Prieš žiemos išpuolius – kelininkų ginklai

Siųsti Versija spausdinimui

Arūnas DAMBRAUSKAS

Kaip Raseinių kelininkai pasirengė visu smarkumu užgriuvusiai žiemai? Ar neteks griuvinėti slidžiose gatvėse? Ar bus saugu važinėti automobiliais? Apie tai kalbamės su bendrovės „Raseinių komunalinės paslaugos“ direktoriumi Jonu Kiaušu.
– Kada kelininkams Raseinių miesto ir rajono gatvėse prasidėjo žiemos sezonas?
– Savivaldybės administracijos direktoriaus potvarkiu, Raseinių rajono kelių ir šaligatvių valymas ir barstymas pradėtas nuo šių metų gruodžio 1 dienos, tačiau pirmieji darbai prasidėjo jau lapkričio 26 dienos rytą.
Žiemos darbams mūsų įmonė pradėjo rengtis jau rugsėjo mėnesį: remontavo sniego valymo ir barstymo techniką, į gamybinę bazę buvo atvežta 300 kubinių metrų smėlio ir 40 tonų druskos. Visa tai sumaišę gavome geros kokybės mišinį, kuris žiemos metu barstomas Raseinių miesto ir rajono gatvėse bei šaligatviuose. Ilgametė patirtis rodo, kad šio kiekio pakanka visam žiemos laikotarpiui.
– Papasakokite apie darbų apimtis.
– Iš viso prižiūrime 1150 kilometrų mieste ir rajone esančių kelių ir gatvių. Raseinių mieste apie 60 kilometrų gatvių ir apie 60 tūkst. kvadratinių metrų šaligatvių. Mūsų tarnybos darbuotojai prižiūri beveik apie 37 tūkst. kvadratinių metrų šaligatvių, likusieji šaligatviai tvarkomi, pasitelkiant viešuosius darbus atliekančius žmones.
– Ar pakanka gatvių valymo ir barstymo technikos?
– Iš viso šiems darbams turime 33 mechanizmus: dauguma jų skirti sniego valymui, du agregatai – barstymui. Deja, mūsų technika labai sena: naujausiam traktoriui – aštuoneri metai. Visos kitos technikos amžius – 15, 20 ir net daugiau metų. Mašinos dažnai genda ir jų našumas yra labai ribotas.
– Kaip valote gatves? Pradedate nuo centrinių, ar yra kažkokia kita tvarka?
– Gatvės barstomos tik Raseiniuose ir Ariogaloje, o kaimo vietovėse tik valomas sniegas. Yra išimčių: susidarius labai sudėtingoms važiavimo sąlygoms, pabarstomos ir atokesnėse vietose esančios stačios nuokalnės arba papilamos krūvelės barstymui skirto mišinio. Yra parengtas gatvių valymo nuo sniego eiliškumo planas, kurį yra patvirtinę seniūnai. Planas sudaromas, atsižvelgiant į gatvėse esantį transporto srauto intensyvumą. Be to, gatvės yra suskirstytos į tris kategorijas. Pirmai kategorijai priklauso centrinės miesto gatvės: Vytauto Didžiojo, Partizanų, Dubysos ir kt. Iš viso šiai kategorijai priskiriamos 29 gatvės, kurių ilgis – per 17 kilometrų. Remiantis eismo intensyvumo duomenimis, antrajai kategorijai priklauso M. K. Čiurliono, Birutės, Vyšnių, Kalnų ir kitos gatvės, iš viso 44 gatvės (bendras ilgis – 17 kilometrų). Trečiai kategorijai priskiriamos visos likusios šalutinės miesto gatvelės, pavyzdžiui, Laukų, Liepų, Paparčių ir kt. Iš viso yra 40 tokių gatvelių, o jų bendras ilgis – apie 26 kilometrai. Suprantama, kad esant sudėtingoms oros sąlygoms, pavyzdžiui, siaučiant ilgalaikei pūgai, kai gatvių valymui ima stigti pajėgumų, skubiausiai tvarkomos pirmos kategorijos gatvės, po to – kitos.  „Raseinių komunalinių paslaugų“ įmonė darbą pradeda tuo metu, kai dauguma dar miega…  Gatvių ir kiemų valymas pradedamas apie 5 valandą ryto ir apie 8  – 8.30 val. didžioji dalis numatytų plotų jau būna nuvalyti. Kokybiškai nuvalyti gatves labai trukdo kelkraščiuose palikti automobiliai. Ypač sudėtinga situacija T. Daugirdo gatvėje, kur paliekama labai daug mašinų.
– Kiek skiriama lėšų gatvėms valyti ir barstyti?
– Gatvėms tvarkyti skirtas lėšas savivaldybė paskirsto seniūnijoms, o jos užsako darbus. Deja, seniūnijoms skiriamos sumos yra gana kuklios. Tokią situaciją lemia ir tai, kad pinigai gatvėms tvarkyti skiriami metų pabaigoje, tai yra, iš biudžeto likučių. Suprantama, jog daugiausiai dėmesio, tvarkydami gatves, skiriame Raseinių miestui. Raseinių seniūnas gatvėms ir šaligatviams valyti yra numatęs apie 60 tūkst. litų. Esant normaliai žiemai, šių lėšų turėtų užtekti, tačiau jei dažnai pustys, gali kilti problemų. Jei kartais lėšų pristigs, tarsimės su seniūnais dėl galimybės atsiskaityti iš kitų metų biudžeto.  Jei būtų pakankamai lėšų, gatves geriausiai būtų barstyti vien druska, nes tuomet gatvėse neliktų tonų smėlio, kurį, atėjus pavasariui, reikia susemti. Paskaičiavome, kad pavasarį iš gatvių reikia surinkti apie 60 proc. žiemos metu išbarstyto smėlio.
– Gal naudodamasis interviu norėtumėte ką nors svarbaus pranešti miesto gyventojams?
– Gyventojams norėčiau pranešti, kad nenumatyta lėšų daugiabučių namų kiemų ir aikštelių valymui. Iki gruodžio 20 dienos prie daugiabučių namų esančius šaligatvius tvarkys darbo biržos skirti žmonės, o vėliau šaligatviai tvarkomi nebus, nes baigiasi sutartis su Darbo birža. Iš gyventojų prašyčiau supratimo ir kantrybės. Mūsų darbuotojai pluša pasiaukojančiai ir stengiasi maksimaliai vykdyti visus numatytus planus. Norėčiau paminėti patyrusius specialistus Vytautą Paulauską, Antaną Klusą, Joną Palubinską, Rimą Bakutį. Daug puikių darbuotojų turime visuose padaliniuose: mūsų žmonės yra pasirengę tvarkyti gatves ir švenčių, ir poilsio dienomis.

1 Komentaras

  1. Opozicija

    2010-12-16 20:55

    Ruoškis,Jonukai, namo, matai kad stogą nuvertė….