Prekės paštu – kas tai?

Siųsti Versija spausdinimui

Viktoras VITKUS

Keletą metų teko domėtis prekėmis paštu, kalbinti jų gavėjus. Didelių liaupsių neišgirdau. Dauguma vyresniojo amžiaus tautiečių ligoninėse, kirpyklose, vaistinėse ir kitur pirmiausia kalba apie ligas, eilinį kainų šuolį, kiek mažiau – apie ridikėlius, salotas, nederančius vaismedžius ir krūmus. Informacinėje erdvėje ganėtinai daug ne tik kalbančių, bet ir klausančių, todėl nedelsiant ir nejučiomis atsiranda tam tikra abejotinų prekių pasiūla tam tikram gyventojų sluoksniui. Didžiausią patirtį šiame siuntinėjimo maratone sukaupė skandinavų firma UAB „Select rinka“. Kiek ji skandinaviška, sunku pasakyti, Lietuvoje jos atstovybė ir sandėliai yra Panevėžyje. Pagrindinė jų prekių (o gal net ir visų) gaminimo šalis – Kinija.

2008-03-28 Raseinių turizmo ir verslo informacijos centre įvyko rajoninės žiniasklaidos atstovų susitikimas su Valstybės vartotojų teisių apsaugos tarnybos Kauno apskrities skyriaus vedėja Vida Packočinienė. Ji pažymėjo, kad šiandieninis gyvenimas verčia laviruoti tarp plūstančios reklamos apie prekes paštu (pvz., „Select“) bei daug niekalo sau leidžiančių reklamuoti komercinių TV.

„Selekcininkai“ jau stebėtinai seniai, operatyviai ir dažnai gyventojams pateikia srautą reklaminių katalogų, kuriuose dievagojamasi, kad tai ypatingas pasiūlymas, kainos rekordiškai žemos, primygtinai siūloma nedelsiant naudotis nuolaidomis, kol prekių yra sandėlyje, būtina jas užsisakyti šiandien. Bet tikrai neverta nerimauti. Prekių sandėliuose yra kalnai, nes jų susipratę tautiečiai nebeperka. Ypatingą dėmesį reikia atkreipti į odos gaminius:  striukes, rankines, automobilių sėdynių užvalkalus bei kitus lankstomus daiktus. Jie greičiausiai nėra tinkamai  sandėliuojami, todėl lenkimo vietose oda praranda natūralią spalvą, dažniausiai ten pastebimi odos įtrūkimai (mažaūgiai „pasaulio gelbėtojai“ dažniausiai nežino, kas tai yra produkcijos kokybė). Tai nutuokdami prekeiviai  neužmiršta apsauginio mechanizmo.  Jie kataloguose rašo : „(…) Nekokybiškas ar Jums nepatikusias prekes galite grąžinti per 14 dienų nuo prekių gavimo“.

Tačiau čia pat įspėjama: „(…) Prekės gali būti matuotos, bandytos, bet ne sąmoningai pažeistos ar praradusios prekinę išvaizdą (taigi, atsiranda pretekstas ginčui). Priešingu atveju pinigų grąžinimas ar prekių keitimas nebus garantuotas…“ Pats prekių grąžinimo procesas nėra toks lengvas, reikia gaišti laiką pašte, kilus neaiškumams, bendrauti su prekybininkais ir panašiai. Atsiverskite minėtą katalogą. Jau iš pirmo puslapio į jus žvelgia (ne, ne siauraakė azijietė) blondinė su nežinia kokio stiliaus ir kelintų metų gamybos rūbeliu. Panašūs vaizdai ir kituose puslapiuose. Reklamuojami vyriški batai primena II pasaulinio karo rusų karių „bašmakus“. Abejoju, ar kuris muziejus norėtų tokį „gera“ įsigyti.

Raseiniškiams teko susipažinti ir su kita preke paštu – „Namų medicinos enciklopedija“. Poligrafiškas leidinys kokybiškas, patogus lapų įsegimas, tačiau ilgainiui aiškėja, kad tai labai brangus dalykas, skirtas siauram skaitytojų ratui. Leidėjas pabrėžia, kad ligos atveju šio leidinio informacijos nepakanka. Enciklopedija nėra savigydos vadovas, ji jokiu būdu negali atstoti vizito pas gydytoją ar tapti akstinu keisti specialisto paskirtą gydymą.  Leidėjas ir autoriai neatsako už klaidas ir netikslumus, atsiradusius leidybos proceso metu. Gaila, kad šias pastabas mes turime galimybę perskaityti tik gavę pirmąją siuntą. Kitas poligrafiškai kokybiškas leidinys yra „Mano svajonių sodas“. Tai gali būti puiki dovana, bet vėlgi kainos „kandžiojasi“.

Ganėtinai įdomią veiklą vysto UAB „Apresta“, siūlydama Lietuvos gyventojams dalyvauti „Didžiajame žaidime“, kurio pagrindinis prizas net 100 000 Lt bei krūva automobilių.  Žaidimo rengėjai žmonių pašto dėžutes užverčia lavina visokiausios informacijos su įvairiais paveiksliukais, pažadais, lipdukais ir dar velniai žino kuo.

Tačiau kaip visuomet reikia laukti ylos maiše, ir ji išlenda. Tarp eilinės korespondencijos atsiunčiamas vokas su raginimu įsigyti knygą „Sveikos mitybos vadovas“ – kaina su pristatymo išlaidomis – vos 85,90 Lt. Ją įsigijus bus galima dalyvauti prašmatnaus automobilio ir 50 000 Lt vertės prizo lošime. Piliečiui nesutikus įsigyti knygą, netrukus atsiunčiamas raginimas kitai, ne mažiau vertingai knygai. Nesutikus ir su antruoju siūlymu, sulauksite ir kitos staigmenos – pranešimo atsiimti knygą, nors aiškiai to nenorėjote. Kaip organizatoriai trokšta, kad jūs turėtumėt tą pasakišką automobilį! Jie net pasižada patys jį „atvaryti“ po jūsų langais. Kiekvienas pilietis asmeniškai nusprendžia, kaip jam leisti savo pinigus, tačiau verta apmąstyti šio spren-dimo teisingumą.

2 Komentarai

  1. Dovile

    2011-01-11 14:07

    tele2

  2. Scalini

    2020-02-21 01:04

    Vau, koks old-school’as :D