Kitokios žemsiurbės pritaikymo galimybės

Siųsti Versija spausdinimui

Gytis SADŪNAS

Siurbs dumblą ir pinigus Raseinių kraštas, nors ir su Maironio apdainuotais Dubysos slėniais, puikiomis poilsio galimybėmis pasidžiaugti negali. O ypač, jei kalba eina apie miesto žmogų. Už tai rajono Savivaldybės valdininkų užmačios išvalyti miesto pakraštyje esantį Prabaudos tvenkinį ir įrengti paplūdimį iš pirmo žvilgsnio atrodo net labai sveikintinos. Deja, tik iš pirmo žvilgsnio ir tik tol, kol nežinai, kiek visa tai kainuos. Specialistams šis reikalas kvepia tik pinigų plovimu.

Kaip jau žino Raseinių krašto žmonės, Savivaldybės užsimotas išvalyti Prabaudos tvenkinys  teliuškuojasi prie Norgėlų gyvenvietės. Jo plotas viso labo – tik 3,34 ha, o pati giliausia vieta – vos 3 m. Vidutinis tvenkinio gylis nesiekia  nė 1,60 m. Paprasčiau sakant, yra gera varlynė, ir tiek.

Tačiau vien už tos „varlynės“ sutvarkymo projektą, pasak Raseinių sav. administracijos Kaimo reikalų skyriaus vyriausiojo specialisto Antano Bartkaus, rajono Savivaldybė kauniškei bendrovei „Projektų gama” sumokėjo per 100 tūkst. Lt. O kai prasidėsią patys darbai, tai ir įkainiai būsią visai kitokie. A. Bartkus neslepia, jog pagal atliktus tyrinėjimus numatyta iš Prabaudos tvenkinio dugno išvalyti arti 20 tūkst. kub. m dumblo.

Tas dumblas iš vandens telkinio dugno iš pradžių bus talpinamas į ant kalno įrengtus devynis sėsdintuvus 30-ties cm sluoksniais. Prieš tai, suprantama, reikėsią tuos sėsdintuvus įrengti. O tam reikėsią nustumdyti apie 3 tūkst. kubų juodžemio, po to reikėsią atvežti ir užpilti arti 6 tūkst. kub. m grunto. O kai dumblas išsisausės, ir jo iš 20-ties tūkst.kub. m liks tik 8 tūkst. kubų, tuomet jis būsiąs išvežtas į laukus kaip trąša. Visa tai bus vadinama tik paruošiamaisiais darbais, tačiau suprantama, jog jie surys labai daug pinigėlių. Šalia to, po tvenkinio išvalymo, dar būsią atliekami dugno tyrinėjimai. Vilniškė A. Jonyno „Ekofirma“ darys gręžinius ir tirs, ar gerai nuo dumblo išvalytas dugnas. Žinoma, irgi ne už dyką.   UAB ,,Projektų gama“ skaičiavimu, visas objekto sutvarkymas: Prabaudos tvenkinio dugno išvalymas, krantų sutvarkymas ir paplūdimio įrengimas mokesčių mokėtojams kainuos 752 tūkst. 430 Lt. Pagrindinę dalį lėšų šiems darbams skyrė Aplinkos projektų valdymo agentūra prie Aplinkos ministerijos. 10 proc. lėšų nuo šios sumos turės skirti Raseinių r. savivaldybė. Tačiau žinant, jog nei valstybė, nei  savivaldybė savo pinigų medžių neaugina, kad pinigus į jų amžinai kiauras kišenes mes sumetame, tai reiškia, jog šitiek mums, mokesčių mokėtojams, kainuos varlynukės prie Norgėlų sutvarkymas.

Ir kiti taip daro

Sumanymo vykdytojai neslepia, jog  projekto įgyvendinimas toks brangus yra todėl, jog Prabaudos tvenkinio dugnas bus valomas žemsiurbe. Girdi, taip valoma dauguma Lietuvos ežerų. Tai – naujausias mados klyksmas, pažangos žodis.

,,Panaudojant naują technologiją – žemsiurbes yra išvalytas Lentvario ežeras Trakų rajone, Gabio ežeras Ignalinos r., Kertinio ežeras Varėnos r. ir kt.“- tikino savivaldybės administracijos Kaimo reikalų skyriaus vyr. specialistas A.Bartkus, skubėdamas nuraminti, jog jų panaudotos technologijos net žuvims nepakenksiančios, nes nuo sraigto keliamo triukšmo žuvys bėgsiančios tolyn.

Šią vasarą planuojama Prabaudos tvenkinio valymą pradėti, o užbaigti kitais metais. Po sutarties pasirašymo su rangovu, darbus numatoma atlikti per 15 mėnesių.

Kažkam blogai su aritmetika

UAB ,,Raseinių žuvininkystė“ generalinis direktorius Česlovas Kenstavičius, valdantis 1297 ha tvenkinių ūkį, neslepia nusistebėjimo Raseinių valdininkų pasirinktu Prabaudos tvenkinio valymo būdu. Jo, kaip didžiulę patirtį turinčio specialisto nuomone, neišleidus vandens, kokybiškai tokių darbų atlikti negalima. Č.Kenstavičius sako, jog pirmų pirmiausiai reikia nuleisti vandenį. Priešingu atveju, visi darbai nueis šuniui ant uodegos. Tačiau jei turi tikslą išsiurbti biudžeto pinigus, tai raseiniškių valdininkų sumanymas esąs idealus.

„Dabar šitoks modelis Lietuvoje yra labai populiarus. Pažiūrėkit, kiek laiko žemsiurbėmis gilinama Baltijos jūros uosto akvatorija. Tačiau dar ir šiandien dideli lavai niekaip negali įplaukti į uostą. Nors tam jau išleista per 16 mln. Lt. Tad kuo raseiniškiai prastesni“,- žodžių į vatą nevyniojo generalinis direktorius.

Č. Kenstavičius sako, jog jam dumblo išvalymui iš Prabaudos tvenkinio vietoj „gudriosios“ žemsiurbės užtektų buldozerio, ekskavatoriaus ir sunkvežimio, o vieno kubo dumblo iškasimas ir jo išvežimas į laukus kainuotų vos šešetą litų.

„Jei Raseinių valdžia man skirtų 200 tūkst. litų, aš už tiek ne tik tvenkinį išvalyčiau, sutvarkyčiau jo pakrantes, bet ir įrengčiau paplūdimius“,- tikino Č.Kenstavičius.

Bet argi rajone kam nors tai dabar svarbu: tuoj bus kita kadencija, kiti valdininkai, kurie vėlgi rūpinsis, kaip žemsiurbę pinigams siurbti nutempti į kitą objektą.  Be to, negi mes kokie skurdžiai ir atsilikėliai, jei sunkmečiu neišnaudotume tokio puikaus išradimo kaip žemsiurbė, kuria galima siurbti ne tik dumblą, bet ir pinigus?

Komentarų nėra