Raseinius gelbsti grožis
Tikėtis, kad grožis išgelbės pasaulį, būtų per daug drąsu. Tačiau jei ne visą pasaulį, tai gal bent Rasei-nius jis gali išgelbėti? Sodybų šeimininkai, daugiabučių bendrijos, gyvenvietės, įstaigos tarpusavyje lenktyniauja – kas patraukliau ir originaliau išgražins savo aplinką. Štai po metų kitų turėsime pavyzdinį, dendrologiniais ir architektūriniais sprendimais išsiskiriantį miesto parką. Belaukdamas parko prisikėlimo naujam gyvenimui, mūsų miestas jau ne pirmą vasarą tiesiog skendi gėlėse: gatves ir skverus puošia ryškiaspalvių žiedų kupini loveliai, lankai, piramidės. Tokiam grožiui retas gali išlikti abejingas – vieni gėrisi ir didžiuojasi, kiti niurzga, kad sunkmečiu taškomos lėšos gėlynams – ne grožis galvoje, kai alkanas pilvas maršus groja ir duobėtos gatvės nuotaiką gadina. Pasitaiko ir tokių, kurie savo emocijas išlieja raudami ir niokodami taip kruopščiai prižiūrimas gėlytes, o sumažintą pensiją gaunanti močiutė mesteli, kad po tomis gėlių piramidėmis reikėtų bombelę pakišti…
„Alio, Raseiniai“ pasidomėjo, kas gi tie mūsų miesto grožio puoselėtojai ir kiek šiam reikalui atseikėjama iš rajono biudžeto.
Apie miesto apželdinimą kalbėjomės su Raseinių miesto seniūnu Jonu Elzbergu ir UAB „Raseinių komunalinės paslaugos“ apželdinimo meistre Danute Aniuliene, kuri būtent ir rūpinasi, kad mūsų miestas žydėtų ir žaliuotų.
D. Aniulienei apželdinimo darbuose talkina laistytojas, dar viena etatinė darbuotoja ir iš darbo biržos atsiųstos 3 moterys. Apželdinimo meistrė paminėjo, kad problemų sukelia viešųjų darbų programoje numatyti terminai – žmogus įdarbinamas tik 2 mėnesiams, paskui keičiamas kitu: „Kartais beveik mėnesį užtrunkame, kol apmokome apželdinimo darbų, žmogus mėnesį padirba, tada ir vėl atsiunčiami naujokai, kuriuos irgi reikia apmokyti. Pernai buvo lengviau – iš darbo biržos atsiųsti žmonės buvo įdarbinti visą sezoną.“
Pasak D. Aniulienės, beveik visos gėlės užauginamos komunalinio ūkio patalpose: vasarį pasėjamos, kovą persodinamos į šiltnamius, o atšilus orams iškeliauja į miestą džiuginti gyventojų. Lapkritį savo amželį užbaigusios gėlės išraunamos, daugiametės sugrįžta žiemoti į komunalinį ūkį, užsakomos naujos sėklos. Taip ir sukasi savotiškas rėdos ratas.
Iš 180 ha miesto seniūnijos žaliųjų plotų, 0,7 ha sudaro gėlynai, ant gatvių tvorelių kabo 138 loveliai, stūkso 10 gėlių piramidžių, 60 betoninių klombų, 9 lankai su žydinčiais vazonėliais.
Seniūnas J. Elzbergas pažymėjo, kad miesto teritorijai priklausančių žaliųjų plotų, gėlynų ir medžių priežiūrai pagal rajono Savivaldybės tarybos patvirtintą Raseinių
miesto seniūnijos 2011 metų veiklos programą yra skirta 280 tūkst. litų. Iš jų vien gėlynų priežiūrai planuojama išleisti panašiai kaip ir pernai – apie 90 tūkst. litų. Komunalinis ūkis Savivaldybei gėles parduoda palyginti nebrangiai, už savikainą: viena našlaitė – 1 Lt, petunija – 1,30 Lt, gvazdikėlis – 0,85 Lt, begonijos, pelargonijos –po 3,50 Lt (iš viso apie 15-20 tūkst. Lt per sezoną).
Daugiausia pinigų išleidžiama ne gėlių sėkloms ar daigams, o jų priežiūrai. Į šią sumą įeina darbuotojų atlyginimai, 21 % PVM. Pasak seniūno, ganėtinai brangiai kainuoja laistymas – apie 5 tūkstančius litų per mėnesį.
Kilnus, tačiau sunkus yra laistytojo darbas – be laisvadienių, kiekvieną ankstų rytą, kai daugelis dar miega, laistytojas prisisiurbia iš tvenkinio vandens ir pradeda gėlių
girdymo darbus. Net ir lietingomis dienomis gėles tenka palaistyti, kadangi jos taip tankiai susodintos loveliuose bei piramidėse, tokia vešli jų lapija ir žiedija, kad lietaus lašai grunto nepasiekia.
Brangiai atsieina gėlių tręšimas ir chemikalai, naikinantys kenkėjus. „Grožis kainuoja, – atsidūsta seniūnas, – nieko nepadarysi, juk ir moteris, norėdama gražiai atrodyti, daug pinigų išleidžia manikiūrams.“
Tiek seniūnas, tiek apželdinimo meistrė tvirtino, jog gėlių vagysčių mažėja, tačiau gan dažnai pasitaiko vandalizmo atvejų – gėlynai išvažinėjami dviračiais, po nakties randami išdaužyti loveliai, išrautos gėlės.
Raseinių r. policijos komisariato viršininkas Kęstutis Užemeckas informavo, kad jau sulaikyti keli asmenys, kurie daugiau nei prieš savaitę nuniokojo Nepriklausomybės aikštę – išvartė šiukšlių dėžės, sudaužė laikrodį, nuplėšė ir išdraskė gėlių lovelius. Dalis sulaikytųjų– nepilnamečiai. Kadangi padaryta žala viršija 900 Lt, pradėtas ikiteisminis tyrimas, gresia baudžiamoji atsakomybė ir netgi laisvės atėmimas iki 3 metų.
Pažymėtina, kad už gėlių vagystes bei nedidelį chuliganizmą numatytos baudos iki 700 Lt arba administracinis areštas iki 30 parų. Komisariato viršininkas atkreipė
dėmesį, kad gyventojai turėtų labiau patausoti ir gerbti savo miestą, o tėvai pasidomėti, su kuo draugauja ir ką naktimis veikia jų vaikai.Beje, grožis mieste puoselėjamas ne už europinius, o už mūsų, mokesčių mokėtojų pinigus, taigi užuot išrovę gėlę, verčiau ją pasodinkime.