Raseinių rajono savivaldybės darbuotojų profesinės sąjungos narių išvyka

[1]Gausus Raseinių rajono savivaldybės darbuotojų profesinės sąjungos narių, jų artimųjų ir draugų būrys neseniai lankėsi Lenkijoje. Svečiavomės buvusiose etninėse baltų tautų – prūsų, jotvingių ir lietuvių žemėse.
Pirma numatyta stotelė – netoli Lietuvos buvusi Antrojo pasaulinio karo metų Hitlerio būstinė „Vilko guolis“. Ją sudaro sunkiųjų (tokių yra 7) ir lengvųjų bunkerių sistema. Čia buvo ir viešbučiai vokiečių karininkams, geležinkelio bėgiai, stotis, net ir kazino – praktiškai mažas miestelis, kuriame piko metu gyveno ir dirbo apie 2 000 nacių, tarp jų ir dauguma aukščiausių vadovų. Tai vienas įspūdingiausių ir dažniausiai lankomų objektų Europoje. Iš šios vietos Hitleris vadovavo Rytų frontui. Grandioziniai likusios būstinės bunkerių griuvėsiai mena kraupią istoriją. Ten pat ekskursantai apžiūrėjo ir karinės technikos muziejų.
Kelionė tęsėsi toliau, atvykome į Šv. Lipkos vienuolyną, ten klausėmės vienintelių Europoje šokančių vargonų. Jie taip vadinami dėl muzikos atlikimo metu besisukinėjančių įspūdingų baroko stiliaus skulptūrėlių bei kitų šventyklos architektūros elementų. Dar vienas mūsų sustojimas – kurortinis miestelis Mikolajki. Čia apžiūrėjome vietines įžymybes ir ilsėjomės viešbutyje.
Kitą dieną susipažinome su kurortiniu Augustavo miesteliu, įsikūrusiu tarp trijų ežerų, todėl dar vadinamu lenkiškąja Venecija. Žymiausias lankytinas objektas – Augustavo kanalas, iškastas dar XIX a. Raseiniškių čia laukė garlaivis ir įspūdingas plaukimas kanalu. Pasigrožėję kerinčiais Augustavo apylinkių vaizdais išvykome į Vygrius. Tai nuostabus kaimelis, apsuptas ežerų ir miškų, jame įsikūręs garsusis vienuolių kamaldulių vienuolynas. Čia ilsėdavosi popiežius Jonas Paulius II.
Pakeliui namo užsukome į prūsų ir jotvingių gyvenvietę, įkurtą žymaus baltų kultūros puoselėtojo Petro Lukoševičiaus. Svetingas šeimininkas supažindino su prūsų kalba, papročiais, istorija. Originalūs nameliai, senovinė medinė pilis, ramybe dvelkiantis Lietuvos karalystės aukuras, prūsų ir jotvingių pilkapiai bei kiti vaizdai sukūrė įspūdį, kad laikas čia atsuktas ne vienu šimtmečiu atgal. Sodyba išties labai įspūdinga – tiek savo architektūra, tiek plotu. Rodos, čia tebegyvena senovės baltų gentys, supamos civilizacijos nepaliestos gamtos.
Atsisveikinę su Lenkija, tiksliau jos lietuviškąja sritimi, kuri taip oficialiai ir nurodoma Lenkijos etnografiniuose žemėlapiuose, grįžome į Raseinius. Puiki nuotaika ir kelionės dalyvių geranoriškumas dar kartą patvirtino, kad profsąjungos nariai moka turiningai keliauti ir ilsėtis.
Albinas Stakauskas,
Savivaldybės darbuotojų profesinės
sąjungos pirmininkas