Kompleksinės paslaugos nukentėjusiems nuo smurto vaikams ir jų šeimų nariams

Siųsti Versija spausdinimui

Raseinių krizių centras įgyvendina LR socialinės apsaugos ir darbo ministerijos finansuojamą projektą „Kompleksinės paslaugos vaikams, nukentėjusiems nuo smurto ar netiesioginio smurto artimoje aplinkoje (liudytojams), ir jų šeimų nariams“ (toliau – kompleksinės paslaugos vaikams). Projekto tikslas – suteikti kompleksines paslaugas vaikams, nukentėjusiems nuo smurto ar netiesioginio smurto artimoje aplinkoje (liudytojams), ir jų šeimų nariams. Kompleksinės paslaugos Raseinių krizių centre teikiamos nuosekliai vaikams ir suaugusiesiems, moterims ir vyrams, aukoms ir smurtautojams ar išgyvenantiems emocines ir psichologines krizes.
Vasario 8 d. vyko apskritojo stalo diskusija, joje dalyvavo Raseinių rajono mero pavaduotojas Kęstutis Užemeckas, tarpinstitucinio bendradarbiavimo koordinatorė Asta Cicėnienė, Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos Kauno apskrities vaiko teisių apsaugos skyriaus patarėja Raseinių rajone Valerija Jankauskienė, Raseinių socialinių paslaugų centro direktoriaus pavaduotoja socialiniams reikalams Asta Urbonienė, Šiaulių apskrities vyriausiojo policijos komisariato Raseinių PK viršininkas Artūras Košikas, Savivaldybės ugdymo įstaigų vaiko gerovės komisijų nariai.
Raseinių krizių centras pasidalino statistine informacija apie smurtą artimoje aplinkoje ir teikiamas kompleksines paslaugas vaikams – psichologo, socialinio darbuotojo, teisininko konsultacijas, apie organizuojamus pozityvios tėvystės įgūdžių ugdymo mokymus, apie smurtinio elgesio keitimo programos mokymus.
Pozityvios tėvystės įgūdžių ugdymo grupių vadovė, socialinė darbuotoja Rima Žukauskienė diskusijos dalyvius supažindino su pozityvios tėvystės įgūdžių ugdymo grupėse vykdoma veikla. Akcentavo, kad didelį dėmesį skiria tėvų ir vaikų tarpusavio santykių formavimui, suteikia žinių apie vaiko raidą, poreikius, konfliktų sprendimo būdus, analizuoja įvairias situacijas, atkreipia dėmesį į kalbos kultūrą šeimoje, moko tėvus klausyti ir girdėti savo vaikus. Labai svarbu, kad šeimoje kiekvienas asmuo, o ypač vaikai, jaustųsi saugūs, vertingi ir turėtų tinkamas sąlygas normaliai fizinei, psichologinei ir emocinei raidai. Daug šeimų, kuriose vis dar naudojama prievarta, smurtas, manipuliacijos, suformuotas netinkamas šeimos modelis. Atkreiptas dėmesys, kad šios pozityvios tėvystės grupės yra pritaikytos ne tik šeimoms, patiriančioms sunkumų, bet ir visoms šeimoms, kurios nori įgyti daugiau žinių ir supratimo vaikų auklėjimo klausimais.
Diskusijos dalyviai domėjosi, kiek dažnai gyventojai gali kartoti pozityvios tėvystės ugdymo mokymus, ar yra galimybė gauti nuotolinius mokymus ir t. t. Atsakymas būtų paprastas: tėvystės mokomės visą gyvenimą, siekiame, kad vaikai augtų sveikose šeimose, kuriose vyrauja tarpusavio supratimo ir palaikymo atmosfera. Nuotoliniai mokymai bus vedami susidarius grupei (10–12 dalyvių).
Apie smurtinio elgesio keitimo programą, apie jos tikslus kalbėjo psichologė Asta Montvydienė. Ji teigė, kad programos pagrindinis tikslas – padėti pažeidėjams atsikratyti smurtinio elgesio įpročių. Smurtinio elgesio keitimo mokymuose smurtautojai mokomi suvokti, kad smurtas nėra konfliktų sprendimo būdas, koks elgesys laikomas smurtiniu, analizuojama, kokio pobūdžio smurtas vyko jų šeimoje / poroje, padedama atpažinti įspėjamuosius smurtinio elgesio ženklus.
Per mokymus smurtautojai įgyja naujų įgūdžių, padedančių be agresijos spręsti šeimos konfliktus, išmoksta kurti tarpusavio pagarba grįstus santykius šeimoje ir nebijoti kreiptis pagalbos. Sudaromas saugumo planas, padedantis atpažinti įtampos augimą. Dalyviai daug diskutuoja tarpusavyje, aptaria galimas prevencines priemones siekiant išvengti smurto šeimoje.
Vicemeras K. Užemeckas pritarė smurto artimoje aplinkoje komisijos sudarymui, palinkėjo, kad sudaryta komisija dirbtų intensyviai ir rastų sprendimo būdus. Palinkėjo drąsiai įsitraukti į grupės darbą, kad tarpinstitucinis bendradarbiavimas būtų naudingas mūsų gyventojams.
Kompleksinės paslaugos (psichologo, socialinio darbuotojo, teisininko) vaikams ir jų šeimos nariams organizuojamos kontaktiniu ir nuotoliniu būdais. Dėl pozityvios tėvystės įgūdžių ugdymo ir smurtinio elgesio keitimo programų pašome kreiptis telefonu 8 670 70 303, internetu www.raseiniukriziucentras.lt registracijos skiltyje, el. paštu info@raseiniukriziucentras.lt.

Asta Montvydienė,
Raseinių krizių centro vadovė

Komentarų nėra