Raseinių ligoninė stengiasi išsaugoti gimdyvių skyrių

Siųsti Versija spausdinimui

Albinas  STAKAUSKAS

Kovo mėnesį Sveikatos apsaugos ministerija Raseinių ligoninės administracijai atsiuntė ne itin malonų laišką, kuriame su nerimu konstatavo, jog įstaiga 2010 metais nepasiekė Vyriausybės nutarimu numatytų pagrindinių sveikatos priežiūros paslaugų restruktūrizavimo kriterijų. Paprastai šnekant, tai reiškia, kad Raseinių ligoninė priėmė mažiau nei 300 gimdymų per metus. Toliau laiške prašoma pateikti susidariusios situacijos priežastis bei informuoti, kokių bus imamasi priemonių, siekiant atitikti tuos kriterijus.
Pasak Savivaldybės gydytojos Akvilės Šaparnytės, pagal minėtą Vyriausybės nutarimą ligoninių ateitį nulems priimtų gimdymų ir atliktų operacijų skaičius bei atstumas viena nuo kitos. Tiek praėjusiais, tiek šiais metais Sveikatos apsaugos ministerija nuolat atlieka sveikatos priežiūros įstaigų veiklos rezultatų analizę, pagal kurią vėliau įstaigos bus suskirstytos į tam tikrus lygmenis. Pavyzdžiui, rajono lygmeniui bus priskirta įstaiga (rajoninė ligoninė), kuri neatitinka šių dviejų kriterijų kartu: 1100 didžiųjų operacijų ir 300 gimdymų per metus. Tuo tarpu regiono lygmeniui bus priskirta įstaiga (regioninė ligoninė), kuri atitinka minėtus kriterijus abiem atvejais. Taigi, šis pertvarkos planas ne tik sugrupuoja gydymo įstaigas į respublikinio, regioninio ir rajoninio lygmens įstaigas, bet ir apibrėžia jų teikiamų paslaugų spektrą. O tai reiškia ir galimybę gauti finansavimą iš Valstybinės ligonių kasos už tam tikras atliktas paslaugas.
– Lietuvoje situacija dabar žymiai pasikeitusi ir daugelyje nedidelių savivaldybių ligoninių jau nebėra akušerijos skyrių. Todėl šiuo metu pas mus atvyksta gimdyvės ne tik iš mūsų rajono, bet ir iš Kelmės, Jurbarko. Pagal praeitų metų statistiką net trečdalis gimdyvių atvyko iš gretimų rajonų“, – sakė Raseinių ligoninės direktorius Vidmantas Merkliopas. Pernai pasiektas Raseinių ligoninėje gimdymų skaičius – 267. Regis, ne tiek daug ir tetrūko iki tų reikalingų 300.
Kita vertus, ligoninės vadovo žodžiais tariant, metai iš metų analizuojant duomenis, matosi, kad nuo 2004 m. gimdymų skaičius Raseinių ligoninėje nesiekia trijų šimtų.
Taip pat ir Savivaldybėje registruotų (Civilinės metrikacijos skyriuje) gimimų skaičius turi ypač grėsmingą tendenciją trauktis –pavyzdžiui, 2004 m. buvo registruoti 423 kūdikių gimimai ir kasmet laipsniškai mažėjant 2010 m. registruoti tik 264 naujagimiai. Tačiau pakankamai svarbus yra ir atstumų tarp ligoninių kriterijus (turi būti ne mažiau kaip 50 km), o jis atitinka reikalavimus. Anot V. Merkliopo, pagal šių metų pirmo ketvirčio duomenis kol kas viskas vyksta sėkmingai – 77 naujagimiai pasaulį išvydo Raseinių ligoninėje. Taigi, jei tokia statistika išsilaikytų, tuomet ir būtų pasiektas reikalingas kriterijus. Kaip ten bebūtų, dalis Raseinių ligoninės Akušerijos – ginekologijos skyriaus likimo yra rajono moterų rankose – jeigu jos be ypatingos priežasties nevažiuotų į kitas ligonines, tai ir tas skaičius pasiektų numatytąjį.Apsilankius pačiame skyriuje, maloniai nuteikia švara ir tvarka. Beje, kaip informavo čia pasitikusi gydytoja akušerė-ginekologė Dalia Gruodytė, kiekvieno mėnesio paskutinį ketvirtadienį 13 val. gydytojai rengia seminarus nėščiosioms, kurių metu pasakojama apie nėštumo eigą, gimdymą, supažindinama su naujagimių maitinimu bei kitais dalykais.
Atsakydama į Sveikatos apsaugos ministerijos raštą, Raseinių ligoninės administracija pateikė duomenis apie gimimų tendencijas, taip pat buvo pažymėta, kad nuolat didėja atvykstančių gimdyvių skaičius iš kitų rajonų, Akušerijos – ginekologijos skyriuje dirba pakankamai kvalifikuotų darbuotojų, skyriaus išlaikymui dalį lėšų skiria
rajono Savivaldybė. Reikia tikėtis, kad Sveikatos apsaugos ministerija atsižvelgs į paminėtus argumentus. Visgi, praradus šį skyrių, iškiltų daug problemų,  ypač socialiai pažeidžiamiems žmonėms.

Komentarų nėra