Nuskambėjo projektas „Atkartok mamos lopšinę – dainą“

[1]Negrąžinsime jau laiko toly liekančios realybės, apie kurią taip kalbėta: ,,Dainuoja visa Lietuva: motinos prie kūdikio lopšio, piemenėliai gyvulius ganydami, šienpjoviai pradalges išvarę, moterys linus raudamos, žlugtą velėdamos. O kaip užtraukia vakarais po darbų į būrį susirinkę!..“ Tiesa, mažiau bedainuojame kiek­vienas, bet spustelėję mygtuką mėgstame savo kasdieniams darbams namuose kurti muzikinį foną – tegu smagina klausą profesionalūs atlikėjai. Vis dėlto tikėtina, kad viena tautos būties sfera neliko be gyvos dainos – tai namų erdvėje skambanti mamos ar močiutės lopšinė gyvenimą tik pradedančiam mažam žmogui.
[2]Šį pavasarį mus visus užklupusi problema įsakmiai nurodė kuo daugiau laiko likti namuose. Šitoks būvis, ir tai natūralu, išgyvenamas įvairiai: vienus džiugina galimybė ilgiau pabūti su artimaisiais, kitus neveiklumas slegia. Kažkiek abiejų grupių poreikius turėjo tenkinti dviejų kultūrinių renginių organizatorių inicijuotas projektas. Lina Andrulienė ir Jolita Lukonaitienė – RRKC Nemakščiuose ir Girkalnyje darbuotojos – pasiūlė virtualioje erdvėje bendrauti dainomis ,,Atkartok mamos lopšinę – dainą“.
Gegužės 3–17 d. Raseinių rajono kultūros centro feisbuko puslapyje (taip pat Girkalnio ir Nemakščių kultūros namų puslapiuose) kasdien 19 val. girdėjome vis naujus įrašus. Ko tikėjosi projekto sumanytojos? Palaikyti mūsų atmintyje dar gyvas senąsias dainas, išgirsti naujų. Paskatinti dainuojančius žmones karantino metu repetuoti ir geriausiu atlikimo variantu pradžiuginti klausytojus. Gal viena kita jauna mama išsirinko patinkančią ir užniūniavo prie lovelės? Gal visos šeimos atliekama daina, kaip antai Akvilės, Edgaro, Liepos ir Jokūbo Juškų, paskatins ir kitą artimųjų būrelį muzikuoti drauge? Juk gražus pavyzdys buvo Giedrius Radčenko su dukra Igne, Jolita Lukonaitienė su Erika, Vaida Aputytė, [3]dainuojanti su dukra Eliza, Renata Aleksiejienė su sūnumi Artūru.
Malonu buvo klausyti ir kitų atlikėjų iš Raseinių rajono: Emilijos Bagdonaitės, Valdo Paulausko, Marytės Volfienės ir Eugenijos Matelienės, Ritos Andriuškevičienės, Sandros Maslauskienės dainų. Įdomu išgirsti šiame projekte dalyvaujančius svečius: Pagėgių savivaldybės kultūros centro Natkiškių kultūros namų meno kolektyvus, Adakavo kultūros namų Astos ir Paulinos duetą, Marijampolės kultūros centro Meškuičių skyriaus duetą, Renatą Gaižauskienę, dainininkę iš Upynos, trijų kartų giminaičių būrelį iš Tytuvėnų.
Projekto organizatorius – RRKC. Dėkojame Viliui Stankevičiui už darbą vykdant šią veiklą virtualioje erdvėje. Tikime, kad atlikėjams buvo malonu pasidalyti savo dainomis, o klausytojams pasijusti lyg koncerte.
Živilė Lembutienė, choreografė