Nauji Raseinių rajono kultūros centro projektai

Siųsti Versija spausdinimui

Švelnėjant karantino sąlygoms Lietuvoje po truputį iš letargo miego bunda ir kultūrinis gyvenimas. Žinoma, jis nebuvo nutrūkęs, daug veiklos persikėlė į virtualią erdvę, tačiau tai niekada neatstos gyvo kontakto tarp atlikėjo ir žiūrovo.
Visą šį laiką tęsėsi ir pasirengimas naujiems projektams. Šiais metais Raseinių rajono kultūros centras planuoja įgyvendinti savo tradicinius projektus, taip pat atsirado keletas naujų sumanymų. Daugelį šių renginių vėl iš dalies finansuoja Lietuvos kultūros taryba.
Greitai prabėgo dveji metai ir šiemet rengiama jau antroji tarptautinė Šiluvos meno bienalė. Jei pirmoji bienalė buvo lyg pirmas netvirtas žingsnis į meno pasaulį, tai šį kartą galima būtų drąsiai teigti – ji išplaukia į plačius šiuolaikinio meno vandenis. Atviras kvietimas menininkams paskelbtas tarptautinėse meno platformose jau praeitų metų lapkričio mėnesį. Iki galutinio kvietimo termino šių metų kovo mėnesio pabaigoje paraiškas pateikė beveik 70 autorių iš 20 pasaulio šalių. Be abejo, ne visų jų pasiūlymai atitiko bienalės koncepciją, pirmame atrankos etape svarstomos 27 paraiškos. Tai yra, ko gero, pirmasis Raseinių rajono kultūros centro projektas, kuriame dalyvaus tokia didelė užsienio kūrėjų grupė.
Pasiruošimą bienalei įgyvendino darbo grupė, kurią sudarė menininkai, kuratoriai iš kelių Lietuvos miestų. Joje taip pat dalyvauja nauja Šiluvos piligrimų centro muziejaus vadovė Rūta Giniūnaitė, kelerius mokslo ir darbo metus praleidusi Italijoje. Daug darbo ir kūrybos ruošiant tarptautinį kvietimą, jo turinį ir grafinį dizainą įdėjo menininkė iš Šiaulių Vaiva Kovieraitė-Trumpė.
Šių metų bienalės prioritetai yra šiuolaikinės meninės raiškos formos – vaizdo menas, instaliacija, performansas. Žinoma, nepamiršime ir tradicinių žanrų – tapybos, grafikos, fotografijos ir kitų. Numatoma, kad bienalės renginiai, parodos, meninės akcijos vyks ne tik gyvai Šiluvoje, bet ir virtualioje erdvėje. Tik keletas intriguojančių anonsų – Šiluvoje pamatysime menininko iš Taivano Rexy Tseng instaliaciją, dailininkės iš JAV Sam Heydt skaitmeninių koliažų parodą. Tačiau tai tik keli vardai, bienalės lankytojų laukia dar daugybė siurprizų. Bienalės parodos numatomos taip pat Šiauliuose, Vilniuje, galbūt dar keliuose miestuose.
Visiškai naujas 2021 metų projektas skirtas žymių mūsų kraštiečių – šviesios atminties poeto Marcelijaus Martinaičio ir kompozitoriaus Algirdo Martinaičio kūrybai. Šie du šiuolaikiniai menininkai galbūt nepelnytai retai prisimenami Raseinių krašte, nors jų kūryba yra garsi ne tik Lietuvoje, bet ir visame pasaulyje. M. ir A. Martinaičių kūrybos pristatymas apims platų jų kūrybos spektrą, projekto programoje – daugybė skirtingų meninės raiškos sričių. Tai koncertai, meninės akcijos, kūrybinė stovykla, slam poezijos turnyras ir kiti renginiai, o visą programą vainikuos didingas performansas Kalnujų bažnyčios griuvėsių teritorijoje rugsėjo 4 dieną. Šiame pasirodyme skambės specialiai maestro A. Martinaičio paruošta muzika, be muzikantų dalyvaus ir šiuolaikinio šokio atlikėjai, istorinę Kalnujų vietą nutvieks įspūdinga šviesos instaliacija.
Šiemet ir vėl šiuolaikinės muzikos mylėtojus palepinsime naujausia Lietuvos ir užsienio atlikėjų kūryba. Jau ketvirtą kartą suskambės Raseinių šiuolaikinės muzikos festivalis „Unseen notes“. Jame išgirsime labai įvairios muzikos – nuo džiazo improvizacijų iki subtilių garso ir vaizdo meno projektų. Viena iš programos dalių – šiuolaikinio šokio programa, kurioje pasirodys gerai žinomi Lietuvoje ir už jos ribų atlikėjai – Vilma Pitrinaitė, Paulius Prievelis ir kiti.
Taigi, jei susitelkus mums pavyks sėkmingai įveikti pandemiją, šiais metais Raseinių rajono gyventojų laukia įdomi ir turininga kultūrinė programa.
Arūnas Kazlauskas,
Raseinių rajono kultūros centro projektų
vadovas

Komentarų nėra