis, šiemet iš V. Kochanskytės perėmęs garbingą misiją ir tapęs šventės globėju. Taip pat sveikinimo žodžius tarė Betygalos seniūnas Stanislovas Totilas ir Raseinių garbės pilietė Marijona Birutė Navakauskienė.
Susirinkusiųjų širdis užbūrė ir į tolius nuskraidino Onutės Kolobovaitės ir Egidijaus Bavikino dainos, pianistės Beatos Vingraitės muzika, aktorės V. Kochanskytės skaitoma poezija. Atlikėjams skambėjo audringi aplodismentai. Po koncerto žmonės prisipažino buvę pakylėti virš realybės, pamiršę visus slegiančius rūpesčius, vadinasi, jie pasiilgę dainų, muzikos, poezijos žemčiūgai teikia didelį džiaugsmą ir sielos atgaivą. Po vicemero Kęstučio Užemecko sveikinimų pirmąją šventės dalį vainikavo bažnyčios choro (vad. J. Karčiauskienė) atliekamas Betygalos himnas pagal kraštiečio Jono Mačiukevičiaus žodžius.
Prapliupęs lietus pakoregavo šventės scenarijų, tačiau visiškai neišgąsdino jaunimo – jie iškilmingai ąžuolo vainiku apjuosė Vytauto Didžiojo paminklą taip pagerbdami turtingą savo gimtojo krašto istoriją.
Antroji šventės dalis dėl oro sąlygų iš skvero persikėlė į kultūros namų salę. Laimingi namai, sulaukiantys svečių. Mūsų šventėje, be anksčiau paminėtų asmenų, dalyvavo ir daug gražių žodžių ir linkėjimų išsakė Vietos veiklos grupės pirmininkė Irena Dapkuvienė, Raseinių rajono tarybos narys, Kaimų bendruomenių sąjungos pirmininkas Jonas Vazgys, Raseinių policijos komisariato Veiklos skyriaus vyriausiasis tyrėjas Darius Jonaitis, Steponkaimio ir Norgėlų kaimų bendruomenių pirmininkai Audronė Stankevičienė ir Antanas Kilčauskas. Bendruomenės pirmininkė G. Račienė pasidžiaugė žydinčios Betygalos grožiu ir padėkojo žmonėms, kurių pastangomis tas grožis puoselėjamas.
Tekėjo nutekėjo gražių sveikinimų ir padėkos žodžių upė, sušildė širdis. O kas dar, be nuoširdumo, gali sušildyti ir atgaivinti? Žinoma, kad muzika! Šventės dalyviams skambias melodijas dovanojo Betygalos moterų ansamblis (vad. V. Aputytė), Šlapaberžės moterų ansamblis „Berželis“ (vad. V. Mirgilienė) ir Norgėlų kaimo bendruomenės liaudiškos muzikos kapela (vad. Z. Žemaitienė), tarp dainų aktorė V. Kochanskytė vis įpindavo Vytauto Mačernio eilių.
Muzikos ir poezijos žemčiūgais šventė nesibaigė. Visų laukė šeimininkių paruoštas dosnus kulinarinio paveldo vaišių stalas. Tai puiki proga pabendrauti, pasidžiaugti vieniems kitais, pailsėti nuo darbų ir nusišypsoti. Nusišypsoti kaimynui, draugui ir… pačiam sau.
Žemčiūgų šventę finansavo LR Žemės ūkio ministerija pagal projektą „Betygala žemčiūgų žydėjime“. Renginio organizatoriai – kaimų bendruomenė „Betygala“ ir Betygalos biblioteka – nuoširdžiai dėkoja aktorei V. Kochanskytei už nuolatinį rūpestį, idėjas ir pagalbą jas įgyvendinant, taip pat visiems bendruomenės ir miestelio žmonėms, kurie savo darbu, pagalba prisidėjo rengiant šventę. Jūsų indėlis milžiniškas! Nuoširdžiai ačiū tariame ir partneriams – RRKC ir RRKC Betygaloje, garso operatoriui Donatui Kartanui už puikų įgarsinimą, nuolatiniam Žemčiūgų šventės fotografui Vytaliui Judickui už užfiksuotas gražiausias šventės akimirkas ir informaciniam rėmėjui savaitraščiui „Alio, Raseiniai“. Ačiū atlikėjams, kolektyvams už nuostabią muziką ir kiekvienam dalyvavusiam už tai, kad radote laiko, kad atsinešėte savo širdžių šilumą. Tai nuo jos šventės metu buvo gera.
Ir dar. Bendruomenės narių vardu ypač noriu padėkoti G. Račienei už kantrybę rašant projektus Žemčiūgų šventės organizavimui, už gebėjimą sutelkti žmones bendrai prasmingai veiklai.
Atsisveikiname iki kitų metų šventės. Nuoširdžiai tikėkime, kad kitąmet švęsime be jokių suvaržymų ir apribojimų. Būkime laimingi. Ir ta laime dalinkimės su visais. Kasdien. Nes visos dienos nepaprastos, jos – kaip viena didelė šventė!
Regina Musteikienė,
Betygalos bibliotekos vyr. bibliotekininkė

Komentarų nėra