Pilietiškumo pamokos

Versija spausdinimui

Lapkričio 6 d. Raseinių TAU Raseinių ir Ariogalos studentai pilnutėlėje salėje susitiko su knygos „Fainiausia pasaulyje močiutė“ autore Živile Kropaite-Basiule. Živilė – žurnalistė, radijo ir televizijos laidų vedėja, diskusijų moderatorė – savo močiutės partizanų ryšininkės, politinės kalinės ir tremtinės Onos Butrimaitės-Laurinienės istoriją pasakoja iš nepriklausomoje Lietuvoje išaugusio žmogaus perspektyvos.
Daugybė Živilės sekėjų socia­liniuose tinkluose nekantriai laukia įrašų, kuriuose kalbėdama su anūke močiutė demonstruoja pavydėtiną išmintį ir humoro jausmą. Aukštaitiškai užrašyti trumpi dialogai knygoje tampa atsvara dramatiškai susiklosčiusiam močiutės gyvenimui: anksti neteko tėvo, sovietai išvarė iš namų, broliai išėjo į partizanus ir vienas po kito žuvo. Dėl ryšių su partizanais O. Butrimaitė buvo suimta, kalinta ir ištremta.
„Tai tikrų tikriausias aukštaitiškas epas – daug realių istorijų, lyrizmo ir humoro. Bet svarbiausia, kad močiutės Onos ir jos anūkės Živilės dėka iki skausmo žinoma ir šiurpi XX a. Vidurio Lietuvos praeitis nelieka užspausta kančioje ar keršto sąskaitose – mūsų mažų negandėlių amžiuje toji praeitis kalba apie nepalaužiamą žmogiškumą, optimizmą ir nesuvaidintą patriotiškumą“ – teigia istorikas Norbertas Černiauskas.
„Iš karto galiu kloti diagnozę: tai labai ypatingai daugiabalsė, juntamai, bet nesumaišytai keliasluoksnė, rūpestingai subalansuota atminties, pasakojimų ir pokalbių knyga“ – sako istorikas Nerijus Šepetys.
Knygoje aprašyta tremtis, karai ir sąžinės virsmai nepalieka abejingų. Susitikime studentai pasidalino savo išgyvenimais tremties epizodais. Tai puiki pilietiškumo pamoka mums visiems, kurie nesusidūrėme su karo žiaurumais ir išgyvenimais.

Raseinių rajono švietimo pagalbos
tarnybos informacija

Komentarų nėra