Maištas „Raseinių melioracijoje“

Siųsti Versija spausdinimui

Arūnas DAMBRAUSKAS

Bendrovės vadovams – sunkūs kaltinimai ir raginimai nedelsiant palikti postus

Kas atsakingas už tai, kad daug metų sėkmingai dirbančios bendrovės „Raseinių melioracija“ turtas pradėjo tirpti? Atlyginimų nesulaukiantys smulkieji akcininkai  dėl blogėjančios situacijos kaltino Žemės ūkio ministrą Kazimierą Starkevičių, jo paskirtus naujus vadovus ir grasino reikalauti Prezidentės pagalbos.

Buvusiam viršininkui – plojimai

Dabartinius neramumus bendrovėje „Raseinių melioracija“ sukėlė 2009 metais įvykę pokyčiai, kai Žemės ūkio ministro K.Starkevičius nutarimu iš pareigų buvo atleistas daug metų bendrovei vadovavęs Antanas Siudikas ir įmonės vairas perduotas  K.Starkevičiaus bendrapartiečiams, seniems jo bičiuliams ir bendražygiams iš Kauno – Ramūnui Noreikai ir Beniui Mažeikai.

Šių metų kovo mėnesį bendrovė buvo įtraukta į privatizuotinų objektų sąrašą ir gegužės mėnesį iš Žemės ūkio ministerijos pavaldumo perduota Valstybės turto fondui (VTF).

Praėjusį antradienį vykusiame bendrovės darbuotojų susirinkime ant direktoriaus R.Noreikos ir jo pavaduotojo B.Mažeikos galvų kaip akmenys pasipylė kaltinimai dėl bendrovės turto švaistymo ir savanaudiškos veiklos. Smulkieji akcininkai dėl naujųjų vadovų veiklos parašė pareiškimą į Raseinių prokuratūrą.

Beveik šimtas bendrovės darbuotojų atsistoję plojimais pasveikino salėje pasirodžiusį buvusi vadovą, vadino jį karvedžių ir ragino sugrįžti į darbą.

Tokia galimybė atsirado: antradienio susirinkime smulkieji akcininkai balsavo už naują stebėtojų tarybą, kurios nariu vieningai buvo išrinktas A.Siudikas. Į stebėtojų tarybą išrinktos ir dvi atstovės iš VTF: šios tarnybos turto valdymo skyriaus viršininkės pavaduotoja Regina Motiejūnienė ir specialistė Danutė Vaineikienė.

R.Motiejūnienė susirinkusius patikino, kad naujoji stebėtojų taryba išanalizuos darbuotojų įtarimus, pasipiktinimą sukėlusius bendrovės turto pardavimo atvejus ir svarstys direktoriaus atleidimo klausimą.

Kokie bus šių planuojamų svarstymų rezultatai, turi paaiškėti ne vėliau kaip iki ateinančio antradienio.

Priekaištai VTF valdininkėms

Tačiau labai emocingai vykusio susirinkimo dalyviai nuogąstavo, kad VTF valdininkių planai analizuoti situaciją yra pavėluoti, nes, anot pasipiktinusių darbuotojų, „viskas jau ištaškyta, ir šaukštai po pietų“.

„Čia padėti dar gali nebent tik Prezidentė Dalia Grybauskaitė! Kodėl į susirinkimą neatvyko dėl visko kaltas K.Starkevičius? Kodėl beveik 50 metų sėkmingai dirbusi bendrovė šiemet staiga atsidūrė ant išnykimo ribos, darbuotojai negauna atlyginimų, o jų šeimos gyvena pusbadžiu? Kai vadovavo A.Siudikas, įmonė sėkmingai gyvavo, o dabar iš jos tuojau nieko neliks! Tegul tie vadovai garbingai atsiprašo žmonių ir važiuoja atgal į Kauną! Ar kam nors iš valdžios rūpi, kad įmonė gali bankrutuoti ir du šimtai žmonių išvažiuoti ieškoti pragyvenimo į Angliją!“,- viena po kitos aidėjo nuoskaudų sklidinos replikos.

„Po vieną, vyrai, kalbam! Ramybės!“,- bandydamas suvaldyti triukšmingus ir emocingai nusiteikusius darbuotojus nuolat ragino susirinkimui vadovavęs A.Siudikas. Į kiekvieną jis kreipdavosi vardu, o kartais ir mažybiniu. Akivaizdžiai matėsi, kad bendrovėje buvęs vadovas jaučiasi savas ir gerbiamas.

Tuo tarpu R. Noreikai ir B. Mažeikai teko gūžtis nuo jiems žeriamų priekaištų ir sunkių įtarimų. Jie elgėsi pasyviai ir beveik nebandė atremti kaltinimų. Tik R. Noreika keletą kartų pakartojo, jog visada elgiasi pagal įstatymus, o apie įtarimų keliančią pavaduotojo B.Mažeikos veiklą nieko nežino.

Žmonės triukšmingai reikalavo, kad bendrovės akcijų daugiausiai turinčio VTF atstovės iš karto iš pareigų atleistų R.Noreiką ir vietoje jo paskirtų A.Siudiką. R.Motiejūnienei teko kantriai aiškinti, kad ji neturinti tokių įgaliojimų.

A.Siudiko nuomone, atsistatydinti kol kas reikėtų tik B. Mažeikai, tuo tarpu R. Noreika turėtų rūpintis, iš kur paimti pinigų vėluojantiems atlyginimams.

Įtarimai dėl turto

Darbuotojams nepatiko, kad esant tokiai sunkiai ūkinei situacijai, vadovai į Kauną ir atgal važinėja daug degalų naudojančiais bendrovės automobiliais. Anot susirinkimo dalyvių, už trijų automobilių per dieną sunaudojamą kurą vienam bendrovės darbuotojui galima būtų sumokėti mėnesio atlyginimą.

Susirinkimo metu buvo aptariami prokuratūrai nusiųstame rašte išdėstyti teiginiai apie neskaidrią įmonės veiklą.

Darbuotojai teigė, kad iš įmonės, net nepasvėrus, parduoti išvežami dideli kiekiai metalo. Smulkieji akcininkai piktinosi įtarimus keliančiais įmonės padalinių pardavimo sandoriais. Ekspertas Vladas Šblavinskas šį objektą buvo įvertinęs 296 tūkst. litų. Tačiau netrukus vertinimą atliko kitos bendrovės atstovai, kurie nustatė 75 tūkst. litų sumą. Už tiek jis ir buvo parduotas.

Susirinkimo metu kalbėta ir apie tai, kad be konkurso ir be paskelbimo spaudoje  parduotas Ariogaloje, Melioratorių gatvėje esantis melioratorių valgyklos – parduotuvės pastatas, su jame esančia įranga ir pagalbinėmis patalpomis.

Smulkiuosius akcininkus ypač papiktino „Raseinių melioracijos“ dirbtuvių kieme esančio pastato, kur šiuo metu veikia autoservisas ir Tauragės techninių apžiūrų centras (TAC), pardavimas. Teigiama, kad apie pastato pardavimą nebuvo pranešta Taurgės TAC, kad nebuvo skelbiamas aukcionas. Objektas parduotas už 70 tūkst. litų, nors ekspertai jį buvo įvertinę 176 tūkst. litų.

Emocingai kalbėta ir apie įtarimus keliančius direktoriaus pavaduotojo B.Mažeikos santykius su privačiais užsakovais. Susirinkimo dalyviai tvirtino, kad, naudojant bendrovės techniką, buvo vykdomi  darbai Elektrėnų savivaldybės ribose esančioje B.Mažeikos sodyboje, taip pat Jiezne bei Žiežmarių seniūnijoje.

Prokuratūrai skirtame rašte minimos ir neskaidrius užsakymus atlikusių darbuotojų pavardės, tačiau susirinkimo metu tie žmonės tylėjo, nors bendradarbiai ragino nebijoti ir atvirai kalbėti apie neteisėtai jiems primestus darbus.

Susirinkimo dalyvių įsitikinimu, įmonės veikloje yra daug grubių pažeidimų, susijusių su finansiniais nusikaltimais.

Švaisto įmonės turtą

,,Raseinių melioracijos“ padalinio, kuriame įsikūręs Tauragės techninių apžiūrų centras (TAC), pardavimą už 70 tūkst. Lt specialistai vertina kaip bendrovės turto švaistymą. Patikimų redakcijos šaltinių duomenimis parduotos patalpos yra vertos dvigubai daugiau. Patalpas pardavę ,,Raseinių melioracijos“ vadovai atėmė iš įmonės geroje vietoje esantį nekilnojamąjį  turtą ir nuolatines įplaukas į bendrovės kasą: už patalpų nuomą bendrovė kas mėnesį gaudavo nuo 1500 – 2000 Lt. Specialistų nuomone, patalpos pusvelčiui buvo parduotos todėl, kad nebuvo skelbtas konkursas. Tauragės TAC vadovas Stanislovas Daukšas paklaustas ar būtų dalyvavęs patalpų pirkimo konkurse, atsakė teigiamai. Paprašytas pakomentuoti situaciją direktorius sakė: ,,Nenoriu į tuos dalykus veltis. Mums reikia dirbti.“

Direktorius mato išeitį

Visi įdėmiai išklausė buvusio įmonės vadovo A.Siudiko pasisakymo.

„Buvo laikų, kai įmonė sunkiai vertėsi, tačiau jūs visi puikiai žinote, kad atlyginimai tvarkingai buvo mokami net ir blokados metu. Jei neklystu, kartą vieną mėnesį  vėlavome. Noriu gerbti dabartinius vadovus, tačiau man nepatiko, kai  perėmę įmonę, nuolat viešai kalbėjo, kad gražus yra tik įmonės fasadas, o viduje – baisu ir rodė į seną techniką. Tą metalą buvo galima ištaškyti lengvai, čia proto didelio nereikia. Ta techniką, šimtus tonų metalo, mes laikėme juodai dienai. O dabar aiškėja, kad tas metalas išvežtas net nepasvertas. Tai, aišku, akivaizdus neūkiškumas. Mums pavyko tvarkytis ūkiškai – 2008 atlikome darbų už 33 mln. Ir pelno turėjome 1,3 mln. litų. 2008 metais „Raseinių melioracijos“ sąskaitoje buvo 2,7 mln. litų, kitiems buvome skolingi 1,6 mln. litų, o mums buvo skolingi 3,5 mln. litų.. 2009 metais, kai dar nebuvau atleistas, už pirmąjį pusmetį atlikome darbų už 5,8 mln. litų. Štai tokia padėtis buvo tuomet, o kokia dabar, jūs patys puikiai žinote“,- kalbėjo A. Siudikas.

A.Siudikas teigė, jog buvo atleistas dėl to, kad neįtiko žemės ūkio ministrui.

„Neįtikau dėl to, kad buvo įvairių pasiūlymų. Bet aš atsisakiau, į jokias avantiūras nesivėliau ir nesivelsiu. Ne ministras, žinoma, siūlė, per kitus buvo siūloma. Bet aš neįtikau ir todėl reikėjo manimi atsikratyti. Atvirai jums ir pasakau“,- kalbėjo A.Siudikas.

Po šios kalbos smulkieji akcininkai kreipėsi į susirinkime dalyvavusius VTF atstovus, prašydami protokole įrašyti, jog darbuotojai reikalauja, kad dabartiniai įmonės vadovai būtų atleisti.

Sulaukęs karšto dirbančiųjų palaikymo A.Siudikas sakė, jog neatmeta galimybės sugrįžti į prarastą postą.

Susirinkimo dalyvius jis paragino sudaryti atstovų grupę, kurį stebėtojų tarybai pasiūlytų kandidatą į naujus įmonės vadovus.

Komentarų nėra