Paksas prisikėlė?

Siųsti Versija spausdinimui

Arūnas DAMBRAUSKAS

Viduržiemį į Lietuvą atėjo politinės Velykos. Iš Strasbūro Europos Žmogaus Teisių Teismo (EŽTT) ataidi džiaugsmingi prisikėlimo varpai. Jiems pritaria mažesni varpeliai Lietuvos kaimuose ir miesteliuose:
Žmonės pritilo,
Žmonės nustebo:
Paksas pakilo gyvas iš grabo!
Paksas sutraukė
Klastingus pančius!
Tiems, kurie laukė jo,
Baigėsi kančios!

Laimė šiandieną jums,
Vėl jį atgavusiems,
Paksui tarnavusiems,
Jį pranašavusiems
Vargo sūnums

Maždaug taip, perfrazavus garsaus vokiečių klasiko kūrinį, būtų galima apibūdinti nemenkos dalies žmonių džiaugsmą, sužinojus apie EŽTT sprendimą, kuriame konstatuojama, kad Lietuva pažeidė Europos Žmogaus Teisių Konvenciją, uždrausdama Rolandui Paksui visą gyvenimą būti renkamam į parlamentą.
Toks sprendimas R.Pakso gerbėjams sukėlė didžiulę euforiją. Lietuvos Seime akmenimis užmėtytas ir Konstitucinio Teismo kastuvais užkastas atstatydintas prezidentas
netapo politiniu lavonu. Atrodo, jis bando prisikelti, o Konstitucinis Teismas turės jam padėti: priimti sprendimus, kurie atstatytų R.Pakso teisę dalyvauti rinkimuose į Seimą.
R.Paksas nekantrauja: jis jau pareiškė, kad dalyvaus 2012 metais vyksiančiuose parlamento rinkimuose.
Tačiau ne visi linkę nekantrauti ir kuo skubiau ištaisyti Europos Žmogaus Teisių Konvencijos pažeidimus, nors prieš keletą metų Lietuva labai skubėjo pritarti ES teisinei
bazei: kaip žinoma, Lietuvos Respublikos Seimas pirmasis iš visų ES šalių ratifikavo ES Konstituciją. Nors Strasbūro teismo sprendimas yra privalomas, tačiau akivaizdu, kad niekas skubėti nelinkęs. Politologai svarsto, ką reiškia teismo teiginys apie neproporcingai didelę bausmę. Kaip rasti tąmatą bausmės proporcijoms nustatyti?
Gali būti, kad R.Pakso prisikėlimo vizija panašesnė į jo garbintojų norą siekiamybę suvokti kaip realybę. Juk iš tiesų teismas nepanaikino trijų R.Pakso nuodėmių, tik
konstatavo, kad bausmė už tas nuodėmes – per didelė. Taigi išeitų, jog R.Paksas tebelieka su kaltės kupra.
„R.Paksas Strasbūre pralaimėjo. Lietuvos teismų sprendimai nepanaikinti. Nekalbama apie kaltės panaikinimą arba išteisinimą. Tiesiog pasakyta, kad draudimas dalyvauti parlamento rinkimuose iki gyvos galvos yra per griežtas. Tiesiog reikia peržiūrėti bausmės terminą“, – taip Strasbūro teismo sprendimą komentavo premjeras Andrius Kubilius.
Gali būti, kad R.Pakso prisikėlimo vaizdiniai –  tik haliucinacija? Ar iš tiesų R.Pakso gerbėjams nėra jokio pagrindo iš džiaugsmo tapšnoti vienas kitam per pečius?
Tapšnojimui pagrindo yra. Ypač žinant, kad artėja rinkimai į vietos savivaldą. Tvarkos ir teisingumo partijos lyderiui palankus Strasbūro teismo sprendimas į R. Pakso
gerbėjų gretas gali pritraukti naujų rinkėjų, vėl suteikti jėgų, energijos ir įkvėpimo seniesiems, siekiant aukštumų, į kurias R.Paksas buvo užkopęs 2003 metais, kai buvo išrinktas prezidentu.

Komentarų nėra