Politikos podiumo bobos ir diedai

Siųsti Versija spausdinimui

Arūnas Dambrauskas 

Aptėškė Prezidentės kostiumą 

   Politikos mados kuriamos Vilniuje ant Seimo podiumo. Naują pavasarinių ,,papuošalų“ pavyzdį neseniai pademonstravo Arūnas Valinskas, drėbtelėjęs  ant Prezidentės Dalios Grybauskaitės švarkelio purvo. Kaip žinoma, šalies vadovės sprendimą dėl jo kandidatūros į Kultūros ministro postą pavadino ,,bobišku“.  Gali būti, kad taip pasielgdamas A.Valinskas pasimokė iš kai kurių lietuvių literatūros klasikės Žemaitės personažų. Ši moteris pirma pasitaikiusia proga dosniai apiberia visa puokšte įvairiausių ,,papuošalų“. Kaip antai: ,,Bene moteriška turi tiek proto, kad galėtų vyrui randyties… Jeigu pradeda vapėti, drošk kumščia į dantis, kad apsilaižytų…“ Arba: ,,Mauči…Kaip matai, gauni į snukį…didelė čia ponia… “ Arba: ,,Tarškės, matai, kaip žydo ratai“.                      

  Beje, kalbininkai teigia, kad žodį ,,boba“ prieš porą šimtų metų sugalvojo caras, ir iš pradžių tas žodis buvo skiriamas vyrams apibūdinti. Pasitarimų metu carą erzindavo besišnabždantys vyrai. Buvo sakoma, kad jie nuolatos baba ir baba – ba ba ba. Babantys vyrai buvo pavadinti ,,bobomis“ (,,baby“). Vėliau vyrai naujadaru pradėjo vadinti savo žmonas, nes jiems atrodė, kad moterys tik bambėti temoka.

     Chaltūros ministras    

   Matyt A.Valinskas prezidentei norėjo pasakyti, kad pageidautų tapti ne kultūros, bet chaltūros ministru, todėl neslėpdamas atskleidė, jog nėra įsisavinęs kultūros pradžiamokslio abėcėlės.                    

  Jei A.Valinską laikytumėme vienu iš politinio bendravimo madų formuotojų, Raseinių rajono tarybos posėdžiuose apie mero Petro Vežbavičiaus sprendimus nepatenkintos miesto tarybos narės Ona Babonienė, Dalia Tamulienė, Gitana Rašimienė, Kristina Bartkutė galėtų sakyti ,,diedo sprendimai“, apie savivaldybės administracijos direktoriaus D.Baltrušaičio argumentus – ,,bachūriuko paistalai“, o  P.Vežbavičius į nepatenkintųjų bambėjimą galėtų atšauti:  ,,Mauči, kaip matai gauni į snukį“.                    

    Kur daugiau vyriškumo? 

   Palyginus su prezidente D.Grybauskaite, pats A.Valinskas atrodo perdėm bobiškas – daug tauškia ir nieko konkretaus nenuveikia.            

  Jos Ekscelencija, atvirkščiai, veikia vyriškais metodais – palyginti mažai kalba, tačiau priima labai konkrečius sprendimus ir, kas svarbiausia, kryptingai juos įgyvendina.          

  Kad moterys politikės neretai sugeba būti vyriškesnės (gerąja prasme) už vyrus, galbūt akivaizdžiausiai yra pademonstravusi beveik prieš kelis dešimtmečius Izraelio ministrų kabinetui vadovavusi Golda Meir, kuri pasakė: ,,Atrodo, šiame kabinete aš vienintelė esu su kiaušais…“          

  A.Valinskas turbūt yra su auksiniais svogūnais.                 

  Beje, G.Meir yra priėmusi labai dramatiškų sprendimų: 1972 metais Miuncheno olimpiadoje, palestiniečių teroristams sušaudžius Izraelio sportininkų rinktinę, G.Meir įsakė žydų slaptajai tarnybai MOSSAD surasti ir sunaikinti visus, susijusius su pasikėsinimu.                  

Turint galvoje prezidentės D.Grybauskaitės sprendimų konkretumą ir jų įgyvendinimo kryptingumą, A. Valinską būtų galima pavadinti tikra politikos boba. Tokių bobų Seime labai daug.

Gali būti, kad jų netrūksta ir Raseinių rajono taryboje. Tiesą sakant, visi mes turime bobiškų savybių.         

    Gal jaučia nuoskaudą?  

   Žmonės yra pasiilgę politikoje vyriško veikimo. Galbūt tai buvo viena priežasčių, kodėl rinkimus į prezidento postą laimėjo D.Grybauskaitė, o ne A.Valinskas. Tiesą sakant, pastarasis net nepriėjo prie rinkimų starto linijos – paskubėjo atsiimti savo kandidatūrą.

  Labai gali būti, kad A.Valinskas prezidentei iki šiol jaučia ,,bobišką“ nuoskaudą ir, pasitaikius progai, nesusilaikė ir ėmė plūstis.                  

  Kita vertus, yra manančių, kad A.Valinskas pasielgė kaip drąsuolis – pasakė, kad karalius nuogas.        

  Antai buvęs Užsienio reikalų ministras yra pasielgęs visiškai priešingai: Lietuvos diplomatų korpuso susitikime su šalies vadove pavadino Jos Ekscelenciją ,,mūsų motina“.           

  Spaudoje tai buvo įvertinta kaip pataikavimas. Galima būtų svarstyti, kad A.Valinskas buvo nuoširdesnis ir atviresnis, drąsiai pasakė, ką galvoja.    

  Tačiau atviras ir aštrus pasakymas turi prasmę tik tuomet, kai jis kažką atskleidžia. Šiuo atveju A.Valinskas nieko neatskleidė. Galbūt save. ,,Tik pažiūrėkite, aš esu nuogas“, – tarsi garsiosios pasakos vaiko karikatūra pasakė buvęs Seimo pirmininkas ir nusimetė nuo savęs fraką.                 

  O karalius kaip buvo, taip ir liko apsirengęs. Galbūt net dar įspūdingiau nei iki šiol.

Komentarų nėra