Lenkų viešnagė Raseiniuose

Ilona PETROŠEVIČIENĖ [1]

Rugsėjo 1-4 dienomis Raseiniuose lankėsi delegacija iš Liubartovo. Jos tikslas – užmegzti ryšius su Pagojukų seniūnija ir pasirašyti partnerystės ir bendradarbiavimo sutartį. Pagojukų seniūnijos seniūnas Albinas Renusas aprodė neseniai pastatytą sceną, įrengtas krepšinio ir tinklinio aikšteles, restauruotą seniūnijos pastatą. Pasirašant ketinimų protokolą, dalyvavo Tarybos sekretorė Violeta Lauciūnienė, Raseinių rajono kaimo bendruomenių asociacijos pirmininkė Loreta Sirvidienė bei seniūnijos darbuotojai.

Liubartovo delegacija dar susitiko su Vosiliškio kaimo bendruomene, užsuko į Bernotus, Maironio tėviškę, lankėsi Šiluvoje, o vakare žaidė tinklinį su Raseinių tinklinio veteranų komanda. Po įtemptos kovos svečiai pralaimėjo. Jiems buvo įteikta paguodos taurė kaip kompensacija už Lenkijos pralaimėjimą Lietuvos rinktinei Europos vyrų krepšinio čempionate. Taurę įteikė rajono Tarybos narys A. Mielinis.

Dalios Babilienės kaimo turizmo sodyboje lenkų delegacija susitiko su kaimo bendruomenių pirmininkais, pasidalino patirtimi apie bendruomenių veiklą.  Paskutinę viešnagės dieną svečiai išvyko į Vilnių apžiūrėti sostinės įžymybių.

Delegaciją lydėjo Raseinių ambasadoriumi Lenkijoje vadinamas Liubartovo sporto klubo „Relaks“ prezidentas Tadeušas Matveijčikas. Uždavėme jam keletą klausimų.

Raseinių ambasadorius Lenkijoje

– Raseiniškiai jus vadina Raseinių ambasadoriumi Lenkijoje. Gal galėtumėte papasakoti apie bendradarbiavimo su mūsų rajonu pradžią? [2]

– Bendradarbiavimo pradžia – 1999 metai, kai Varšuvoje vyko pirmasis Lenkijos ir Lietuvos savivaldybių susitikimas. Raseinių rajono savivaldybei atstovavo A. Maciukevičius, tuo metu  administracijos direktorius, Liubartovo – K. Svietonskis. Jie sėdėjo šalia ir nutarė, kad Raseiniai ir Liubartovas galėtų tapti miestais partneriais. Tuo metu aš buvau Liubartovo  savivaldybės tarybos narys ir mane pakvietė į Raseinius. Tokia buvo pradžia.

– Lietuvoje jūs dažnas svečias. Kuo Jums įdomi Lietuva ir Raseiniai?

– Pirmiausiai, Lenkijos ir Lietuvos istorija yra bendra. Lietuva – ekologiškas, gražus ir ramus kraštas, kur gyvenimas plaukia lėtai, o žmonės turi didelę širdį.  Kai pas
jus pirmą kartą atvykau, man pasirodė, kad čia sustojęs laikas.

Esu mokytojas (tiksliau – socialinis pedagogas), smagu, kai mūsų šalių jaunimas susipažįsta, draugauja. Dabar jau be mano pagalbos susirašinėja, važiuoja į svečius, ieško ryšio.  Raseiniuose populiarus sportas, sveika gyvensena, daug iniciatyvių žmonių, todėl yra smagu bendradarbiauti. Kai ilgai neatvažiuoju, mane traukia į Raseinius, atvykęs džiaugiuosi, kad galiu matyti savo draugus, susipažinti su naujais žmonėmis.

– Su kokiais kolektyvais bendradarbiavote?

– Bendradarbiavome su Raseinių meno mokyklos mokomuoju teatru „Svajoklis“, Raseinių kūno kultūros ir sporto centru, sporto klubu „Spartuoliai“. Keitėmės  mokyklų, policijos, verslininkų, kaimo turizmo sodybų savininkų, nevyriausybinių organizacijų delegacijomis. Atvykdavo šokių kolektyvai („Non Stop“), chorai, muzikos  grupė „Hobby“, muzikos mokyklos kolektyvai. Visus net išvardinti sunku.

– Jūs – dviračių klubo „Relaks“ prezidentas. Papasakokite apie klubo veiklą.

– Praėjusiais metais klubas minėjo 15 metų  jubiliejų. Šventėje dalyvavo ir Raseinių delegacija.

„Relaks“ – miesto dviračių klubas, kuriam gali priklausyti visi: nuo mažiausio iki vyriausio.

Domimės ne tik dviračių sportu, bet apskritai aktyviu sportiniu gyvenimu: tinkliniu, šiaurietiškuoju vaikščiojimu, šaudymu iš lanko, kalnų slidinėjimu, lauko ir stalo tenisu. Organizuojame turistinius žygius dviračiais, dviračių varžybas, ruošiame turistines trasas aplink miestą.

Norime pažinti ne tik Lenkiją, bet ir Europą, todėl organizuojame tarptautines išvykas. Važiavome dviračiais į Italiją, Norvegiją, Baltarusiją, Slovakiją, Ukrainą, Vokietiją, Rumuniją. Kadangi žymus lenkų keliautojas Kazimieras Novakas 1931-1936 metais važiavo dviračiu po Afriką, Lenkijoje norima pakartoti jo maršrutą. „Relaks“ prisijungs paskutiniame šios kelionės etape.

– Kokios yra tolimesnio bendradarbiavimo su Raseiniais galimybės?

Esu pasiruošęs bendradarbiauti su Raseinių savivaldybės organizacijomis ir laukiu pasiūlymų. Mielai užmegsiu ryšius. Susitikome su Viduklės seniūnijos seniūnu ir bendruomenės pirmininku, aptarėme tolimesnes bendradarbiavimo perspektyvas.

– Kokie jūsų gyvenimo prioritetai?

– Egoistiniai: sveikai gyventi, tai reiškia būti aktyviam, kiek leidžia sveikata. Noriu, kad ir vaikaičiai sektų mano pėdomis – sportuotų. Jau šiais metais anūką pasiimsiu į
kalnus ir mokysiu slidinėti. Kitas svarbus dalykas – kelionės. Smagu pažinti svečias šalis ir kitiems jas parodyti.

– Ko palinkėtumėte Raseinių žmonėms?

– Linkiu, kad jauni žmonės turėtų vietą savo krašte, pagerėtų ekonominė situacija ir kad nereikėtų išvykti iš savo šalies. Kad Raseiniai gražėtų taip kaip sostinė Vilnius, kuris jau tapo tikru Europos miestu. Kad Raseinių žmonės būtų tokie pat nuoširdūs kaip dabar, kad visada užtektų laiko pabūti su draugais.