Kaip įsirengti jaukų vasarnamį?

Siųsti Versija spausdinimui

Vasarnamis - tai vieta, kurioje pamirštame rūpesčius, atitrūkstame nuo kasdieninių darbų ir dalį laiko praleidžiame gamtoje. Nors pavadinimas asocijuojasi su vasara, dažnai žmonės mielai laiką leidžia čia ir žiemą, noriai sutinka šventes, todėl į tai turėtų būti atsižvelgiama statant tokį namą.

Anksčiau žmonės rečiau leisdavo laiką gamtoje, tačiau užklupus pandemijai, kai tapome suvaržyti, daugelis dirbome iš namų, sodyba užmiestyje tapo tikru išsigelbėjimu. Dabar mielai laiką leidžiame gamtoje, vengdami didelių susibūrimų, todėl svarbu negailėti lėšų vasarnamio įrengimui, nes klaidų taisymas gali daug brangiau kainuoti.

Pirmas žingsnis – vietos išsirinkimas

Vieta – pagrindinis kriterijus įrengiant vasarnamį, kadangi daug laiko leidžiama gamtoje. Reikėtų atsižvelgti į kraštovaizdį, gal netoliese yra miškas, kuriame galėsite pasivaikščioti, o dar geriau gal netoli tyvuliuoja vandens telkinys, kuris taps tikra atgaiva karštą vasaros dieną. Labai svarbus ir susisiekimas, todėl geriausia patyrinėti ir apylinkes, išsiaiškinti, už kiek kilometrų galima rasti vaistinę, parduotuvę. Geriausia ieškoti sklypo netoli miesto, nes tada geresnis susisiekimas. Jei patys nevairuojate ar neturite asmeninio transporto, svarbu atkreipti dėmesį į viešojo transporto grafikus. Išsiaiškinkite, ar dažnai jie kursuoja, ar toli nuo sodybos būtų autobusų stotelė.

Jeigu vairuojate, atkreipkite dėmesį į kelių kokybę, ar iki sklypo geras pravažiavimas, ar pavyktų jį pasiekti ir žiemą, pripusčius daug sniego. Tokie dalykai iš pirmo žvilgsnio gali pasirodyti nereikšmingi, tačiau gali sukelti nemažai keblumų.
Norint geriau pažinti vietą rekomenduojama ten praleisti daugiau laiko. Jei planuojate turėti daržą, įvertinti dirvožemį, saulės spinduliuotės kiekį.

Vienas svarbiausių kriterijų sklypo dydis. Jeigu nesiruošiate užsiimti ūkine veikla, reikėtų rinktis kuo mažesnį žemės plotą. Didesnis sklypas visada reikalauja daugiau priežiūros, todėl atostogos gali virsti nesibaigiančiu darbu. Žinoma, įsivertinkite savo galimybes ir norus ir tada pasirinkite optimaliausią variantą.

Antras žingsnis – vasarnamio planavimas

Optimaliausias variantas statyti visiškai naują vasarnamį nei restauruoti seną, nes kartais renovacija gali kainuoti daug brangiau nei naujo namo statyba, nes dažniausiai seni pastatai būna pastatyti nekokybiškai, o per ilgus metus, jei buvo neprižiūrimi, gali būti padaryta milžiniška žala, kuriai atitaisyti reikės kur kas daugiau lėšų nei naujam statiniui.

Jeigu nuspręsite statyti naują vasarnamį, pirmiausia jums reikės projekto. Reikėtų pagalvoti, iš kokios medžiagos statysite namą. Geriausias variantas – mediena, nes medis pasižymi puikiomis izoliacijos savybės, tai reiškia, kad pastate bus palaikoma tinkama temperatūra. Be to, medinis namas jau pats puošmena, todėl sodyba atrodys gražiai be didelių papildomų investicijų.

Kitas labai svarbus dalykas – pastato forma. Vasarnamiai dažniausiai statomi laikantis tradicinių architektūros principų, tai yra pasirenkamas šlaitinio stogo variantas. Reikėtų atsižvelgti ir į pastato dydį. Tada lieka pats įdomiausias darbas – kambarių planavimas. Patartina apačioje įsirengti nedidelę svetainę su virtuve ir sanitarinį mazgą, o viduryje vasarnamio įrengti laiptus į antrą aukštą, kuriame jaukiai bus įrengti miegamasis. Verta, pagalvoti ir apie lauko terasos įrengimą, kurioje vasarą gerą pradėti rytus su puodeliu karštos kavos ar tiesiog mėgautis gražiais vaizdais. Vadinasi, terasa turėtų būti įrengta toje pusėje, kurioje atsiveria pats geriausias horizontas.

Reikėtų pagalvoti ir apie papildomus pastatus, kaip pavyzdžiui, malkinę, pirtį, nedidelį sandėlį, įrankiams ir būtiniausiems daiktams laikyti. Jei auginsite daržoves, reikėtų įsirengti ir rūsį, kuriame laikysite konservuotus gaminius.

Trečias žingsnis – vasarnamio statyba

Kaip jau ir minėta, geriausia rinktis namą iš medienos, o dar geriau iš rąstų. Namo statybą geriausia patikėti profesionalams, nes tai sudėtingas procesas. Viskas prasideda nuo karkaso statymo, o toliau seka visi kiti darbai.

Svarbiausias procesas, kurio metu užtikrinama vasarnamio izoliacija, yra apšiltinimas. Tam dažniausiai naudojama mineralinė vata, taip pat naudojamos įvairios izoliacinės plėvelės, kurios apsaugo nuo vėjo ir kritulių poveikio. Stogui naudojama tik speciali izoliacinė medžiaga, nes stogui tenka didžiausia apkrova ir ši erdvė yra atvira, todėl labai svarbu, kad čia nesusidarytų kritulių sankaupos. Taip specialus apšildymas reikalingas ties langais ir durimis.

Reikėtų pagalvoti ir apie lauko apdailą. Jei renkamasi medieną, tai dažniausiai stengiamasi ją palikti natūralios išvaizdos. Vis dėlto medis reikalauja specialios priežiūros, kadangi nepadengta apsaugomuoju sluoksniu ji greitai prarastų savo pradinę išvaizdą ir gali prasidėti puvimo procesas, įsiveisti pelės ar kiti parazitai. Vadinasi, svarbu lauko apdailą impregnuoti, naudoti specialų gruntą. Jei norima išsaugoti medienos natūralumą, naudojama glazūra, kuri išryškina medžio tekstūrą.

Paskutinė dalis vidaus apdaila. Viduje drąsiai galima labiau eksperimentuoti. Galite rinktis dažus arba irgi palikti natūralų medienos paviršių. Įrengiant vidų įrengiami visi elementai, kurie numatyti projekte. Pavyzdžiui, pastatomi laiptai.

Ketvirtas žingsnis – komunikacijų įvedimas

Niekas nenorėtų atostogauti be patogumų, todėl būtina pasirūpinti vandentiekio ir elektros įvedimu. Vandentiekio įrengimui geriausia rinktis gręžinį, iš kurio vanduo tiekiamas į namus hidroforu. Jį geriausia įrengti rūsyje, kadangi šis prietaisas turi būti įrengiamas žemai, kad gerai paskirstytų vandenį.

Kitas svarbus dalykas kanalizacijos įvedimas, kad visos atliekos saugiai pasišalintų iš jūsų namų, tačiau tuo pačiu neterštų ir aplinkos. Geriausia rinktis specialius valymo įrenginius. Tada dar laukia elektros įvedimas. Prieš renkantis sklypą, būtina pasidomėti, ar toli įrengta elektros linija, nuo kurios būtų galima atsivesti komunikacijas į namus.

Penktas žingsnis – interjeras

Namams jaukumą suteikia tinkamai sukurtas interjeras. Medinis namas labiausiai žavi savo natūralumu, todėl medinės tekstūros nebūtina dažyti. Svarbiausia nebijoti eksperimentuoti, galima derinti kelis stilius.

Pirmiausia, reikėtų pagalvoti apie vidaus apdailą. Medį galima ne tik nulakuoti, bet ir galima dažyti. Jei nuspręsite dažyti, pagalvokite apie spalvų paletę. Nesirinkite vienos spalvos, bet ir namų nepaverskite palete, kurioje dažai susimaišę tarpusavyje. Svarbiausia, kad viskas derėtų ir nebūtų perkrauta. Grindims geriausia rinktis laminatą, kuris puikiai dera su mediena. Tada reikėtų nuspręsti, ar renkatės šviesų ar tamsų interjerą. Prisiminkite, kad šviesios spalvos suteiks namams daugiau šviesos ir šiltumo. Išsirinkite jus dominančius stilius, paieškokite idėjų internete, o tada nuspręskite, kokios detalės pačios svarbiausios.

Pradėkime nuo virtuvės, kurioje visada šilta ir gera gaminant su šeima maistą. Pirmiausia apgalvokite savo poreikius, jeigu vasarnamyje retai gaminate, tada galbūt reikėtų mažesnių spintelių, mažiau buitinės technikos. Geriausia viską susirašyti, kad išvengtumėte bereikalingų išlaidų. Tada išsirinkę pora stilių, bandykite juos pritaikyti, įsigydami baldus. Renkantis spinteles, patariama išnaudoti visą aukštį, kad spintelės siektų lubas, nes taip virtuvė atrodys erdvesnė. Geriausia, jei yra galimybė, rinktis įmontuojamą įrangą, nes pavyzdžiui, gartraukis neatrodo stilingai ir labai išsiskiria. Nepamirškite virtuvės pagyvinti žaluma – galite auginti prieskonius, kurie teiks ne tik estetinę, bet ir maistinę naudą.

Šiais laikais populiarėja virtuvės ir svetainės sujungimas. Tai išties gana patogus būdas, nes dažnai žmonės mėgsta pavalgyti, žiūrėdami televizorių ar užsiimdami kita veikla. Vasarnamyje viskas turėtų būti patogu, nes dažniausiai čia atvykstate ilsėtis, o svetainėje tikriausiai praleisite nemažai laiko. Vadinasi, ji turi būti jauki ir šilta. Tam geriausia rinktis šviesią tematiką. Pirmiausia, nuspręskite dėl baldų. Atsižvelkite į savo šeimos dydį. Pavyzdžiui, jei gyvenate dviese, užteks trivietės sofos ir kelių fotelių. Kambario jaukumą gali sukurti tinkamas apšvietimas, todėl rinkitės geros kokybės šviestuvus, tam geriausiai tinka LED apšvietimas. Nepamirškite dekoracijų, žalumos ar kitų interjero detalių.

Vasarnamyje dažniausiai liekame nakvoti, todėl miegamasis turi būti įrengtas taip, kad jaustumėtės patogiai, todėl svarbu kambario neperkrauti. Svarbiausia tinkamai išnaudoti erdvę. Pavyzdžiui, nesirinkti kambariui akivaizdžiai per didelės lovos ar spintos. Tai trukdytų jums laisvai judėti, dėl ko galėtų kilti nepatogumų. Mediena puikus pasirinkimas miegamajam, nes ši medžiaga natūrali, todėl viduje visuomet bus geras mikroklimatas. Miegamąjį geriausia įrengti palėpėje. Geriausia naudoti apdailai šviesias spalvas, o kitas interjero detales pasirinkti kiek ryškesnių tonų. Medinis namas atveria puikias galimybes puoselėti natūralumą, todėl miegamąjį galite paversti jaukia oaze.

Kita svarbi namų vieta vonios kambarys. Tai dažniausiai nedidelė erdvė, todėl vertėtų pagalvoti, kaip sutaupyti laiką. Geriausia pasirinkti lentynas ant sienos ir ten susidėti daiktus. Tada nuspręsti, ar rinksitės vonią ar dušo kabiną. Vasarnamyje, kadangi poilsiaujate, vonia geresnis variantas. Beveik visiems patinka pagulėti karštoje vonioje. Kalbant apie tualeto ir vonios erdves, geriau, kad jos būtų atskiros.

Lauko erdvės įrengimas

Vasarą nemažai laiko leidžiame lauke, todėl labai svarbu nepamiršti lauko erdvės įrengimo. Pagalvokite apie vietą, kurioje galėtumėte leisti laiką, pasėdėti. Tam puikiai tiktų pavėsinė, o šalia jos galima įsirengti šašlykinę. Tai bus puiki erdvė poilsiui. Jeigu mėgstate sportuoti, reikėtų pagalvoti apie sportines pramogas. Gal įsirengti tinklinio ar krepšinio erdvę.

Apmąsčius savo poreikius galima planuoti eksterjerą. Prie medinių namų labai gražiai atrodytų alpinariumas, kuriame nemažai akmenų ar kiti gėlynai, kuriuose rasime tik natūralias medžiagas. Taip pat vasarnamyje verta užsiauginti ir savo daržovių, nes naminės visada skanesnės. Labai geras pasirinkimas vaismedžiai, kas gali būti geriau už šviežius naminius obuolius ar kriaušes. Kadangi vandentiekiui reikalingas gręžinys, galite pagalvoti apie autentiško šulinio įrengimą. Tinkamai sukurtas dizainas pagyvins jūsų vasarnamio erdvę ir suteiks jam jaukumo pojūtį.

Jei vasarnamio teritorijoje yra tvenkinys, galima pagalvoti apie pavėsinės įrengimą toje vietoje, nes kas gali būti geriau už pasiplaukiojimą karštą popietę tvenkinyje, o paskui ramų pasisėdėjimą pavėsinėje.

Kaip jau ir minėta, reikėtų pagalvoti apie papildomus pastatus. Pavyzdžiui, malkinės, sandėlio statybą. Šiuos pastatus reikėtų sudėlioti taip, kad būtų patogu, bet kartu ir derėtų prie vasarnamio eksterjero. Taip pat galite pagalvoti apie pramogas, nes juk į vasarnamį vykstame pailsėti. Tam gali praversti pirtis, aišku, jei mėgstate. Belieka įrengti gerą privažiavimą iki vasarnamio, kad lengvai jį galėtumėte pasiekti.

Komentarų nėra