Pavasario turgaus linksmybės

Siųsti Versija spausdinimui

Kristina BENDŽIŪTĖ

Pavasaris – prabudimo, atsinaujinimo metas. Net ir didžiausi slunkiai sukrunta gražinti bei puoselėti tiek savo kūną, tiek aplinką. Ne vien ūkininkai, bet ir nedidelį sklypelį valdantys žemdirbių palikuonys iki ausų pasineria į ūkiškus rūpesčius. Kodėl gi neužsiauginus savų ekologiškų daržovių ar nenupenėjus žąsies, juolab kai žiniasklaida trimituote trimituoja, kad prekybos centruose neretai įsigyjame ne maistą, o gryną nuodą.

Kurgi kitur, jei ne turguje, rasime visa, ko reikia skoningai ir išpuoselėtai, daržovių bei vaisių turtingai, naminiais paukščiais klegančiai sodybai. Taigi šeštadienio rytą skubame į Raseinių turgų. Aštuntą valandą čia pats prekybos įkarštis, o norėdamas pasistatyti automobilį turi apsukti ne vieną ratą, kol galų gale už kelių šimtų metrų nuo turgaus šurmulio randi laisvą kertelę savo vežėčioms. Artinantis į patį epicentrą, pirmiausia į akis krinta tikro lietuviško daržo pažiba – bulvės. Tiek sėklinių, tiek valgomųjų bulvių 30 kg maišas – 15 litų. Pasiteiraujame ir javų kainų, nes pabrangus kiaušiniams vis tik ketiname pirkti vištaičių, todėl grūdų kainos – labai aktualu. Ir ką gi – maišas kviečių – 35 Lt, kvietrugių – 33 Lt, o avižų – 30 Lt. Brangokai atsieis tas vištaites išlaikyti…

Skubame prie naminių paukščių. Savo augintinius čia siūlo net penki paukštynai. Pasirinkimas išties didžiulis: 3 dienų viščiukai – 3 Lt, 3 savaičių broileriai – 6 Lt, o kiaušinius dėti jau bemaž subrendusios 4-5 mėnesių vištaitės – 22-25 Lt. Dviejų savaičių kalakučiukai parduodami po 25 Lt. Sako, jie užauga 50 ir daugiau kilogramų – porą papjovei, ir puotauji lyg bekoną paritęs. Gausu ir vandens paukščių: kelių dienų ančiukai – 6-7 Lt, 1,5 savaitės žąsiukai – 20 Lt. Linkusiems į egzotiką – perlinės vištaitės, kitaip vadinamos pentardomis. 6 savaičių perlinukė – 20 Lt.

Kaip tikina prekeivis, tai nepamainomas paukštis ūkyje: ir dekoratyvus, ir kolorado vabalus nulesa, ir žiurkes išvaiko, ir kiaušinius deda, ir netgi – valgomas! Įsigijai tokių – bulvių nereikės chemikalais purkšti ir katėms nebeliks ką veikti.

Toliau kojos tiesiog pačios neša į paviljoną, kur prekiaujama pieno produktais, medumi ir kiaušiniais. Salė apytuštė: viena moterėlė pasidėjusi delno dydžio sūriukų – 7 Lt vienas, puskilogramis varškės – 4 Lt, litras pieno – 2 Lt, o grietinę po 11 Lt už litrą vos turgui prasidėjus išgraibstė. Nėra ko stebėtis – išlieka tik stambieji pieno ūkiai, o vieną kitą karvutę laikantys ūkeliai nepajėgūs patenkinti kaimiškų produktų išsiilgusių miestiečių poreikių. Keletas bitininkų lyg susitarę už pusę litro medaus prašo 12 Lt, kilogramas – 16 Lt. Šnekus bitininkas dar mums įsiūlo maišelytį bičių
duonelės – 100 g – 8 Lt. Baisiai brangu, bet natūraliems B grupės vitaminams tiesiog niekaip negalime atsispirti.

Galiausiai pasiteiraujame, kiek dabar kainuoja prieš Velykas didžiulį ažiotažą sukėlę kiaušiniai.Kritusios, oi kritusios jų kainos – dešimtis kaimiškų kiaušinių – tik 5 Lt. Beje, praėjusią savaitę nuo Velykų užsilikusius kiaušinius prekybos centre po 2,99 Lt pardavinėjo.Taigi mintys apie vištaičių auginimą įgauna klaustuko pavidalą.

Paukštininkystę ir gyvulininkystę palikę ramybėje, sugrįžtame į augalininkystę. Na, be savų agurkų ir pomidorų tikrai neišsiversime. 1-2 Lt už daigą, nelygu dydis ir veislė,kurios labai įvairios: pomidorai nuo „Raudonkepuraitės“ iki „Toyoto“, agurkai – nuo „Mirabelle“ iki „Karaoke“. Paprikos daigų galima įsigyti po 0,50 Lt. Dešimt kopūstų daigelių – 1 Lt, o svogūnų sėjinukai – 6-8 Lt/kg. Ir vėl prekybos centrai kiša koją – ten teko matyti svogūnų sėjinukų po 1,99 Lt už kilogramą.
Jei norite atnaujinti savo sodą, galima sakyti, jau pavėlavote. Praėjusį šeštadienį medelynai dar prekiavo vaismedžių sodinukais, bet šią savaitę daugelis sakė į turgų jau nebeatvyks – per vėlu vaismedžius sodinti. Obelaičių, kriaušaičių, trešnių, graikinių riešutų sodinukai kainavo po 20 Lt, vyšnaitės – 10 Lt, o pastaruoju metu itin populiarėjančių šilauogių krūmelį galima įsigyti už 15 Lt, bet jei norite jau šiemet sulaukti derliaus, už nemenką, žiedais apkibusį krūmą teks pakloti visą šešiasdešimt. Beje, pasak prekeivių, šilauoges galima sodinti net ir vasaros pradžioje, nes jos parduodamos vazonėliuose.

Savo ūkelyje norime ne tik skrandžiui šventę suruošti, bet ieškome ir atgaivos akiai bei sielai. Dekoratyviniai medeliai ir krūmai – tikrai yra iš ko pasirinkti. Tačiau kai kurių kainos priverčia žioptelėti: antai pusantro metro maumedis – 150 Lt, žirnmedis kur kas pigesnis – tik 60Lt, gražuoliai rododendrai – 35-65 Lt, o kamuolinių tujų, kalninių pušaičių, dekoratyvinių kadagių galima nusipirkti už 35 Lt. Krūminių bei vijoklinių rožių kerai – po 12-15 Lt. Gėlynams ir balkonams papuošti apstu įvairiaspalvių petunijų: besiskleidžiąs daigas – 2-3 Lt, o žiedų pynėmis svyrantis vazonėlis
– 15 Lt. Žydinčių pelargonijų kainos svyruoja nuo 6 iki 15 Lt. Pigiausiai už našlaites prašė po 0,50 Lt, tačiau įprasta šių gėlyčių kaina – 1-2 Lt. Mažyčių įvairių rūšių gėlių daigelių galima nusipirkti už 1,50 Lt, dekoratyvinių samanų kupstliai – 2-5 Lt, raktažolių kereliai – 1,5-5 Lt.

Žinoma, dar vis atsiranda žmonių, tvirtai išsaugojusių savo įsitikinimus, kad vien dekoratyvinių medelių bei gėlynų sodybai papuošti nepakanka. Ypatingiems aplinkos puoselėjimo gurmanams – visa kolonija it parodai išstatytų gipsinių grožybių. Prekeiviai gipsinėmis figūrėlėmis nesismulkina: nori asilo – prašau – 200 litų, solidžių apimčių nykštukas – tik 120 Lt, stirnaitė – 100 Lt, gulbės – 70-90 Lt. Jei biudžetas skurdokas, galima įsigyti smulkmės: varlių, sraigių, grybukų po 35 Lt. Šie akcentai neabejotinai jūsų sodybą bent vizualiai priartins prie Lenkijos-Vokietijos pasienio, kur šie puošybos elementai itin mėgstami.

Apie pusę vienuolikos turgaus prekeiviai pardeda krautis savo mantą. Jei nesate labai išrankūs, tai pats geriausias metas pigiai įsigyti sodinukų: tūla moterėlė nebenorės atgal į savo darželį gabenti apvytusių gėlyčių ar suglebusių sodinukų, taigi nusiderėsite nesunkiai.

Štai „Alio, Raseiniai“ įsigijo ryšelį brokolių daigų už 50 ct. Derliumi pavaišinti neprižadame, bet pasidalinti brokolių receptais – būtinai.

Komentarų nėra