Raseinių ligoninė: kaip operavome, taip ir toliau operuosime

Siųsti Versija spausdinimui

Gyventojų nerimą sukėlusios žinios apie rajone siaurėjančias medicinos paslaugas – iš piršto laužtos. Tiesa, pagrindą joms davė Sveikatos apsaugos ministerijoje įsivėlusi klaida, kurią, Vilniuje apsilankius merui Andriui Bautroniui ir ligoninės direktoriui Vidmantui Merkliopui, pažadėta skubiai ištaisyti. „Galiu visus nuraminti – operacijos kartu su intensyviąja terapija lieka Raseiniuose“, – patikino meras. Šiandien tai faktas.“

Jūratė KIELĖ
jurate.alioraseiniai@gmail.com

Dėl ligoninėje neva naikinamos intensyviosios terapijos burbulą pūtė ir opozicijoje esantys rajono politikai. Anot ligoninės vadovo, tai tik priminė, kad savivaldos rinkimai – ne už kalnų. V. Merkliopas „Alio Raseiniams“ aiškino, kaip atsirado pretekstas tokioms kalboms ir kokia yra dabartinė ligoninės situacija bei jos perspektyva.

PASIKLYSTA TARP DVIEJŲ DOKUMENTŲ

„Šių metų kovą įsigaliojo sveikatos apsaugos ministro įsakymas, kuriuo numatytas naujas reanimacijos ir intensyviosios terapijos paslaugų reglamentavimas. Jam įsigaliojus, nuo 2025 metų sausio 1 dienos, liks du profiliai – intensyviosios terapijos ir intensyviosios priežiūros.
Įstaigos, kurios ir toliau teiks stacionarias chirurgijos profilio paslaugas – chirurgijos, ortopedijos, traumatologijos ir kitas, susijusias su šia sritimi, privalės turėti intensyviosios terapijos licenciją. Intensyviosios priežiūros licencija bus privaloma visoms ligoninėms, taip pat ir toms, kurios neteiks chirurginių paslaugų“, – būsimų pokyčių esmę dėstė V. Merkliopas.
Raseinių ligoninė jau pradėjo jiems ruoštis. Pateiktos paraiškos Savivaldybei, planuojamos lėšos patalpoms pertvarkyti, papildomai įrangai įsigyti, kitiems poreikiams. Tikslas – atitikti reikalavimus, kurie yra keliami intensyviosios terapijos licenciją turinčiai ligoninei.
„Rugsėjo mėnesį ministras įsakymu patvirtino intensyviosios terapijos klasterį, kuriame yra išvardintos organizuojančios įstaigos ir kitos įstaigos, kurios jame dalyvautų. Kauno klasteryje paminėtos ne visos ligoninės, Raseinių ligoninės taip pat nėra. Būtent dėl jo – dėl ateities perspektyvų, – o ne dėl dabartinės, 2023–2024 metų situacijos, ir kilo visos tos įtampos ir abejonės. Klausimas yra tik toks: kas bus vėliau? O kas bus ryt ar kitąmet – mums viskas aišku“, – pabrėžia V. Merkliopas.
Jis tvirtina, kad apie jokį ligoninės uždarymą dabar nėra kalbama, nors pasirodo ir tokių spekuliacijų.

STATISTIKA NUTEIKIA OPTIMISTIŠKAI

Ministro įsakymas, kuriame nebuvo Raseinių ligoninės, paskatino nedelsiant išsiaiškinti situaciją. V. Merkliopas kartu su meru vyko į Sveikatos apsaugos ministeriją.
„Mus patikino, kad priedas, kuriame išvardintos įstaigos, bus koreguojamas – jį planuojama keisti, kai kurias įstaigas įtraukiant su išlygomis.
Kitas svarbus dalykas – jau šį mėnesį bus keičiamas dabar galiojantis Vyriausybės nutarimas, jame išvardijamos sąlygos paslaugoms, apmokamoms iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžeto, teikti. Ten atsiras naujų skaičių, kurių nebuvo iki šiol, – įstaiga turės atlikti ne mažiau nei tūkstantį šimtą operacijų per metus. Žiūrint į statistiką, Raseinių ligoninė tiek ir net daugiau operacijų kasmet atlieka, taigi atitinkame naują kriterijų“, – pabrėžia Raseinių ligoninės direktorius.
Ministerijos atstovai, atsižvelgdami į šį kriterijų, paminėjo, kad jeigu ši statistika bus išlaikyta, Raseinių ligoninė ir toliau galės teikti chirurgines paslaugas. Tačiau, kaip ir visos kitos gydymo įstaigos, ketinančios teikti chirurginio profilio paslaugas po 2025 metų, privalės įsigyti intensyviosios terapijos licenciją.

ARTĖJANT RINKIMAMS KABINĖJAMASI PRIE BET KO

„Esmė tokia: mes turime toliau dirbti – toliau operuoti, operacijų skaičius toliau turi nemažėti, o gal ir didėti. Ir tada su chirurgija viskas bus gerai, – neabejoja V. Merkliopas. – Tiek mano, tiek mūsų mero nuomone, chirurgija Raseiniuose turi išlikti. Vis tik esame gana toli nuo didelių miestų – nuo Kauno, nuo Šiaulių ligoninių, Savivaldybėje turime per 30 tūkstančių gyventojų, tad šių paslaugų poreikis yra. Jei trūktų pacientų, galbūt galima būtų diskutuoti, bet šiandien ir pacientų turime, ir operacijų daug atliekame, ir reikalavimus atitinkame“, – vardija ligoninės vadovas.

Dar vienas svarbus argumentas – Raseinių ligoninei netrūksta specialistų, nors tai daugelio rajoninių gydymo įstaigų problema.
„Chirurgų, traumatologų, otorinolaringologų, urologų, kurie operuoja, turime pakankamai. Visi jie yra jauni, perspektyvūs. Pamatę tuos teisės aktus jie irgi sužiuro: kaip bus toliau, kaip planuotis savo darbą ir ateitį? Mano tikslas – išlaikyti kiekvieną specialistą, neleisti išsivaikščioti stipriai komandai, nes visų mūsų darbo čia dar ilgai reikės – apie ligoninės uždarymą nėra nė kalbos“, – tvirtina V. Merkliopas.
Tokie gandai skleidžiami – nuolat eskaluojami ligoninės uždarymo, pertvarkų, ligonių maitinimo, perteklinių mirčių klausimai. Anksčiau tokių užsipuolimų nebūdavę, bet šį pavasarį jie seka vienas paskui kitą.
„Artėja rinkimai ir oponentai, nerasdami kitų temų, ieško problemų ten, kur jų nėra. Bet tas eskalavimas kenkia pačiai ligoninei, sukelia įtampą visuomenėje. Norėtųsi, kad oponentai bent kiek nors apsiramintų. Taip bus visiems geriau“, – neabejoja V. Merkliopas.

Galiu visus nuraminti

ANDRIUS BAUTRONIS,
Raseinių rajono meras

Reaguodamas į viešoje erdvėje pasirodžiusią informaciją apie Raseinių ligoninę ir jos ateitį, noriu informuoti apie esamą situaciją.
Kai pasirodė pirminis ministro įsakymas su priedu, kuriame nebuvo Raseinių ligoninės, iš karto sureagavau ir ėmiausi veiksmų. Tokia pateikta situacija nebuvo derinta su mūsų rajonu.
Jau rugsėjo 13 dieną susitikau su Seimo Sveikatos reikalų komiteto pirmininku ir komiteto atstovais. Kartu su mūsų ligoninės direktoriumi išdėstėme esamą situaciją. Seimo nariai patikino, kad tai klaida ir toks priedas negali likti.
Rugsėjo 20 dieną susitikau su sveikatos apsaugos ministru Arūnu Dulkiu. Ministrui ir jo komandai išdėstėme esamą situaciją ir buvo patvirtinta, kad esamas priedas bus naikinamas ir naujame priede Raseinių ligoninė bus.
Šiandien telefonu kalbėjausi su Sveikatos ministro atstove, kuri dalyvavo ir susirinkime su ministru. Atstovė patvirtino, kad naujas pakoreguotas priedas jau parengtas, kitą savaitę bus pasirašytas ir paviešintas. Esamas priedas (apie kurį kalbama viešojoje erdvėje) bus naikinamas, o naujos redakcijos priede bus įvardintos ligoninės ir normatyvai, kurie leis Raseinių ligoninei teikti stacionarios chirurgijos ir intensyviosios terapijos paslaugas.
Tarybos posėdyje buvau įvardinęs, kad Sveikatos apsaugos ministerija priedą dėl greitų ir atkaklių mūsų su ligoninės direktoriumi Vidmantu Merkliopu pastangų panaikins ir bus parengtas naujas. Tai ir įvyko. Galiu jus visus nuraminti – operacijos kartu su intensyviąja terapija lieka Raseiniuose.

Komentarų nėra