Kova dėl Raseinių lūšies kailio

Siųsti Versija spausdinimui

Arūnas DAMBRAUSKAS

Dabar mažai kas nešioja kailinius. Kad turėtum gerus kailinius, turi nuolat kažkam nunerti kailį. Pavyzdžiui, bankininkai neria kailį skolininkams, dujų tiekėjai neria kailį šilumos vartotojams, stambūs prekybininkai neria kailį smulkiems pirkėjams, vyriausybė – pensininkams ir verslininkams, todėl bankininkai, prekybininkai, ministrai, dujų, šilumos ir kitokių gėrybių tiekėjai ir paskirstytojai gali vaikščioti su kailiniais.
Senovės lietuviai nors ir gyveno gūdžiuose miškuose, visi turėjo kailinius ir labai juos brangino. Iki šiol išliko posakiai – saugok kaip savo kailį, išnešė sveiką kailį, nusvilo kailį, įkrėtė į kailį, iškaršė kailį. Šiais laikais jau reikėtų sakyti įkrėtė ne į kailį, bet į skūrą, išnešė ne sveiką kailį, bet sveiką užpakalį ir panašiai.
Kaip matome, pokyčiai kalboje liudija totalinį nuogumo įsitvirtinimą ir net jo garbinimą. Ne paslaptis, kad žmogaus užpakalis kartais daro didesnį įspūdį negu jo veidas. Galima sakyti, kuo žmogus nuogesnis, tuo jis įdomesnis (ypač kalbant apie moteris).
Pavyzdžiui, politikų veidai turbūt niekam neįdomūs, o štai užpakaliais gali sukelti bent jau trumpalaikį susidomėjimą. Tai ne šiaip sau postringavimai, bet faktas. Analitikai pripažįsta, kad buvusio Bogotos mero Antano Mockaus populiarumui lemiamos įtakos turėjo maištaujantiems studentams parodyta sėdynė. Jeigu jis būtų parodęs tik savo veidą, niekas lietuvių kilmės politiko net nebūtų įsiminęs.
Tenka daryti paradoksalią išvadą: užpakalis yra įspūdingesnis už veidą, o nuogas kūnas už kailinius. Ar tai reiškia, kad drąsesni rinkimams besirengiantys Raseinių politikai ir politikės turėtų išdrįsti prieš rinkėjus pasirodyti apsinuoginę? Turbūt ne. Bet pasirodyti su įspūdingais kailiniais taip pat nepatartina, nes pasigirs replikos: „kapitalistas“, „buožė“, „ponas“ ir panašiai. Matyt, kur kas efektyviau būtų pasipuikuoti vairuojant kombainą, melžiant karvę ar paskerdžiant kiaulę. Visai neblogai atrodytų, jei politikas rinkėjų akivaizdoje taikliu šūviu patiestų kokį nors vilką, nunertų jam kailį ir užsakytų pasiūti keletą šiltų kepurių benamiams.
Akivaizdu: nors kailinių populiarumas mažėja, tačiau medžiotojo instinktas dar gyvas: žmones iki šiol tebevaldo aistringas noras kam nors nunerti kailį: suklupusiam, paslydusiam. Ne paduoti tokiam žmogui ranką ir padėti atsikelti, bet būtent nunerti kailį – kalbant skerdikų terminais, pribaigti.
Gana įdomų kailio lupimo procesą pastaruoju metu galima stebėti savivaldybėje: dalis politikų bando nunerti kailį valdantiesiems. Viena „operacija“ jau buvo atlikta sėkmingai – iš pareigų atleistas administracijos direktorius Dainius Baltrušaitis. Gali būti, kad tai tik valdančiųjų kailio lupimo pradžia. Jau viešai kalbama, kad kitas valdančiųjų kailio lupimo etapas bus mero Petro Vežbavičiaus atstatydinimas. Ar tai tikrai bus padaryta, sunku pasakyti, nes kailio lupimo sumanytojai slepia savo peilius ir tikina, kad niekam nieko nesiruošia nunerti.
„Vyrai, elgiatės neatsakingai ir labai avantiūristiškai“, – atstatydinus D.Baltrušaitį, kailio lupėjus įžvalgiai perspėjo rajono tarybos narys Jordanas Kenstavičius. Iš tiesų, iki rinkimų į savivaldą likus keliems mėnesiams, palikti savivaldybę be vadovų – tai tarsi žiemos metu atidaryti langus visiems politiniams skersvėjams. Kam to reikia? Galima spėti, kad kažkas nori pasišildyti mero ir administracijos direktoriaus kailiais. Tai iš tiesų gana rizikingas sumanymas.
Net ir tokios šaltos šalies, kaip Rusija, premjeras Vladimiras Putinas prieš piliečius yra linkęs puikuotis ne kailiniais. Kaip žinoma,atostogaudamas ministras pirmininkas demonstravo rinkėjams torsą. Tačiau tai, regis, tik menkniekis, palyginus su viešųjų ryšių specialistų fantazija apie prezidentą Dmitrijų Medvedevą. Po neseniai vykusio Rusijos prezidento ir Arnoldo Švarcnegerio susitikimo Maskvoje internete pasirodė ir oficialios susitikimo nuotraukos. Politikos analitikai ir įžvalgūs internautai netruko pastebėti, kad tose nuotraukose Rusijos prezidentas atrodo neproporcingai aukštas, o Kalifornijos gubernatoriaus kojos Kremliaus išplatintose nuotraukose keistai trumpos.
O štai Raseinių politikų trumpos yra rankos, kad jos pajėgtų nunerti kailį merui P.Vežbavičiui. Bent jau taip meras teigė savaitraščiui „Alio, Raseiniai“. Neabejojame, kad meras turi įžvalgumo, todėl norime tikėti, kad vadovo prognozės išsipildys ir kad valdžioje nekils beprasmiška, rinkėjams nieko gera nežadanti kova dėl lūšies kailio (Raseinių herbe, kaip žinoma, pavaizduota lūšis).
Vis dėlto klausimas, ar vyks kova dėl Raseinių lūšies kailio, lieka atviras ir tam tikra prasme intriguojantis. Aišku, būtų kur kas prasmingiau, jei politikai ketintų lupti kailį, pavyzdžiui, kokiems nors korumpuotiems pareigūnams. Tačiau tai mažai tikėtina. Kaip žinoma, lupant kailį D.Baltrušaičiui, apie jokius jo prasižengimus net nesivarginta užsiminti.

1 Komentaras

  1. wvdcnzekyp

    2021-02-22 04:47

    Muchas gracias. ?Como puedo iniciar sesion?