Renkamės žirnių veislę
Žirniai – viena seniausių Žemėje daržovių, kurią žmonės vartoja jau civilizacijos aušroje. Mėgsta žirnius ir mūsų krašte, ypač vaikai, todėl pasėti jų reikia daugiau. Juk pagal baltymų ir angliavandenių kiekį jie beveik prilygsta mėsai. Gausu žirniuose cukraus, vitaminų, mineralinių medžiagų, ypač fosforo, kalcio, geležies.
Žirnių garbė šiais laikais kaskart vis didės ir dėl kitos priežasties. Žirnių lysvės – maži azoto fabrikėliai, jų darbininkės – bakterijos. Daug azoto sukaupiama, nei už jį, nei už transportą mokėti nereikia… O po žirnių priešsėlio kitais metais visos daržovės geriau derės.
Prisiauginti žirnių visai nesunku. Mat jie nereiklūs šilumai, dygsta esant 2–4oC temperatūrai, net nedideles šalnas iki -4oC iškenčia. Taigi žirnius reikia sėti kuo anksčiau, kai tik dirvą pradžiūsta, geriausia balandžio mėnesį. Žirniai mėgsta kiek sunkesnes, priemolingas dirvas, kuriose jiems netrūksta drėgmės. Žirnių sėklos reikia daugokai, vienai 10 m2 lysvei apie 150–200 g, taigi, verta savo sėklas išsiauginti, kad nereiktų pirkti.
Pasirenkant žirnių veislę svarbu žinoti, kokio aukščio stiebas užaugs. Yra žemaūgių žirnių, kurių stiebas tik iki 60 cm, yra aukštaūgiai, kurių stiebas keliskart ilgesnis. Žemaūgiai žirniai dažnai ankstyvesni, sunoksta vienu laiku, aukštaūgiai dera ilgiau – apatinės ankštys jau skinamos, o viršutinės dar žydi. Kad lengviau būtų pasirinkti, žemiau aprašomos veislės surikiuotos pagal veislės ankstyvumą ir stiebo aukštį.
CASH – labai ankstyva prancūziška veislė. Augalai žemi, vos 50 – 55 cm. Ankštys tamsiai žalios, jose subręsta po 8 – 10 raukšlėtų, tamsiai žalių žirnių.
PREMIUM – labai ankstyva vokiška veislė, stiebas apie 60 cm aukščio. Žirniai pradeda derėti per du mėnesius po sėjos, jau birželio vidury. Ankštys didokos, jose subręsta 7 – 8 vidutinio dydžio sėklos.
KELWEDON WONDER – ankstyva ir populiari lenkiška žirnių veislė. Stiebas žemas, apie 65 cm aukščio, ankštys nedidelės, apie 8 cm, žirniai tamsiai žalios spalvos, saldūs.
MARKANA – vokiška veislė, vidutinio ankstyvumo, augalai žemi, apie 65 cm aukščio, atsparūs ligoms. Tai vienintelė veislė, kurios ūsai tvirtai tarpusavyje susikimba, todėl nereikia atramų. Ankštys tamsiai žalios, žirneliai raukšlėti, balti su žalsvu atspalviu.
PROTOR – vidutinio vėlyvumo prancūziška veislė, stiebas apie 80 cm aukščio. Ankštys didelės, jose 8–10 labai stambių, skanių, žalsvos spalvos žirnių. Dažnai šios sėklos būna beicuotos.