Po būstų pritaikymo neįgaliesiems vėliava – pinigų plovimas?

Siųsti Versija spausdinimui

Gytis Sadūnas

Neįgaliųjų reikalų departamentas atlikęs patikrinimą konstatavo, kad Raseinių socialinių paslaugų centras neteisėtai panaudojo daugiau kaip 40 tūkst. Lt valstybės biudžeto lėšų.

Po šio pranešimo į Raseinius atvykę Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) Šiaulių valdybos pareigūnai atliko kratas Socialinių paslaugų  centro patalpose bei šio centro direktorės Violetos Augustaitienės namuose.

Sulaukė daug neįgaliųjų skundų

Pasak Seimo nario Edmundo Jonylos, apie tai, kad gali būti švaistomos Būsto pritaikymo žmonėms su negalia skiriamos lėšos, jam pranešė Raseinių r. neįgalieji. – Susitikimuose su rinkėjais sulaukiau daug nusiskundimų dėl Būsto žmonėms su negalia pritaikymo 2007 – 2011 metų programos įgyvendinimo. Neįgalieji bėdojo, kad remonto darbai atliekami pernelyg ilgai ir labai nekokybiškai, o atliktų darbų sąmatos gerokai išpūstos. Maža to, kai kuriuos nekokybiškai atliktus darbus jiems patiems reikėjo baigti už savo pinigus. Tai ir sukėlė žmonių nepasitenkinimą. Aš kreipiausi į Socialinių reikalų ir darbo ministeriją, kad patikrintų, kaip naudojamos šios lėšos,-  pasakojo Seimo narys E. Jonyla.

E. Jonyla teigia, jog neįgalieji dėl patiriamų skriaudų departamentui nesiskundžia dėl to, kad bijo valdininkų keršto. ,,Iš negalią turinčios Astos Kasperavičiūtės lūpų sužinojau, kad dar praėjusių metų rugpjūčio 23 d. ji raštu kreipėsi į administracijos direktorių su prašymu, kad į jos būstą būtų įrengtas įvažiavimas. Deja, iki šiol jokio atsakymo neįgali mergina iš direktoriaus taip ir negavo,- stebėjosi E. Jonyla.- Aš pilnai suprantu šiuos gyvenimo nuskriaustus žmones. Gulėdamas ant lovos anksčiau ar vėliau vis tiek būsi priverstas kreiptis į Socialinių paslaugų centrą ir prašyti kokios nors paslaugos. Tuomet skundas gali labai atsirūgti.”

Dūmų be ugnies nebūna

Pasak Neįgaliųjų reikalų departamento Stebėsenos ir kontrolės skyriaus vyr. specialistės Egidijos Daunorienės, Raseinių r. neįgaliųjų sąlygų gerinimui 2007 – 2009 metais iš valstybės biudžeto buvo skirti 284 tūkst. Lt. Atlikęs patikrinimą departamentas nustatė, kad Raseinių socialinių paslaugų centras, įgyvendindamas Būsto pritaikymo žmonėms su negalia programą, vien 2008 m. netikslingai panaudojo 40 tūkst. 481,54 Lt valstybės biudžeto lėšų.

- Departamento sudaryta komisija apsilankiusi neįgaliųjų namuose, kuriems už valstybės biudžeto lėšas buvo pritaikyti būstai, nustatė, kad apie 20 procentų buvo padidintos remonto darbų atlikimo kainos, kai kurie darbai iš viso neatlikti, medžiagos nupirktos, bet jos nepanaudotos, o tiesiog nurašytos,- pasakojo Neįgaliųjų reikalų departamento Stebėsenos ir kontrolės skyriaus vyr. specialistė E. Daunorienė.- Ar centro direktorė V. Augustaitienė, kuri atlieka viešuosius pirkimus bei pasirašo darbų atlikimo sutartis, padarė kokių nors nusižengimų, negaliu komentuoti, kol nebus atliktas STT tyrimas.

Departamento vyr. specialistės E. Daunorienės teigimu, jeigu pasitvirtins, kad per 40 tūkst. Lt buvo panaudoti neteisėtai, Raseinių sav. privalės šiuos pinigus grąžinti į valstybės biudžetą.

STT irgi sudomino būstų  gerinimui skirtos lėšos

Duomenų, kad Raseinių socialinių paslaugų centro darbuotojai, vykdydami Būsto pritaikymo žmonėms su negalia 2007 – 2011 metų programą, galimai neteisėtai panaudojo per 40 tūkst. Lt, gavo ir STT. Pareigūnus sudomino neįgaliųjų būstų gerinimui skirtos lėšos, todėl jie irgi jau pradėjo ikiteisminį tyrimą dėl piktnaudžiavimo ir dokumentų klastojimo.

Į Raseinius atvykę STT Šiaulių valdybos pareigūnai atliko kratas Socialinių paslaugų centro patalpose bei šio centro direktorės Violetos Augustaitienės namuose. Kratos taip pat buvo atliktos ir būsto pritaikymo darbus vykdžiusių statybos bendrovių patalpose.

Laiko politiniu susidorojimu

Tuo tarpu Raseinių socialinių paslaugų centro direktorė V. Augustaitienė Neįgaliųjų reikalų departamento atliktą patikrinimą įvardija kaip politinį susidorojimą. Tačiau plačiau pakomentuoti šį savo teiginį kategoriškai atsisakė.  – Šiandien jokie įtarimai man nėra pareikšti. Galbūt STT agentai tai ir ruošiasi padaryti. Nors tam nematau jokio pagrindo,- kalbėjo socialinių paslaugų centro direktorė V. Augustaitienė.

Jos teigimu, Neįgaliųjų reikalų departamento išvados niekuo nepagrįstos. ,,Jie tik mano, kad galbūt 20 proc. išlaidos yra didesnės. Bet ką reiškia ,,mano“? Pirmiausia tai turi būti pagrįsta ekspertų išvadomis. O jų nėra“,- tikino V. Augustaitienė.

Tačiau Neįgaliųjų reikalų departamento Stebėsenos ir kontrolės skyriaus vyr. specialistė E. Daunorienė iš žurnalisto išgirdusi tokias kalbas sako, kad būtų juokinga, jei nebūtų liūdna. ,,Noriu patikinti, kad mes taip nedarome. Šiuo atveju turime oficialias audito išvadas. Buvo nuvykta pas neįgaliuosius į namus, kuriems už valstybės biudžeto lėšas buvo pritaikyti būstai ir vietoje išanalizuotos sąmatos.

Remdamiesi tomis išvadomis ir teigiame, kad Raseinių socialinių paslaugų centras, įgyvendindamas Būsto pritaikymo žmonėms su negalia programą 2008 metais, netikslingai panaudojo per 40 tūkst. Lt,“- kalbėjo E. Daunorienė.

Prie šios temos dar grįšime, kai bus atliktas STT Šiaulių valdybos pareigūnų vykdomas tyrimas.

Komentarų nėra