Knyga – saldainis mūsų protui ir sielai

Siųsti Versija spausdinimui

Rudeniui įsibėgėjant prisiminimai apie vasarą vis labiau sušildo mūsų širdis. Na, o jeigu knygos nepaleidote iš rankų ir per vasaros atostogas, tada, pasak liaudies išminties, verta rudenį suskaičiuoti viščiukus. Kiek knygų perskaitėte šią vasarą? Šių metų birželio 1 dieną startavo skaitymo iššūkis „Vasara su knyga“, jis kvietė įvairaus amžiaus žmones iki rugpjūčio 31 dienos perskaityti bent penkias knygas. Turiningą projektą jau septinti metai organizuoja Lietuvos apskričių viešosios bibliotekos ir Lietuvos aklųjų biblioteka kartu su savivaldybių viešosiomis bibliotekomis. Visus tris mėnesius iššūkio dalyvius lydėjo projekto ambasadorė, trijų knygų autorė, dainininkė ir muzikos kūrėja Jurga Šeduikytė. Ji primindavo mums, kad knygos mus praturtina, ugdo, keičia: „Kai prieš gerą dešimt­metį labai krito skaitymo populiarumas, man tai buvo viena liūdniausių žinių. Be galo džiaugiuosi, kad dėl begalės gražių iniciatyvų knygų populiarumas vėl šovė aukštyn. Knyga man – mylimas ir stebinantis bendrakeleivis. Ji nepasiduoda jokiai madai, nepraeina ir nėra išaugama. Visada skaitau bent kelias skirtingas knygas – žiemą ir vasarą.“
Dalyvauti, įveikti iššūkį ir varžytis dėl vertingų prizų buvo kviečiami ir Ariogalos miesto bibliotekos skaitytojai. Dalyvavo apie 50 jaunųjų skaitytojų, dar tiek pat suaugusiųjų. Džiugu, kad beveik visi užsiregistravę iššūkį įveikė.
Ne paslaptis, kad šiandieniniame greitame pasaulyje dažnai nejučia laiką praleidžiame rankose laikydami telefoną, ne knygą. Tačiau žinome ir tai, kad atsivertus gerą knygą jos tiesiog nebegali paleisti, nes vienas po kito verčiami puslapiai įtraukia į smagius nuotykius, nepaprastus pasakojimus, nepažintus pasaulio kampelius, į nepamirštamą herojų draugiją ar neįtikėtinas meilės istorijas. Gera knyga – kiekvienam skirtinga, bet savaip turtinga. Knygas renkamės pagal nuotaiką, kartais pagal metų laiką, draugų atsiliepimus ar pasikliaudami bibliotekininkų rekomendacijomis. Bibliotekininkas neretai tampa tiltu tarp autoriaus ir skaitytojo, tad stengiamės statyti vis tvirtesnius tiltus su mūsų ilgamečiais bibliotekos lankytojais ar pirmą kartą duris atvėrusiais mažaisiais skaitytojais. Tuo tikslu vasarą bibliotekoje vyko keletas renginių, skirtų skaitymo iššūkiui.
Mažųjų skaitytojų smalsumą dažnai pažadina šalia knygų apsigyvenę personažai, juos vaikai pirmiausia pamilsta akimis, o perskaitę knygą – širdimi. Į vieną iš nuotaikingų pažinčių su knygų herojais karštą vasaros dieną leidomės pas bibliotekos bičiulius Ariogalos bendruomenės namuose. Kaip tikri draugai čia dalinomės viskuo: nuo šypsenų iki dovanėlių. Vaikų dienos centro lankytojai galėjo pabendrauti ir su visų mylimais personažais: Troliais Mumiais, Bite Maja, Mike Pūkuotuku, Smurfais. O Pepė Ilgakojinė, įtardama, kad rugsėjis nebe už kalnų, papasakojo vaikams apie savo nuotykių kupiną kelią į į mokyklą. Malonu, kad nuotykiai patiko ir suaugusiesiems, jie mūsų popietėje taip pat dalyvavo. Juk knygos suteikia džiaugsmo, nuotykių prieskonio ir praplečia akiratį nepaisydamos amžiaus, laikmečio, žiemos ar vasaros. Knyga – saldainis mūsų protui ir sielai. Pepė, žinoma, abejingų nepaliko. Tad ir maži, ir su prisimintomis vaikystės išdaigomis akyse dideli įsiliejo į karštą viktorinos sūkurį. Juokėmės, spėliojome, diskutavome ir buvome vieni kitiems dėkingi už prasmingą dieną. Ne veltui projekto „Vasara su knyga“ šūkis – „Įkvėpk knygų magijos!“. Tikra magija matyti bibliotekai tėvų atsiųstas nuotraukas, kuriose mažieji atostogautojai nepaisant saulės ir vandens teikiamų malonumų panirę taip giliai, kad tik paskutinis knygos puslapis juos tegali sustabdyti. Juk skaitymui atostogų nėra. Juk skaitymas – terapija, poilsis, savęs pažinimas, o galbūt atradimas ir mažiems, ir dideliems.
Tad norime padėkoti visiems iššūkio dalyviams, suteikusiems savo vasarai dar daugiau įspūdžių, spalvų ir patyrimų skaitant. Tikimės, kad kitą vasarą knygų magijos įkvėpti pasiryš dar daugiau Ariogalos miesto gyventojų ir svečių. Iki pasimatymo prie knygų lentynų!

Dalė Kveškevičienė ir
Daiva Ališauskienė,
Ariogalos miesto bibliotekos darbuotojos

Komentarų nėra