Kasos aparatai: „už“ ir „prieš“

Siųsti Versija spausdinimui

Nuo gegužės 1 dienos turguose bus privalomi kasos aparatai prekiaujantiems maisto produktais.Aparatai atsirasti turėjo nuo balandžio 1 dienos, bet prekeiviams atkakliai priešinantis ir atsisakant juos įsigyti, šis terminas buvo nukeltas mėnesiui. Manoma, jog netrukus be kasos aparatų išvis turguose nebebus leidžiama prekiauti.
Ką apie tai mano mūsų pašnekovai?

–  Balandžio 11 dienai Kauno apskrityje buvo įregistruoti 337 kasos aparatai ir pateikti 267 prašymai kompensacijai už kasos aparatų įsigijimo išlaidas gauti. Bendra prašomų kompensacijų suma siekia per 258 tūkst. litų. Kauno apskrities smulkieji verslininkai, besiverčiantys maisto produktų prekyba, registruoja kasos aparatus bei teikia prašymus kompensacijai gauti aktyviau nei kiti šalies regionai. Kaune ir Kauno rajone tai dienai kasos aparatus buvo įregistravę 297 asmenys, Raseiniuose – 10. Iš viso Lietuvoje per beveik pusantro mėnesio buvo įregistruoti 1066 kasos aparatai, pateikti 829 prašymai kompensacijai gauti, o prašoma suma – 808 342 litai. Mažiausiai kasos aparatų įsigyta Tauragės rajone (21) ir Telšių (29).

–  Valdžios galvos ne nuo to galo pradėjo. Tegul jie tuos reikalus pradeda spręsti nuo pasienio, nuo didžiųjų gaudymo, kur furomis prekės vežamos. Būtent didieji ir nori mus, mažiukus, iš turgaus išguiti. Per sunkmetį sumažėjo jų pelno milijonai, tai nori mūsų sąskaita atsigriebti. Kasos aparatų mes neperkame todėl, kad mums jų nereikia, nes mes po 100 tūkst. litų apyvartos nevykdome. Ir pati mintis įvesti aparatus atsirado tarsi iš niekur, su mumis nederinant, nesitariant. Kažkas taip nusprendė ir taškas. Bet jie nesupranta, jog šitaip elgiantis pogrindžio prekės vis tiek nepraeis pro kasos aparatus. Paklauskite Sodros ir jums pasakys, jog sąžiningiausi mokesčių mokėtojai yra dirbantys pagal verslo liudijimus. Mums atrodo, jog šiuokart kažkas nusipirko kasos aparatų ir dabar reikia juos iškišti, todėl nusitaikė į mus. Bet mes tikrai nepasiduosime. Mes eisime iki galo, badausime prie Parlamento. Dar noriu pasakyti, jog su mumis niekas nesikalba net dabar, kai Šablinskas dėl bado atsidūrė  reanimacijoje. Meluojama visur, į mūsų raštus tik atsirašinėjama, o kad neva pirkėjai ne su mumis, tai toks lietuvių bruožas: jiems gerai, jei kaimynui blogai.

–  Kol kas man kasos aparato nereikia, nes aš prekiauju ne maisto produktais. Bet kalbama, jog netrukus reikės jų visiems. Bent kol kas manęs tokie reikalavimai negąsdina. Žinoma, kai susidursime su tais aparatais akis į akį, gal ir išlįs kas nors negero, bet kol kas, jei tik neprigalvos kokių nors papildomų suvaržymų, nematau nieko tokio, dėl ko turėčiau priešintis. Aš tikrai ne prieš kasos aparatus, tuo
labiau, jog mano apyvarta visai menka.

–  Aš kategoriškai pasisakau už kasos aparatus, nes tuomet nebūtų tokių nesusipratimų, kokį neseniaiteko patirti: nusipirkau batus, bet jau pačią pirmą dieną pamačiau, jog jie – „popieriniai“, vos išėjus į gatvę, išsiskleidė. Kai juos nunešiau vakarykščiai pardavusiai pardavėjai, ši išsigynė, girdi, aš pas ją nepirkusi. O būčiau turėjusi kasos čekį, visi ginčai būtų pasibaigę. Arba antai viena mano pažįstama, turinti keletą samdomų pardavėjų, skundėsi, jog šiais laikais labai sunku rasti  sąžiningų darbuotojų. Girdi, viena pardavėja nusukusi beveik 10 tūkst. litų, kurių ji metų gale pasigedusi. Žinoma, negerai, jei darbuotojai nesąžiningi, bet jei 10 tūkst. litų ištisus metus nepasigendama, tai gal ne tokios mažos sumos apyvartoje sukasi, kaip yra verkšlenama?

–  Vienareikšmiško atsakymo neturiu. Iš vienos pusės, jei įmonėms yra privalomi kasos aparatai, tai ir turgaus prekeiviams neturėtų būti

išlygų. Kuo mes prastesni? Iš kitos pusės – negražu pavydėti. O trečia, turguose yra ir labai smulkių prekiautojų, kuriems tikrai tų aparatų nereikėtų. Yra ir kas tik šeštadieniais dirba. Manau, ne be pagrindo turgaus prekiautojai turi rimtų dvejonių dėl aparatų veikimo. Mūsų prekybininkai kol kas dirba tokiomis sąlygomis, jog žiemos metą tie aparatai tikrai neveiks, jei iš vakaro prie jų nepajungsi šildytuvo. Jie tik zvimbs nuo šalčio ir tiek. Dar manau, jog kasos aparatai ištrins ir tikrąją turgaus sąvoką, kai galima derėtis, vyksta procesas. Su aparatu derybų nebebus, nes jistradicijų neišmano.

–  Kasos aparatų tikrai laukiu, nes tuomet, tikiu, valgysime tikrai sveikesnę produkciją. Valgysime tikrai lietuviškus vaisius, uogas, daržo-ves. Dabar gi, prisidengiant lietuviška etikete, prekiaujama lenkiška produkcija ir taip smukdomi Lietuvos augintojai, o kartu apgaudinėjami pirkėjai. Pasakykite, ar daug vasarą mūsų turgavietėse randate tikrą braškių skonį turinčių šių uogų?
Mane ypač pašiurpino pastarųjų mėnesių patikrinimų paviešinta medžiaga, kai paaiškėjo, jog turgavietėse galima įsigyti net dvėselienos, mėsos gaminiai ruošiamigaražiukuose, pašiūrėse, antisanitarinėmis sąlygomis, net akivaizdžiai sugedusi mėsa sumaišoma su kokybiška ir gaminamas faršas. Kita vertus, man ne vis tiek, jog kažkas nemoka mokesčių, jog geba nuo jų išsisukti. Kaip skaitėme spaudoje, šešėliniu verslu užsiimantys asmenys turguje dirbantiems savo žmonėms nupirkdavo verslo liudijimus ir jie prekiaudavo dažniausiai mėsos bei žuvies gaminiais. Viena pareigūnų akiratin patekusi šiaulietė samdė daugiau nei 10 pagal verslo liudijimą dirbančių asmenų, kurių kiekvienas per metus jai galėjo atnešti apie 170 tūkst. litų pajamų. FNTT pareigūnams yra žinomi net per 30 prekeivių „valdę“ darbdaviai. Kad ir byla, pasiekusi teismą: kaltinamasis, neįregistravęs jokios veiklos, neįsigijęs verslo liudijimo, supirko 1528 kiaules (tiek jų tenustatyta), kurių mėsa prekiavo pagal verslo liudijimą dirbą prekiautojai. Nemanau, kad tokie žmonės yra gudručiai, jie yra tiesiog žulikai.

–  Aš noriu likti už kadro, nes ta tema atvirai kalbėti yra pavojinga. Pasakyti, jog pritari kasos aparatams, nors pats prekiauji turguje, yra nesaugu, nes būsi atstumtas, o gal ir priluptas. Sakau jums atvirai:kasos aparatus pirkti daugelis bijo, nes patiria didžiulį darbdavių spaudimą, be to, per būrį visuomet atsiranda ir pačių prekiautojų, besistengiančių įtikti darbdaviams. Tad saugotis tenka visų. Yra griežtas nurodymas vieningai laikytis ir kasos aparatų nepirkti. Tiems, kurie tam nepaklus, pažadėjo, jog niekur darbo nebegaus. Žiūrėkite, kas nutiko Šiauliuose, kai trys prekiautojos aparatus nusipirko: kitą dieną skubėjo į mokesčių inspekciją jų išregistruoti, o jų prekystaliai buvo tušti. Tikrai ne eilinis turgaus prekeivis tam priešinasi, o tie, kurie stovi už jų. Jei viskas sąžininga, tai ko bijoti? Tuo labiau, jog valstybė net kompensuoja aparatų įsigijimą, dėl ko reikėtų tik džiaugtis.

1 Komentaras

  1. Aparatas

    2013-08-26 17:16

    Manau, kad kasos aparatai yra tikrai reikalingas dalykas ir turėtų įnešti tvarkos į prekybininkų darbą.