Konfliktas dėl centų

Siųsti Versija spausdinimui

Gytis SADŪNAS

Nenorėjo priimti ,,baltų“ centų

Į ,,Alio, Raseinių“ redakciją kreipėsi Raseinių miesto Vyšnių gatvės 13 – ojo namo gyventoja pensininkė Valentina Daujotienė. Moteris pasakojo, jog norėjusi Mokytojų dienos proga pasveikinti kaimynę, todėl nuėjusi į prie Autobusų stoties esančią parduotuvę ,,Juravelė“ nusipirkti mažą buteliuką brendžio.
– Namuose turėjau surinkusi po vieną, du ir penkis centus – iš viso septynis litus. Prieš eidama į parduotuvę, juos dar kelis kartus perskaičiavau, kad būčiau garantuota, kad būtent tokia suma ir yra. Atėjusi į parduotuvę, apsidžiaugiau, kad nėra pirkėjų. Pardavėjai Zitai Ališauskienei padaviau maišelį su centais, kurių iš viso buvo 7 litai ir dar pridėjau dešimt litų popieriniais,- ,,Alio, Raseiniams“ pasakojo raseiniškė V. Daujotienė. – Tačiau pardavėja pareiškė, kad 7 litų centais iš manęs nepriims. Pareikalavo nueiti į banką ir centus išsikeisti į litus.
V. Daujotienė neslėpė, jog iki pensijos dirbo pardavėja, todėl gerai žino, kad centai taip pat yra pinigai ir kad parduotuvė privalo juos iš pirkėjo priimti.
,,Todėl, kai ,,Juravelės“ pardavėja man pastūmė atgal maišelį su centais, aš jai vėl padėjau prie kasos. Taip tą maišelį su centais viena kitai mes stumdėme keletą kartų. Ir vis labiau viena ant kitos niršome, kol pagaliau įsiutusi pardavėja Z. Ališauskienė iškvietė apsaugą. Tačiau atvykę apsaugininkai ir sužinoję, dėl ko tarp manęs ir pardavėjos kilo konfliktas, ją tik išbarė ir paliepė priimti centus“, – tą rytą po incidento su pardavėja į ją kreipėsi raseiniškė pensininkė V. Daujotienė. Tačiau paguodos iš jos neišgirdo.
– Pardavėja Z. Ališauskienė mūsų įmonėje dirba gana daug metų. Ji yra tikrai rami ir nekonfliktiška moteris. Zita man pasakojo, kad kai V. Daujotienė jai padavė centus, ji paprašė moters palaukti, kol aptarnaus kitus klientus ir suskaičiuos atneštus centus. Tačiau pensininkei tai labai nepatiko, nors įsigijus ir atsiskaičius už prekę ji dar pareikalavo iškeisti likusius centus į litų monetas. Ji ėmė karščiuotis ir ją įžeidinėti. Todėl pardavėja ir iškvietė pasaugą,– pasakojo ,,Juravelės“ savininkė J. Meškauskienė. Ji neslėpė įsitikinimo, jog šioje istorijoje yra kalčiausia pati V. Daujotienė. ,,Moteris į parduotuvę atėjo neblaivi. Jeigu per naktį į ,,Juravelę“ ateitų bent penki tokie pirkėjai, tai pardavėjai būtų neįmanoma dirbti,– ,,Alio, Raseinius“ tikino verslininkė J. Meškauskienė. Ji neslėpė, jog naktį į ,,Juravelės“ parduotuvę apsipirkti ateina daug neblaivių klientų, todėl pardavėjoms su tokiais pirkėjais išvengti konfliktų – gana nelengvas uždavinys.
Lietuvos banko Ryšių su visuomene skyriaus atstovo spaudai Mindaugo Milieškos komentaras:Lietuvos Respublikos Pinigų įstatymas nustato, kad Lietuvos Respublikoje juridiniai ir fiziniai asmenys litus mokėjimams ir atsiskaitymams privalo priimti be apribojimų. Įstatyme nurodyta, kad grynieji pinigai yra litų banknotai ir monetos bei centų monetos. Šiuo metu apyvartoje cirkuliuoja 10, 20, 50, 100, 200, 500 litų banknotai ir 1, 2, 5 litų bei 1, 2, 5, 10, 20, 50 centų monetos.
Jeigu smulkių centų monetų neima pardavėjos, pirkėjams pirmiausia reikėtų pretenzijas pareikšti tos parduotuvės vadovams, nes pažeidžiamos pirkėjų teisės. Tai galima traktuoti ir kaip prekybos taisyklių nesilaikymą, o jų vykdymą kontroliuoja vietinės valdžios įstaigos.
Priminsiu, kad Lietuvos Respublikos vartotojų teisių apsaugos įstatyme nustatyta, jog vartotojas, manydamas, kad paslaugų teikėjas pažeidė jo teises arba įstatymų saugomus interesus, pirmiausia turi kreiptis į paslaugų teikėją ir nurodyti savo reikalavimą. Jeigu paslaugų teikėjas netenkina vartotojo reikalavimų, o vartotojas mano, kad jo teisės pažeistos, vartotojas privalo raštu kreiptis į paslaugų teikėją ir išdėstyti savo reikalavimus. Jeigu paslaugų teikėjas ir toliau nevykdo vartotojo reikalavimo, vartotojas Lietuvos Respublikos vartotojų teisių apsaugos įstatymo nustatyta tvarka turi teisę kreiptis į Valstybinę vartotojų teisių apsaugos tarnybą (Vilniaus g. 25, LT-01119 Vilnius), kuri nagrinėja vartotojų ir paslaugų teikėjų ginčus vartotojų ginčų sprendimo ne teisme tvarka.
Lietuvos bankas savo kasose Vilniuje, Kaune ir Klaipėdoje nemokamai keičia monetas į aukštesnių nominalų pinigus.

1 Komentaras

  1. milda

    2010-10-17 20:15

    na zinot,matau ,kad sita “alio raseiniu” redakcija jau tokia degradavusi,kad nebeturi apie ka rasyti..niekom neidomu kazkokios nupezusios pensininkes sapaliones ir juolabaiu tokios,kuri kazkadais poilsiavo ziegzdriu psihiatrineje.taip, visiska teisybe.todel rimti zurnalistai pirmiausia manau pasidometu kas teikia jiems informacija,patikrintu ar ji nera visiskai iskreipta(kaip siuo atveju). pasake viena pensininke,o tie eme ir parase…apgailetina…visu pirma viskas buvo tikrai ne taip,nes mano draugas stovejo uz nugaros ir viska mate kaip kas buvo.ir sita istorija tikrai turetu skambeti ne taip…