Naujosios kapinės – vis dėlto Dumšiškiuose

Siųsti Versija spausdinimui

Albinas STAKAUSKAS

Praėjusiais metais „Alio, Raseiniuose“ buvo išspausdintas ištisas ciklas rašinių dėl valdžios plano naująsias kapines projektuoti Raseinių priemiestyje – Dumšiškiuose.
Prieš šį projektą griežtai pasisakė daugelis Paraseinio ir Dumšiškių kaimų gyventojų. Dabartinė valdžia vėl sugrįžo prie kapinių problemos svarstymo, susitiko su vietos bendruomenių atstovais ir priiminėja atitinkamus sprendimus.              

Išeinantiems į amžinybę vietos pritrūks   

Raseiniuose esančios kapinės šiuo metu veikia, tačiau jose vietos vis mažėja ir greitu laiku nebeliks. Savivaldybės duomenimis, kasmet išduodama daugiau nei du šimtai leidimų dėl palaikų laidojimo. Kai kurios šeimos gali laidoti artimuosius į senus kapus, tačiau toli gražu ne visi. Laidojimo ploto liko trejiems ketveriems metams. Tad naujas kapines įrengti būtina.      

Būsimų kapinių plotas – apie 7 ha. Šalia kapinių turėtų būti įrengta automobilių stovėjimo aikštelė bei atliekų surinkimo vietos, išgręžtas artezinis gręžinys ir pastatyti kiti reikalingi infrastruktūros objektai.   

Prieš keletą metų buvo tvirtinamas Raseinių miesto bendrasis planas, tuomet gyventojams buvo pristatyta miesto vystymosi vizija.    

Šiame plane, po ilgų aptarinėjimų, apklausų ir tyrimų, buvo numatyta naujoji kapinių vieta. Tačiau, pasak atsakingų Savivaldybės darbuotojų, tuomet Paraseinio ir
Dumšiškių kaimų gyventojams tai nebuvo įdomu. Atseit Savivaldybė dirba savo darbą, ir tiek. Bet kai pradėta artėti prie konkretaus tikslo, vietos gyventojai prabudo ir ėmė kelti triukšmą: ką, prie mūsų namų kapinės bus? Kaip čia taip, nesąmonė. Kapinės šalia hipodromo, kur vyksta įvairios varžybos ir kiti renginiai. Netoliese
tekantis Šlynos upelis taip pat neišlaiko įstatymais įtvirtintų sanitarinių atstumų. Žemė priesmėlio. Jeigu laidos žmones, tai šuliniais negalėsime naudotis.

Bendrų sąlyčio taškų nesurasta 

Šių metų rugsėjo 26 d. Savivaldybės mero potvarkiu buvo sudaryta laikinoji komisija, kuri siekė suderinti Raseinių rajono savivaldybės, Paliepių sen. Dumšiškių
kaime planuojamų kapinių sklypo suformavimo ir viešąjį interesą. Paprasčiau kalbant, valdžia šiuo klausimu bandė susitarti su bendruomenių atstovais. Komisijos darbui vadovavo naujas administracijos darbuotojas – Ekonomikos, ūkio ir turto valdymo skyriaus vyr. specialistas Armandas Mockus. Įvyko bent du tokie susitikimai. Pastarajame dalyvavo mero pavaduotojas Sigitas Vaičius, Architektūros ir urbanistikos skyriaus vyriausioji specialistė Jurgita Žilytė–Mackevičienė, Raseinių miesto seniūno pavaduotoja Jurgita Milašauskienė, UAB ,,Raseinių komunalinės paslaugos“ vyr. inžinierė Rasa Šebelskienė, Raseinių seniūnijos seniūno
pavaduotoja Regina Zieringienė.  

Pasak susitikimuose dalyvavusių bendruomenių atstovų – Rimo Račiūno ir Antano Rotmano, tyrimai šiose žemėse padaryti fiktyvūs (sausros metu), norėta tik parodyti visuomenei, kad jie atlikti, tuo tarpu esant drėgnam orui ten būnanti visai kita situacija, apklausos – tik nerimto lygio pasišnekėjimas, turėtų būti surengtas referendumas ir panašiai. Į gyventojų pretenzijas čia pat buvo atsakyta. „Dėl kapinių vietos jau seniai svarstyta, atlikti tyrimai, apklausos. Buvo priimtas toks sprendimas ir jo pakeisti negalime. Kapinės reikalingos žmonėms. Aš suprantu šalia esančius gyventojus. Jiems tai aktualu, nes jų žemės šalia. Tačiau mes negalime kelių žmonių nuomonę priešinti su visuomenės interesais“, – sakė S. Vaičius. Pokalbio metu Savivaldybės atstovai patikino, kad gyventojų keliamos pretenzijos dėl grunto visgi gali būti teisingos, todėl bus atlikti papildomi geologiniai ir hidrologiniai tyrimai. Tai nesukelia didelių problemų. Pavyzdžiui, esant aukštesniam gruntiniam vandeniui, bus imtasi papildomų projektavimo priemonių (drenažas ir t. t.). Tačiau, valdininkų nuomone, visa tai nėra pagrindas atsisakyti šios vietos naujoms kapinėms įrengti.             

Kolumbariumas Raseiniuose– ateities klausimas     

Kapinių plotai šalyje vis didėja. Su žemės trūkumu kapinėms susiduria vis daugiau savivaldybių, o ir žemės kaina šalia miestų darosi aukso vertės. Minėtoje Savivaldybės laikinojoje komisijoje buvo išsakyta mintis ir apie galimą kolumbariumų (urnų su mirusiojo palaikais laikymo patalpa, statinys) statybą Raseinių kapinėse. Kodėl gi ne? Kolumbariumai jau veikia didžiuosiuose mūsų šalies miestuose. Kaimyniniame Kėdainių rajone statomas šiuolaikiškas krematoriumas. Mat 2003 m. Kauno medicinos universitete uždarius vienintelį Lietuvoje veikusį krematoriumą, tautiečiai velionius kremuoti veža į Rygos arba Varšuvos krematoriumus.
Apytiksliais duomenimis, dabar į gretimas šalis kremuoti per metus išvežama apie tūkstantį mirusiųjų. „Alio, Raseinių“ žurnalistas pasidomėjo, kaip vyksta krematoriumo statybos Kėdainiuose. Pasirodo, jis jau pabaigtas statyti. Šiuo metu montuojama iš Vokietijos parvežta kremavimo įranga, atliekami bandymo darbai. Gruodžio mėnesį jie turėtų būti visiškai pabaigti. Krematoriumas pastatytas Kėdainių pramoniniame parke, zonoje, kur per gerus tris kilometrus nėra nė vieno gyvenamojo namo. Kėdainių krematoriume sumontuota viena krosnis, taigi vienu metu joje bus galima kremuoti vieno mirusiojo palaikus. Paslauga kainuos apie
1500 litų.

1 Komentaras

  1. Dainius Šadauskis

    2011-11-10 20:12

    Albinai, komisijoje buvo išsakyta mintis apie kolumbariumo statybą, o mes tai statybai biudžete pinigus buvome numatę. Jie perkelti į kitą eilutę, išeitinėms stambių sumų prireikė :)