Raseiniai bus intensyviai kasinėjami ir šiemet, ir kitąmet

Kristina BENDŽIŪTĖ [1]

UAB „Raseinių šilumos tinklai“ jau prieš keletą metų pajuto, kad įmonė patiria didžiulius nuostolius šilumos trasose. Kaip teigė bendrovės direktorius Stanislovas Bartkus, įgyvendinus kuro konversijos projektą, t.y., pastačius biokuro katilus, buvo pradėtas kitas įmonės investicinėje programoje numatytas etapas – trasų atnaujinimo darbai. Dar 2009 metais buvo paruošta paraiška ir verslo planas dėl šiluminių trasų renovavimo 1-ojo etapo. Gavus ES struktūrinių fondų paramą, 2010 m. įgyvendinta trečdalis projekto – buvo atnaujinta apie 300 m šiluminių trasų Ariogaloje ir maždaug 1 km – Raseinių mieste.
Šiemet bus renovuota per 3 km magistralinių trasų – daugiau kaip 300 m Ariogaloje ir per 3 km Raseiniuose (šiluminės trasos šaka bus tiesiama Prezidento Jono Žemaičio gimnazijos link, per Vytauto Didžiojo gatvę, V. Kudirkos, mokesčių inspekcijos ir „Rasos“ restorano link, nuo šilumos tinklų administracinio pastato trasa drieksis Katalikiškos dvasios mokyklos ir Jaunimo g. link, taip pat trasos bus renovuojamos vadinamajame ligoninės kvartale). Darbai pradėti balandžio mėnesį, tik pasibaigus šildymo sezonui, o iki šių metų spalio 31 d. 1-asis etapas turi būti užbaigtas, iš viso bus atnaujinta 4,8 km magistralinių trasų.
Bendra 1-ojo etapo trasų renovavimo darbų vertė – 4,5 mln. litų, 50 % šios sumos dengia ES, o likusius 50 % panašiomis dalimis finansuoja Savivaldybė ir pati įmonė. Pagal šią finansavimo schemą vartotojui tenka dengti tik apie ¼ projekto vertės. Anot direktoriaus, tai labai reikšminga parama, leidžianti įgyvendinti tokius projektus, nes įmonės savo lėšomis, esant dabartiniai šilumos kainai, tokių apimčių darbų tikrai niekada negalėtų atlikti.
Raseiniškiai ne tik šiemet, bet ir kitąmet patirs nepatogumų – bus kasamos ir gatvės, ir šaligatviai, ir kiemai, ribojamas eismas. Jau šį rudenį ketinama pradėti ir 2-ąjį šiluminių trasų renovacijos etapą. Sutartis dėl finansavimo pasirašyta, projekto vertė – 2,6 mln. litų, finansavimo struktūra tokia pati, kaip ir 1-ojo etapo. Numatyta atnaujinti dar 4,2 km trasų – Raseiniuose (3,5 km), Ariogaloje (500 m), Viduklėje (200 m). 2-jame etape bus renovuojami smulkesnieji kvartalų vamzdynai, dalis magistralinių mažesnio diametro trasų.
Šį rudenį prasidėsiantys 2-ojo etapo darbai, turėtų būti pabaigti 2012 metais. Įgyvendinus abu etapus, bus renovuota daugiau kaip 70 % įmonės eksploatuojamų šiluminių trasų.
[2]Pasak S. Bartkaus, tada jau būtų galima kalbėti apie įmonės išsikeltus uždavinius – žengti įmonių, turinčių vieną iš mažiausių šilumos kainų Lietuvoje, link. „Neišnaudoti tokių finansavimo galimybių būtų neracionalu ir neleistina. Renovavus trasas atsiras prielaidos šilumos kainos mažėjimui, tačiau tai atsitiks ne iškart – reikės atiduoti
paskolas. Žinoma, negalime kalbėti, kad šilumos kaina sumažės nuo 22 ct iki 18 ct, nes gali taip nutikti, kad 18 ct kainos apskritai niekur nebebus. Nuo šių metų liepos brangs dujos, taigi visos kainos turės tendenciją didėti. Prognozuojama, kad šį rudenį vidutinė šilumos kaina Lietuvoje pasieks 25 ct“, – liūdnai pranašavo direktorius.
Šilumos tinklų vadovas teigė, kad įmonės strateginė vizija – praktiškai atsisakyti kūrenimo mazutu, kurio kaina šiemet pasiekė rekordą, ir įvardijo ekonomiškai objektyvius įmonės tikslus: „Per 2011-2012 metus bus baigtos renovuoti trasos ir mes galėtume patekti į dešimtuką įmonių, pigiausiai šalyje tiekiančių šilumos energiją, o 2012-2013 m. planuojame pastatyti po dar vieną biokuro katilą Raseiniuose ir Ariogaloje, tada apie 95 proc. būtų naudojama biokuro, šio laikotarpio pabaigoje galėtume būti 5-7 vietoje.
Šiuo metu esame 13-14 vietoje, jei už 1,5 metų būsime Lietuvoje 9, tai žinoma, kad kaina bus sumažėjusi, tačiau pasakyti konkretų skaičių neįmanoma, nes viskas priklauso nuo bendrų kainų kilimo tendencijų.“