Prabėgusios vasaros įspūdžiai

Siųsti Versija spausdinimui

Šiais metais Betygalos biblio­teka antrą kartą prisijungė prie Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos bei Lietuvos mokinių neformaliojo švietimo centro iniciatyvos „Atverk duris vasarai“. Kiekvieną savaitę mažieji betygališkiai turėjo galimybę dalyvauti kūrybinėse dirbtuvėlėse, edukacijose, susipažinti su miestelio istorija.
Iniciatyvos renginių ciklą pradėjome birželio 1-ąją, susirinkę į šventę „Skaitymas mus jungia“, per ją paskelbėme iniciatyvos „Atverk duris vasarai“ pradžią, aptarėme, ką veiksime per atostogas užsiėmimų metu. Naudodamasi proga tuometė seniūno pavaduotoja Gitana Lušienė padovanojo mažiesiems atšvaitų, kad tamsesnį vasaros vakarą išėję pasivaikščioti su tėveliais būtų iš tolo matomi. Netrukome išsiaiškinti, kokių planų atostogoms vaikai turi: maudytis, keliauti, švęsti gimtadienius ir, žinoma, skaityti knygas. Tai išgirdę nedelsdami paskelbėme 8-ojo vasaros skaitymo iššūkio startą ir susipažinome, kokios užduotys laukia dalyvių. Vaikams, aišku, jos pasirodė nebaisios – tai įrodė po pamokų biblioteką užplūdęs norinčių dalyvauti ir knygelių ieškančių srautas. Šventė – puiki proga pademonstruoti savo žinias, gabumus. Mažieji noriai rikiavosi prie mikrofono ir deklamavo išmoktus eilėraščius. Miestelio skvere ilgai skambėjo linksmas vaikų klegesys. Su puikia nuotaika ir dideliu būriu draugų plačiai atvėrėme duris vasarai.
Šie metai ypatingi Betygalai – liepos gale šventėme miestelio 770-ies metų jubiliejų, todėl nenuostabu, kad dauguma inicia­tyvai skirtų veiklų vienaip ar kitaip buvo susijusios su šia proga. Pirmiausia kūrėme sveikinimą Betygalai. Susikaupę mažieji piešė svarbiausius, jų nuomone, miestelio akcentus, rašė gražiausius linkėjimus.
Ar daug žinome apie savo miestelyje esančius istorinius ir gamtos paminklus, iš šio krašto kilusius žmones? Galbūt kasdien praeiname pro įdomius objektus to net nežinodami? Norėdami tai išsiaiškinti, su vaikais leidomės į pažintinę ekskursiją po Betygalos miestelio centrą. Aplankėme bažnyčią, šventorių, Vytauto Didžiojo paminklą, pasėdėjome ant poetui Juozui Nekrošiui skirto suolelio ir paskaitėme jo eilių, išsiaiškinome, kam skirtos tam tikros architektūros detalės, kas anksčiau buvo įsikūrę viename ar kitame pastate ir pan. Noro geriau pažinti savo gyvenamąją aplinką neišsklaidė net alinantis karštis. Bet kokie gaivūs po ekskursijos buvo ledai!
Kaip minėta, miesteliui tai neeiliniai metai, todėl nusprendėme prisidėti prie pasiruošimo jubiliejinei šventei. Ne veltui sakoma: „Daug rankų didžią naštą pakelia“. Į kūrybines dirbtuvėles „Dovana Betygalai“ bibliotekoje susirinko toks būrys vaikų, kad vos tilpome ir net žirklių pritrūkome! Ne bėda – sėdome, kur patogu, ir dirbome, žirklių prisiskolinome, dar trūko – nusipirkome. Paskui labai kruopščiai karpėme stilizuotus ąžuolo lapus, klijavome giles „Linkėjimų medžiui“, kad atėję į šventę svečiai galėtų parašyti Betygalai sveikinimą ar palinkėjimą. Juk gera pasveikinti savo gimtąjį miestelį gimtadienio proga! Mažesnieji broliukai ir sesutės irgi nenuobodžiavo – ir spalvino, ir žaidė, ir knygeles pavartė. Visko buvo: ir atradimų, ir naujų pažinčių, ir juoko, ir šurmulio. Nepajutome, kaip prabėgo laikas.
Liepos 29 d. Betygala šventė savo jubiliejų. Į šventinių renginių šurmulį su veiklomis įsipynė ir biblioteka. Iki oficialios šventės dalies bibliotekininkė vedė du „Betygalos istorijos pusvalandžius“, prisiminti miestelio įvykiai, žmonės, parodyta archyvinė medžiaga. Mažieji šventės lankytojai dalyvavo edukacijoje „Mano miesteliui – gražiausios spalvos!“ ir spalvino Betygalos objektų trafaretus arba išbandė piešimą vitražiniais dažais. Tuo pat metu vyko dar viena bibliotekos sumanyta akcija – „auginome“ „Linkėjimų medį“. Į šventę atvykę betygališkiai ir svečiai rašė Betygalai linkėjimus ant stilizuotų ąžuolo lapų, kuriuos su vaikais paruošėme per kūrybines dirbtuvėles. Oi, kaip gražiai sulapojo medelis!
Likus dviem savaitėms iki baigiamojo iniciatyvos renginio bibliotekoje tvyrojo vasariškai darbinė nuotaika. Į kūrybines dirbtuvėles susirinkę vaikai pradėjo ruoštis gandrų ir vasaros palydoms. Liūdna, kad vasara taip greitai praskriejo, bet… Palydos juk turi būti spalvingos, linksmos ir įsimintinos! Ir, žinoma, vaikiškos, vasariškos – juk tiek norinčių būti braškėmis, gandrais, buratinais ir liūtais! Būtent tokių personažų kaukes nusprendė gamintis vaikai. Bibliotekininkei teko gerai pasukti galvą, kaip visus tuos veikėjus įtraukti rašant pasaką. Maloniai nustebino mažiausiųjų kantrybė ir kruopštumas. Su mama Kristina pusdienį kaukėms rišome kaspinus ir peteliškes, „dėjome“ kepures ir „auginome“ plaukus, prie lazdelių tvirtinome vaikų dekoruotus spalvingus vėjo malūnėlius – darėme darbus, kuriuos vaikučiams iš tikrųjų sudėtinga atlikti.
Po savaitės bibliotekoje vėl buvo karšta nuo darbinio šurmulio. Už lango taip pat kepino saulutė, bet ji neišgąsdino vaikų, susirinkusių į kūrybines dirbtuvėles. Nusprendėme, kad greičiau pildytųsi daugybė neįgyvendintų svajonių, reikia vėjo malūnėlių. Ir ne bet kokių, o pačių rankutėmis dekoruotų, ypatingų, vienetinių, kad ir per vasaros palydas galėtų pasigirti – tai mano malūnėlis! Dekoravome su vitražiniais dažais. Malūnėlių sparnai pasipuošė spalvingais ornamentais, gėlių žiedais, širdelėmis, net automobiliais!
Per šv. Baltramiejų, rugpjūčio 24 d., didelis būrys vaikučių kartu su mamytėmis, tėveliais ir močiutėmis susirinko į baigiamąjį iniciatyvos renginį – Gandrų ir vasaros palydas. Mažųjų darbeliais išsipuošėme skverą, pasikvietėme Gandrę Janiną (RRKC Betygaloje renginių organizatorę) ir pradėjome švęsti. Bet kaip graudžiai užraudojo vasara per savo palydas… Iš tų, kaip apie silpną lietų sako seni žmonės, penkių lašų, iš pradžių tikrai mūsų neišgąsdinusių, prapliupo penkiais milijonais… Nepagelbėjo net skėčiai, kuriuos tarėmės atsinešti būsimai fotosesijai. Teko bėgti slėptis ir renginį tęsti po stogu, seniūnijos salėje. Vaikų nuotaikos lietus nesugadino, labiausiai gaila sudrėkusių, praradusių grožį darbelių: ir garbanos liūtams išsitiesino, ir gandrų snapai palinko, ir kaspinai subliuško… Nors trūko erdvės, bibliotekininkės parašytą pasaką apie netyčia Lietuvon užklydusių liūtukų susitikimą su gandrais ir bendrą skrydį Afrikon mažieji suvaidino puikiai be jokių repeticijų! Kol už lango lijo, vaikams atsirado puiki proga padeklamuoti eilėraščius, kuriuos per vasarą išmoko (kam su mamų, kam su močiučių pagalba buvo drąsiau, o kitus paskatino draugų plojimai). Pasidžiaugę, kad vasarą praleidome įdomiai, turiningai, kad perskaitėme mažiausiai po penkias knygas, atvėrėme didžiulį vasaros įspūdžių lagaminą, kuriame slėpėsi dovanos ir saldumynai. Nuščiuvus lietui, skvere pūtėme muilo burbulus, pamojavome išskrendantiems gandrams ir besibaigiančiai vasarai. Lietus pakoregavo šventės scenarijų, „pavogė“ kai kurias atrakcijas ir nuniokojo vaikų darbelius, bet šventė vis tiek pavyko. Vasara ir gandrai palydėti su šypsenomis, vaikų juoku ir puikia nuotaika.
Reikia paminėti, kad biblioteka plačiai atvėrė duris vaikams ne vien tik per užsiėmimus. Su darželinukais kartu ieškojome pačios pačiausios knygelės, o ją radę drauge skaitėme. Taip pat veiklos rado ir vyresni vaikai: kas kompiuterinius žaidimus žaidė, kas knygas skaitė ar šiaip atėjo susitikti su draugais – visi bibliotekoje buvo laukiami. Džiugu, kad į vasaros veiklas įsijungė šeimų nariai, per renginius pagelbėjo savanoriai, palyginus su praeitais metais, jų ratas gerokai išsiplėtė.
Dovanojusi daug atradimų, įspūdžių, kelionių ir bendravimo su draugais, vasara prabėgo ypač greitai. Praeitų metų patirtis parodė, kad vaikai noriai užsuka į biblioteką, jei ten jų laukia įdomūs užsiėmimai, todėl šių metų iniciatyvai skirtos veiklos pasiteisino, sutelkė didesnį būrį dalyvių. Turiningai praleistas laikas bendraamžių būryje vaikams leido patirti gerų emocijų, išlaisvinti kūrybiškumą, sustiprinti pasitikėjimą, praplėsti žinias, susipažinti su miesteliu ir jo istorija, išbandyti įvairias technikas. Dirbdami kartu jie įgijo naujų bendravimo, bendradarbiavimo ir socialinių įgūdžių.
Malonu, kad į iniciatyvos veiklas įsijungė seniūnijos seniūnė G. Lušienė, socialinės darbuotojos, Betygalos Maironio pagrindinės mokyklos kolektyvas, RRKC Betygaloje renginių organizatorė Janina Baltkojienė, vaikams draugiją palaikė mamos, tėveliai, močiutės ir kiti šeimos nariai. Dėkojame už saldžią paramą Kęstučiui Gaižiui, už pagalbą – ir Laurai, Neringai, Monikai, Gintarui, Modestui. O svarbiausia – ačiū visiems vaikams, vasarą draugavusiems su biblioteka ir dalyvavusiems iniciatyvos „Atverk duris vasarai“ veiklose!

Regina Musteikienė,
Betygalos filialo vyr bibliotekininkė

Komentarų nėra