Laisvės kovų taku
Raseinių Marcelijaus Martinaičio viešojoje bibliotekoje liepos mėnesį baigėsi jau ketvirtus metus organizuojama popietinė vaikų vasaros stovykla „Skaityk! Kurk! Tobulėk! 2024“. Šios stovyklos tikslas – skatinti vaikų kūrybiškumą, puoselėti skaitymo kultūrą, ugdyti pilietiškumą pasitelkiant išmaniąsias technologijas ir turiningus edukacinius užsiėmimus. Ypatingas buvo baigiamasis šios stovyklos renginys „Laisvės kovų taku“, jį finansavo Lietuvos kultūros taryba ir Raseinių rajono savivaldybė.
Į renginį atskubėjusiems stovyklautojams bibliotekos Informacinių paslaugų ir vaikų literatūros skyriaus vedėja Jolanta Gudeikytė pristatė rašytojo Mariaus Marcinkevičiaus ir dailininkės Linos Itagaki knygą „Mergaitė su šautuvu“. Ši knyga šiemet pelnė Tarptautinės vaikų ir jaunimo knygos asociacijos Lietuvos skyriaus (IBBY) geriausių 2023 metų knygų vaikams ir paaugliams apdovanojimuose svarbiausią – Prano Mašioto premiją. Taip pat „Metų knygos“ rinkimuose tapo geriausia 2023 metų knyga vaikams.
Tai istorinis grafinis romanas apie Lietuvos partizanus, pilnas iliustracijų ir veiksmo. Knyga pasakoja, kaip po Antrojo pasaulinio karo pralaimėjus vokiečiams atėję rusai ištrėmė į Sibirą dvylikametės Magdės šeimą. Vieną likusią Magdę rado mokytojas, kuris pasitraukė į mišką kovoti už Lietuvos laisvę. Mokytojas parsivedė mergaitę į girioje įrengtą bunkerį ir ji tapo tikra partizanų būrio nare. Magdė vieną po kitos įveikė savo baimes, tėvų netekties skausmą ir namų ilgesį, išmoko išgyventi miške. „Mergaitė su šautuvu“ yra grožinė knyga, tad ne viskas čia tikra, bet pasakojimas parašytas remiantis tų laikų liudininkų ir laisvės kovotojų prisiminimais bei istorine medžiaga.
Antroji renginio dalis – stovyklautojų ekskursija į Daugėliškių miško Lietuvos partizanų vadavietės bunkerį ir pažintinį taką. Išvykos tikslas – realiai supažindinti vaikus su knygoje „Mergaitė su šautuvu“ vaizduojama partizanų buitimi, aplinka. Netoli Ariogalos ošiančiame Daugėliškių miške būta kovotojų už Lietuvos laisvę. Šios vietos įamžinimo iniciatorius Ariogalos gimnazijos istorijos mokytojas Andrius Bautronis 2010 metais kartu su gimnazistais ėmėsi iniciatyvos atstatyti čia buvusį partizanų bunkerį ir įrengti lankytojams taką. Atlikus archeologinius kasinėjimus ne tik pavyko atstatyti bunkerį, bet ir surinkti daug archeologinių duomenų, kurie sugulė į įspūdingą knygą „Partizanų bunkeris Daugėliškių miške“ (monografija
A. Petrauskienė, G. Petrauskas, V. Vaitkevičius „Partizanų bunkeris Daugėliškių miške: kompleksinių tyrimų studija ir šaltiniai“, Vilnius, 2017 m.).
Apie bunkerio atstatymo darbus ir apie jo istoriją galima pasiskaityti pamiškėje stovinčiame stende, tačiau daug įspūdingesnė kelionė šiuo pažintiniu taku tapo su labai daug apie šią vietą žinančiu gidu – Raseinių rajono savivaldybės tarybos nariu A. Bautroniu. Jis vaikams papasakojo, kas tokie buvo partizanai, už ką jie kovojo, kaip statėsi bunkerius, kokiais daiktais naudojosi ir koks sudėtingas bei pavojingas buvo jų gyvenimas miške. Su dideliu susidomėjimu vaikai apžiūrėjo Daugėliškių miško Lietuvos partizanų vadavietę – Lietuvos Laisvės Kovos Sąjūdžio Prisikėlimo apygardos štabo bunkerį, priklausiusį Maironio rinktinės partizanams, kuris įrengtas nedideliame kalnelyje prie bevardžio upelio, apsuptas brandaus miško. Taip pat buvo aplankyta netoliese esanti partizanų vadavietės archyvo radimvietė ir Antano Jaugelio-Urbšio būrio partizanų žuvimo vieta. Ekskursijos pabaigoje visam būriui vaikų gidas skyrė nelengvą užduotį – iki autobuso pamiškėje grįžti tyliai, be jokio triukšmo, taip, kaip vaikščiojo miškuose partizanai. Užduotis buvo įvykdyta be priekaištų.
Dar viena ekskursijos dalyvių pilietiškumą ugdanti stotelė – Ariogalos „Istorinės atminties parkas“. Čia „Ariogalos santaros“ pirmininkė Marytė Kvietkuvienė vaikams pristatė atminties ženklus – kalavijus, įsmeigtus į akmenis. Taip pagerbti mūsų kraštiečiai: diplomatas, modernistinės krypties rašytojas, ekspresionistas Jurgis Savickis, akademikas ir selekcijos pradininkas Lietuvoje Dionizas Rudzinskas, pirmasis žuvęs Lietuvos savanoris Pranas Eimutis, filosofas, pedagogas ir visuomenės veikėjas Stasys Šalkauskis, teisininkas ir visuomenės veikėjas Kazys Šalkauskis, istorikas Vincas Trumpa, chorvedys, muzikos mokytojas, visuomenės ir politinis veikėjas Antanas Vizbaras.
Renginio organizatoriai dėkoja ekskursijos gidams A. Bautroniui ir M. Kvietkuvienei už įdomius ir informatyvius pasakojimus.
Kompleksinis renginys „Laisvės kovų taku“ – Raseinių Marcelijaus Martinaičio viešojoje bibliotekoje įgyvendinamo projekto „Dailininkas ir vaikiška knyga 2024“ renginių ciklo dalis. Projektą finansuoja Lietuvos kultūros taryba ir Raseinių rajono savivaldybė.
Jolanta Gudeikytė,
Raseinių Marcelijaus Martinaičio
viešosios bibliotekos Informacinių paslaugų ir vaikų literatūros
skyriaus vedėja