Krito beržai…
Redakcija sulaukė Raseinių miesto Pieninės g. 7 daugiabučio gyventojų skundų, kad greta jų namo pjaunami medžiai. „Vaikai būdami patys savo rankomis tuos medžius sodinome, o dabar atvažiavo vyrai su technika ir pradėjo juos pjauti. Galėjo bent gyventojų nuomonės atsiklausti. Kodėl nepjaunami seni, sutrūniję, avarinės būklės medžiai?“ – telefonu piktinosi vienas iš minėtojo namo gyventojų.
Suprasdami, kad miesto gyventojams kiekvienas medis – tai tyro oro gurkšnis dulkėmis padengtame urbanistiniame peizaže, „Alio, Raseinių“ žurnalistai nedelsdami nuskubėjo į įvykio vietą. Ir tikrai, pievelėje palei daugiabutį pamatė betysantį nemenką beržą, o šalia jo pjūklais besidarbuojančius vyriškius. Vienas jų, vairuotojas Rimantas, paaiškino, kad darbus atliekanti Kėdainių firma „Dujovika“, turi visus reikalingus leidimus medžiams pjauti. „Medis augo būtent ten, kur bus tiesiama šiluminė trasa, todėl darbams trukdančių medžių pašalinimas – ne-išvengiama būtinybė. Iš viso bus nupjauti 3 medžiai“, – paaiškino vyriškis.
Apsilankėme pas Raseinių r. savivaldybės Architektūros ir urbanistikos skyriaus vyresnįjį specialistą ekologą Vytautą Oržekauską. Jis teigė nedalyvaująs ruošiant techninius projektus, nes tai ne jo darbo specifika. Tačiau leidimą medžiams pjauti, pagal miesto seniūno prašymą, išdavęs. „Neturėjau teisės neduoti leidimo, kadangi šiluminių trasų renovacijos darbus atliekanti įmonė statybų ir projektavimo sąlygas buvo suderinusi su visomis reikalingomis institucijomis: vandentiekiu, elektros tinklais, aplinkosaugininkais. Aš vienas tikrai negalėjau užblokuoti projekto, juo labiau, kad jo įgyvendinimui naudojami europiniai pinigai, kurie turi būti įsisavinti per numatytą laiką“, – sakė V. Oržekauskas.
Ekologas teigė, jei būtų jo valia, tokio projekto nebūtų derinęs: kodėl rengėjai negalėjo suplanuoti tiesti trasą bent keliais metrais toliau? Tada būtų pavykę išsaugoti medžius. Be to, specialistas pažymėjo, kad vieną iš numatytų kirsti beržų patys namo gyventojai bandė nudaigoti, pažeisdami kirviu jo kamieną, mat šis auga per arti liepos. Ir suprask dabar, kaip čia yra: kažkas iš namo gyventojų žaloja medį, norėdamas jį nudžiovinti, o kažkas – aršiai grumiasi, siekdamas išsaugoti.
„Malonu, kad yra tokių gyventojų, kurie kovoja už kiekvieną medį, – išsakė savo nuomonę V. Oržekauskas. – Jei būtų daugiau tokių žmonių, kurie nuolat liptų ant kulnų, valdžia prieš kiekvieną žingsnį turėtų gerai pagalvoti.“
UAB „Raseinių šilumos tinklai“ direktorius Stanislovas Bartkus „Alio, Raseinius“ patikino, kad visi darbai vykdomi teisėtai. Šiuo metu įgyvendinamas šiluminių trasų renovacijos pirmasis etapas, kuris buvo pradėtas pernai. „2010 metų birželio mėnesį mes kvietėme gyventojus į ruošiamo įgyvendinti projekto aptarimą, tačiau atėjo gal tik du žmonės. Visuomenė buvo abejinga, jai nerūpėjo, nei kas, nei kaip bus daroma. Žinoma, jei tada gyventojai būtų išsakę savo pageidavimus, rangovas, ruošdamas techninį projektą, būtų į tai atsižvelgęs. Tačiau dabar jau nieko negalima pakeisti – projektas patvirtintas, darbų leidimas suderintas“, – paaiškino S.Bartkus.
Šilumos tinklų direktoriaus nuomone, techninio projekto rengėjai – tikrai ne piktavaliai žmonės, projektuodami jie pasirinko ekonomiškai ir technologiškai optimalų variantą. Kad trasa būtų teisingai eksploatuojama, būtinas tam tikras vamzdyno kampų išlaikymas, suderinamumas su kitų komunikacijų – vandentiekio, nuotekų, elektros linijų – infrastruktūra.
Šiemet Raseinių mieste bus atnaujinta šiluminė trasa nuo pat Vilkupio upelio iki „Rasos“ restorano bei dalis Ariogalos miesto šiluminių trasų, iš viso daugiau kaip 3 km ruožas. S. Bartkus sakė suprantąs gyventojų nepasitenkinimą dėl kasimo darbų bei pjaunamų medžių. Tačiau darbus atliekanti bendrovė organizuos susitikimą su gyventojais ir tarsis, kaip atstatyti patirtą žalą – kokius želdinius atsodinti vietoje iškirstųjų.