Planas Betygalos kraštui – šimtai tūkstančių eurų
Asta VOLKOVAITĖ
asta.volk@gmail.com
Betygalos seniūnijoje planuojamas vėjo jėgainių parkas gali reikšti kur kas daugiau nei švarią energiją. Tai piniginės kompensacijos vietos žmonėms, geresni keliai, didesnės galimybės bendruomenei ir stipresnė vietos ekonomika. Kasmet šimtai tūkstančių eurų gali atkeliauti tiesiai į seniūniją ir aplinkinius namus pakeisdami kasdienį gyvenimą – nuo pagerintos infrastruktūros iki papildomų pajamų kiekvienam gyventojui. Prieš keletą savaičių Betygaloje pristatyta ataskaita parodė, kad šis projektas – tai daugiau nei vėjo jėgainės. Tai investicija į vietos žmones ir jų ateitį.
Rūpimi klausimai
Betygaloje buvo pristatyta išsami poveikio aplinkai vertinimo (PAV) ataskaita, susijusi su planuojamu vėjo elektrinių parku Raseinių rajone. Projektą įgyvendina UAB „Šviečia saulė“, planuojanti pastatyti iki 27 vėjo elektrinių Betygalos ir Pagojukų seniūnijose. Tai yra dalis didesnės strategijos plėtoti atsinaujinančią energiją Lietuvoje ir prisidėti prie švarios energetikos tikslų. Parkas bus sujungtas maždaug 40 km požeminių elektros trasų tinklu, užtikrinančiu energijos paskirstymą.
Vėjo jėgainės ne tik prisideda prie atsinaujinančios energijos gamybos, bet ir tiesiogiai veikia regiono ekonomiką suteikdamos finansinę naudą vietos gyventojams. Viena iš esminių priežasčių, kodėl vėjo jėgainės tampa vis patrauklesnės bendruomenėms, yra ekonominė nauda, kurią gauna tiek individualūs gyventojai, tiek visa bendruomenė.
Į ataskaitos pristatymą Betygalos seniūnijos patalpose susirinkę gyventojai, gyvenantys šalia planuojamų vėjo jėgainių, domėjosi finansine nauda. Salė buvo pilna. Ataskaitos pristatytojas ir vienas jos rengėjų Liutauras Stoškus paaiškino, kad viena vėjo elektrinė gali generuoti apie 7 megavatus elektros energijos, o aplinkiniams gyventojams per metus skiriama per 3 tūkst. eurų už kiekvieną elektrinę.
„Jei keturios sodybos yra netoli keturių vėjo elektrinių, kiekviena sodyba gaus per 3 tūkst. eurų per metus“, – teigė L. Stoškus. Projektas taip pat numato platesnę ekonominę naudą visai bendruomenei. Betygalos seniūnija gaus 22 tūkst. eurų per metus nuo kiekvienos vėjo jėgainės.
Finansinė nauda vietos bendruomenei
Jei planuojamas parkas bus įgyvendintas visu mastu, Betygalos seniūnijos gyventojai per metus sulauks apie 600 tūkst. eurų. Šios lėšos gali būti panaudotos vietinės infrastruktūros gerinimui, švietimui ar socialinėms paslaugoms. Toks papildomas finansavimas atvers naujas galimybes leisdamas bendruomenėms investuoti į vietovės gerovės didinimą.
Kai kurie gyventojai išreiškė abejonę dėl projekto aiškumo. „Gyventojas, kuris gyvena 500–700 metrų nuo planuojamų vėjo jėgainių, galimai nesutinka. Tai jūs sakot, kad šitos vėjo jėgainės nestatys, nors akivaizdžiai čia jos visos yra brėžinyje. Kaip ir praeitą kartą minėjo, kad nestatys, bet vėl jos atsiranda tame pačiame brėžinyje. Žmonėms reikia aiškumo“, – gyventojų abejonėmis pasidalino Betygalos seniūnė Gitana Lušienė.
„Viską darome pagal Poveikio aplinkai vertinimo įstatymą. Kai Aplinkos apsaugos agentūra duos išvadą, kurios yra galimos vėjo elektrinės, tada statytojas kreipsis į gyventojus“, – atsakė ataskaitos pristatytojas.
Be to, ataskaitoje pabrėžiama, kad vėjo jėgainės gali turėti teigiamą poveikį nekilnojamojo turto vertei. Pasak L. Stoškaus, nuo kitų metų žemės vertė padidės tose vietose, kur stovės vėjo jėgainės, nes žemės savininkai gaus papildomų pajamų iš gamybos mokesčio. Šiuos įsipareigojimus vėjo jėgainių statytojams numatė Energetikos ministerija.
Teigiamas poveikis gyventojams ir aplinkai
PAV ataskaitoje aiškiai pažymėta, kad vėjo elektrinių parkas nedarys reikšmingo neigiamo poveikio svarbioms saugomoms teritorijoms ir „Natura 2000“ vietovėms. Elektrinės nebus statomos EB svarbos buveinėse, o ataskaitoje pabrėžiama, kad Dubysos regioniniame parke vėjo jėgainės nebus matomos dėl tankios augmenijos ir slėnio reljefo. Tai reiškia, kad vietovės kraštovaizdis ir rekreaciniai ištekliai, svarbūs vietos gyventojams ir turistams, išliks nepakitę.
Taip pat nebus neigiamo poveikio žmonių sveikatai. Ataskaitoje nurodyta, kad vėjo elektrinės neskleis pavojingo triukšmo, infragarso ar elektromagnetinio spinduliavimo, todėl neprognozuojama jokio neigiamo poveikio gyventojams. Tokie faktoriai, kaip šešėliavimas, bus minimalūs, o gyvenvietėse šešėliavimo trukmė neviršys 30 valandų per metus, o tai nekelia jokio pavojaus.
Infrastruktūros gerinimas ir darbo vietų kūrimas
Be finansinės naudos, vėjo jėgainių statybos prisidės ir prie infrastruktūros gerinimo regione. Numatyta atnaujinti ir sutvirtinti vietos kelius, kurie pagerins susisiekimą vietiniams gyventojams ir lankytojams. Tokie patobulinimai teigiamai paveiks vietos verslus palengvindami jų veiklą.
Vėjo jėgainių parkas taip pat skatins darbo vietų kūrimą ir jį statant, ir eksploatuojant. Šios darbo vietos padės sumažinti nedarbą regione ir skatins vietos ekonomiką.
Betygalos gyventojams vėjo jėgainių parkas ne tik suteiks galimybę prisidėti prie švarios energijos gamybos, bet ir duos reikšmingos ekonominės naudos. Tiesioginės išmokos ir bendruomenės gaunamos lėšos gali pagerinti regiono infrastruktūrą ir gyvenimo kokybę. Nepaisant kai kurių gyventojų nepritarimo ar abejonių dėl projekto, bendras požiūris rodo, kad vėjo jėgainių plėtra gali tapti svarbiu ekonominio ir socialinio augimo veiksniu Betygalos seniūnijoje.
Kitas etapas po ataskaitos pristatymo yra visuomenės ir suinteresuotų institucijų atsiliepimų gavimas bei analizė. Remiantis pateiktomis pastabomis, ataskaita gali būti tikslinama. Galutinį sprendimą dėl veiklos vykdymo galimybių priims Aplinkos apsaugos agentūra, kuri vertins surinktą informaciją ir atsižvelgs į visus komentarus.