R. Jegnorienės tradicinių audinių paroda

Siųsti Versija spausdinimui

2023 metų Europos paveldo dienų tema – „Gyvasis paveldas: meistriškumo laboratorija“. Raseinių krašto istorijos muziejus atliepia temą pristatydamas kultūros paveldo kūrėją Ramutę Jegnorienę, gaivinančią ir puoselėjančią audimo tradiciją.
R. Jegnorienės tradicinių audinių paroda „Užkoduota kartose“ – Raseinių krašto istorijos muziejuje rugsėjo 8 – spalio 15 d. Parodos pristatymas – rugsėjo 8 d. 15 val. Raseinių krašto istorijos muziejuje. Parodoje eksponuojami Ramutės sukurti tautiniai kostiumai, juostos, interjeriniai audiniai ir šiuolaikinėje aprangoje pritaikytos tradicinio audinio detalės. Greta Ramutės kūrinių – jos prosenelės, senelės ir mamos austi audiniai. R. Jegnorienė ne tik puikiai audžia, bet ir amato žinias perduota mokiniams. Ji tyrinėjo ir atkūrė senuosius Raseinių krašto tautinio kostiumo komplektų pavyzdžius, jie taip pat bus demonstruojami parodoje.
Ar žinote, kas yra rangės (merginų vainikai)? Norime atkreipti dėmesį, kad rangės – jaunų netekėjusių merginų galvos apdangalas, dėvimas prie tautinio žemaitiško kostiumo. Todėl kviečiame į kūrybines dviejų dalių dirbtuves „Šilkinių kaspinų pynė“. Jos vyks Raseinių krašto istorijos muziejuje rugsėjo 8 d. 15.40–17.40 val. ir 12 d. 14–16 val.
Dirbtuvėse padedant žemaitiško kostiumo žinovei R. Jegnorienei susikursite išskirtinę, savo rankomis padarytą rangę. Šia puošnia detale galvą dabino jaunos žemaitės merginos. Rangė suteikia ypatingo puošnumo tautiniam kostiumui ir jį užbaigia.
Raseinių krašto istorijos muziejaus informacija

Šiųmetė Europos paveldo dienų tema – „Gyvasis paveldas: meistriškumo laboratorija” – kviečia pažinti paveldo kūrėjus ir visą meistriškumo laboratoriją, veikiančią kultūros paveldo objektų kūrimo ir išsaugojimo procese. Juk visus kultūros paveldo objektus kūrė ir tebekuria žmonės, jų kauptos žinios, tobulinti įgūdžiai, patirtis. Prie kiekvieno iš jų kūrimo yra prisilietusi kūrėjo vaizduotė ir įgudusios meistro rankos. Europos paveldo dienų metu jūs turėsite unikalią galimybę prisiliesti prie šio šimtmečius išlikusio ir mūsų dienas pasiekusio pasaulio, kuris įdomus savo istorija, nedylančiais kūrėjų pėdsakais, fundatorių užmojais, epochų ženklais.
Daugiau nei 200 organizatorių dešimt rugsėjo dienų visoje Lietuvoje kurs pažinimo šventę, kurioje jūsų lauks unikali galimybė apsilankyti restauravimo laboratorijose Lietuvos dailės muziejaus Prano Gudyno restauravimo centre, restauravimo ir konservavimo centruose įvairiuose krašto muziejuose, jaunųjų restauratorių meistriškumo dirbtuvėse Panemunės pilyje. Čia galėsite susipažinti ne tik su restauravimo procesu, bet ir gyvai jį patirti. Susitikimuose dalyvausiantys profesionalūs restauratoriai pristatys savo darbo procesą, jo metu naudojamus įrankius, supažindins su medžio, metalo, keramikos, dokumentų, tapybos, tekstilės ir pačių seniausių archeologijos eksponatų restauravimo paslaptimis bei ypatumais.
Taip pat vyks pastaraisiais metais restauruotų architektūros objektų pristatymai, todėl nepraleiskite progos išvysti, kaip skirtinguose miestuose esančios Lietuvos bažnyčios, dvarų sodybos ar gyvenamieji pastatai atgimsta naujam gyvenimui. Jūsų laukia susitikimai su architektais bei restauratoriais ir žvilgsnis į kultūros paveldo objekto restauravimo užkulisius Šv. Teresės ir Pranciškonų bažnyčiose Vilniuje, H. ir T. Ivanausko šeimos namuose Obelynėje, Ilguvos Šv. Kryžiaus atradimo, Pavoverės Šv. Kazimiero, Skaudvilės Šv. Kryžiaus bažnyčiose, dvejuose Tiškevičių rūmuose Vilniuje, kuriuose šiandien įsikūrusi Vilniaus apskrities A. Mickevičiaus viešoji biblioteka bei Vilnius Tech Kūrybinių industrijų fakultetas, Salų dvaro sodybos rūmuose Aukštaitijoje.
Pažintiniuose pasivaikščiojimuose aplankysite išskirtines Lietuvos vietas: nuo viduramžių laikus menančių piliakalnių ar auksakalių cecho nagingumą liudijančių kultūros vertybių iki medinės miesto architektūros ar tarpukario modernizmo stiliaus pastatų, atskleidžiančių skirtingų laikotarpių kūrėjų meistriškumą įvairiuose Lietuvos miestuose. Įvairiose edukacijose (vaikams ir ne vaikams!) dalyvių lauks įvairios dirbtuvės, kuriose teoriškai ir praktiškai prisiliesite prie amatų ir meistrystės paslapčių.
2023-iaisias metais minint UNESCO Nematerialaus kultūros paveldo išsaugojimo konvencijos 20-metį, renginių programoje rasite ir nemateria­liajam kultūros paveldui arba senųjų tradicijų pažinimui skirtus renginius: jūsų lauks pažintis su skiedrinės stogdengystės ir šiaudinių sodų rišimo tradicijomis, pažintinė kelionė į drevinės bitininkystės bityną Musteikos kaime ar pasivaikščiojimas per šilinių dzūkų kaimus.
„Europos paveldo dienos – puikus metas iš arčiau susipažinti ir su restauratorių darbais, prikeliančiais paveldo objektus naujam gyvenimui. Tai leidžia mums pajusti paveldo gyvybingumą, istorijos tęstinumą. Lietuvoje gausu paveldo objektų. Europos paveldo dienos – gera proga tuos objektus aktualizuoti, išryškinti juos kūrusius architektus, parodyti visą jų įvairovę ir turtingą istoriją, kad pažinę labiau suvoktume, ką kiekvienas laikotarpis, epocha davė mūsų šaliai, kuo jis buvo svarbus. Džiugina gilėjantis ir plintantis visuomenės supratimas apie paveldo vertę ir jo reikšmę, piliečių dalyvavimas kultūros paveldo išsaugojimo darbe. Prie tokio supratimo prisideda ir Europos paveldo dienų renginiai“, – sako Kultūros paveldo departamento direktorius Vidmantas Bezaras.
Europos paveldo dienos – tai kultūros paveldo pažinimo, populiarinimo, jo verčių atvėrimo visuomenei iniciatyva. Europos paveldo dienos – tai bendra Europos Tarybos ir Europos Komisijos programa, kurioje dalyvauja 48 šalys. Kultūros paveldo departamentas prie Kultūros ministerijos yra Europos paveldo dienų nacionalinis koordinatorius Lietuvoje.
Informacinis Europos
paveldo dienų rėmėjas
Kultūros paveldo departamento

Komentarų nėra