Raseiniai ir Indija

Siųsti Versija spausdinimui

Arūnas DAMBRAUSKAS

„Siūlome jums mažiausią pasirinkimą ir didžiausias kainas“. Toks skelbimas galėtų reklamuoti Raseiniuose pardavinėjamą nekilnojamąjį turtą. Tokia reklama būtų akivaizdžiai atstumianti ir tuo pačiu sąžininga, nes pateiktų ne iškreiptą, pagražintą, bet tikrą situaciją. Skamba absurdiškai, tačiau nekilnojamojo turto kainos Raseiniuose vienos didžiausių pasaulyje. Teko girdėti raseiniškius svarstant, kad pardavus trijų kambarių butą Raseiniuose už 130 tūkst. litų, kur nors Havajuose būtų galima susikurti padorų gyvenimą iki pat pensijos. Tokių pasvarstymų yra girdėję daugelis. Tačiau viena yra tiesiog užsiiminėti palyginimais, o visai kas kita – visa tai išbandyti realybėje. Būtent pastarąja savybe, regis, pasižymi labai praktiški ir veiklūs vokiečiai.

Lekia į Indiją

Jau prieš keletą metų ne kartą teko girdėti, kad dalis Vokietijos gyventojų, prasidėjus šildymo sezonui, žiemos mėnesiams masiškai užsisako viešbučius kurortinėse Turkijos vietose ir visą žiemą gyvena juose pagal programą „viskas įskaičiuota“. Žiemos metu, kai visiškai sumažėja turistų srautas, Turkijos viešbučiai labai sumažina kainas. Tokiu būdu vokiečiams daug pigiau yra gyventi baseinų apsuptame viešbutyje, nei savo šalyje, kur mokestis už šildymą gana didelis. Vokiečių pavyzdžiu galėtų pasekti ir didesnius nei vidutinius atlyginimus gaunantys lietuviai. Tačiau vokiečiai šioje srityje sparčiai tobulėja. Naujasis jų maršrutas – Indija. Atrodo neįtikėtina, bet kai kuriuose Indijos miestuose moderniai įrengtas dviejų kambarių butas kainuoja tik 5 tūkst. eurų, o mėnesiui skiriant 200 eurų, galima mėgautis visais komfortiško gyvenimo malonumais, įskaitant ir pažintines keliones po pačias įdomiausias magiškosios šalies vietas. Jeigu pavyktų parduoti Raseiniuose už 130 tūkst. litų trijų kambarių butą, tikrai vertėtų iš jų keletą tūkstančių paskirti kelionei į Indija. Baldų ir rūbų (ypač kailinių, šiltų batų, pirštinių, vilnonių kojinių) imtis nevertėtų, nes tie daiktai ten nereikalingi arba gerokai pigesni nei Lietuvoje.

Renovacija – tik cukraus pabarstymas

Labai skeptiškai nekilnojamojo turto kainas Lietuvoje vertinantys mėgėjai ir profesionalai teigia, kad 130 tūkst. litų kainuojantys butai tėra tik juos bandančių parduoti asmenų iliuzijų vaisius. Iš tiesų tie butai dvigubai, o kartais gal net ir trigubai pigesni. Negana to, jų kaina gali gerokai mažėti. Tikimasi, kad butų susidėvėjimą ir pigimą yra pajėgi sustabdyti renovacija. Tačiau planuojama renovacinė revoliucija daugiabučiuose vertinama labai prieštaringai. Nestinga teigiančiųjų, kad renovacija tėra tik apipuvusio daikto pabarstymas cukrumi, ir kad tokia priemonė negali nei pakelti namo vertės, nei realiai pagerinti jo kokybės. Todėl spėjama, kad butų kainos dar ypač stipriai mažės nedideliuose miestuose, nes butai juose – prastos kokybės, o paklausa – labai menkutė. Optimistiškiau butų atnaujinimo perspektyvos vertinamos didesniuose miestuose.

Siūlo netikėtą idėją

Teko girdėti, kad patyrę specialistai atliko vieno stambiaplokščio namo Lazdynuose konstrukcijų patikrinimą. Išvada: pamatai – geros kokybės, konstrukcijų – taip pat. Be to, specialistų apibendrinimuose teigiama, kad išvalius plokščių montažines siūles ir vėl jas padengus antikorozinėmis medžiagomis, namo konstrukcija stovėtų dar dešimtmečius. Priduriama, kad konstrukcija dar išlaikytų ir kelis papildomus aukštus. Butų bendrijoms pasiūlyta labai netikėta idėja: ant seno namo pastatyti kelis naujus aukštus, įrengti butus, o juos pardavus, pinigus panaudoti namo rekonstrukcijai. Tačiau tokius pasiūlymus teikiantys specialistai neslepia: daugumos namų konstrukcinės savybės yra labai neaiškios. Jei neištyrus tų konstrukcijų namų fasadai bus apklijuoti apdailos medžiagomis, konstrukciniai pažeidimai bus paslėpti,  ir namo kokybė taps visiškai neaiški. Tai dar labiau didins galimų pirkėjų nepasitikėjimą ir skatins nekilnojamojo turto kainų mažėjimo tendencijas. Kas žino, gal po metų kitų trijų kambarių butą Raseinuose bus sunku parduoti ir už 30 tūkst. litų? Tuomet butai kainuotų panašiai tiek, kiek Indijoje, tik jie nebūtų moderniai įrengti.

Komentarų nėra