Raseinių gamtosaugininkai pina tinklą lašišų naikintojams
Apylinkėse – kelios lašišinės upės
Raseiniuose yra dvi vadinamosios lašišinės upės – Dubysa ir Šešuvis. Situacija šiose upėse beveik iki pat žiemos akylai ketina domėtis gamtosaugininkai, nes Lietuvoje neseniai prasidėjo kasmetinė akcija „Lašiša 2010“. .
Kauno regiono aplinkos apsaugos departamento (RAAD) Raseinių rajono agentūros vedėjas Gediminas Tamašauskis savaitraščiui „Alio, Raseiniai“ sakė, kad akcijos metu aplinkosaugininkai susitarė bendrauti su policininkais.„Bus stabdomi įtarimą keliantys automobiliai, tikrinami dokumentai. Gamtosaugininkai prie upių lankysis ir dienos, ir nakties metu. Jau aplankėme netoli lašišinių upių gyvenančius kai kuriuos žmones ir paprašėme, kad, pastebėję ką nors įtartina, iš karto mums praneštų. Žmonės į mūsų prašymus reagavo labai geranoriškai, nes mus gerai pažįsta ir žino, kad neišduosime“, – tvirtino G.Tamašauskis. .
Raseinių rajono agentūros vadovas sakė dar neaptikęs požymių, rodančių, kad iš jūros neršti plaukiančios lašišos jau būtų pasiekusios Dubysą ar Šešuvį. Atplaukusios į šias upes, karališkosiomis vadinamos žuvys įvairiose vietose
susuka ikrams skirtas lizdavietes.Praėjusiais metais Raseinių rajone buvo pagautas ne vienas nelegalus lašišų žvejys. .
„Nors apie akciją plačiai skelbiama ir apie ją žino kone visi, tačiau linkusių rizikuoti nemažėja“, – pastebėjo G.Tamašauskis. .
Pastebėję brakonierius, Raseinių ir Raseinių rajono gyventojai prašomi paskambinti šiais telefonais: 8 614 72232 arba 8 611 25535.
Gresia ir kalėjimas .
Už neteisėtą lašišų gaudymą yra numatyta administracinė atsakomybė – bauda iki 700 litų bei 200 litų ieškinys už neteisėtai pagautą lašišą. Padarius žuvų ištekliams didelę žalą, numatyta baudžiamoji atsakomybė – bauda, areštas arba laisvės atėmimas iki ketverių metų. Ypač sugriežtinta atsakomybė taikoma brakonieriams, kurie badolaišišas žeberklais arba svaigina elektros įtampos srove. Tokiems pažeidėjams gresia 10 tūkst. litų bauda už padarytą žalą vandens bestuburiams ir baudžiamoji atsakomybė, neatsižvelgiant į tai, ar jis turėjo pagavęs žuvies, ar ne. .
Žinodami kuo rizikuoja, brakonieriai griebiasi vis išradingesnių priemonių. Pavyzdžiui, aplink brakonieriavimo vietą išdėsto postus su budėtojais. Pastarieji, pastebėję nepažįstamus žmones ar įtarimą jiems keliančius automobilius, perspėja bendrininkus. .
Jau sulaikė kelis brakonierius .
Bene pirmieji brakonieriai buvo sulaikyti šalia Vilkijos miestelio.Daugėliškių kaimo gyventojai įinspektorių rankas pakliuvo pagavę tris lašišas ir penkis karšius.Kita gamtosaugininkų sulaikytabrakonierių grupė buvo pagavusi vieną lašišą, vieną salatį, tris sterkus, šešis karšius ir šešias kuojas. Suskaičiavus padarytą žalą (lašiša – 200 Lt, salatis – 100 Lt, sterkas – 100 Lt, karšis – 40 Lt, kuoja – 4 Lt) ir administracines baudas (nuo 200 iki 700 Lt), galima padaryti
akivaizdžią išvadą, kad lašiša parduotuvėse yra gerokai pigesnė.Pasak Kauno RAAD Gyvosios gamtos inspekcijos vadovo Alvydo Glinskio, į Raudonąją knygąįrašyta lašiša yra labiausiai žvejų vertinama žuvis jūroje ir Lietuvos upėse. .
„Plaukdamos į nerštavietes lašišos įveikia per 300 kilometrų atstumą, tačiau kai kurių kelionę nutraukia brakonieriai. Todėl rudenį visoje Lietuvoje sustiprinama vandens telkinių, kuriais neršti plaukia lašišos, priežiūra“, – pabrėžė A.Glinskis. .