Sakralus Šiluvos šventovės menas virtualioje realybėje

Siųsti Versija spausdinimui

Šiluvos šventovėje Šiluvos piligrimų centras įgyvendina projektą, jo metu planuojama sakralius kultūros objektus ir miestelio aikštės vaizdą pateikti 3D formatu internetinėje platformoje, taip sukuriant galimybes pažinti šventovę vietos ir užsienio svečiams bei meno tyrinėtojams prieš apsilankant Šiluvoje. Taip pat tai galimybė išsamiau pažinti ir patyrinėti unikalios vietovės kultūros paveldo vertę.
Pastaruoju metu, kai patirtos atskirties nuo pasaulio aidas vis dar atsiliepia daugelio sąmonėje, aktualiau ir įtikinamiau ima atrodyti kultūros svarbos fenomenas. Kultūros, kuri natūraliai susipina su gyvenimo kasdienybe, taip pat dažnai yra neatsiejama nuo vidinių žmogaus išgyvenimų ir patirčių.
Nenuostabu, kad krikščionių bažnyčia daug dėmesio skirdavo sakralaus meno kūrybai ir sklaidai. Kūrybinis žmogaus pradas yra tai, kas dažniausiai pakylėja virš kasdienybės, leidžia permąstyti savosios egzistencijos prasmę ir priimti transcendenciją. Todėl viena seniausių Mergelės Marijos šventovių Europoje – Šiluvos šventovė – žmogaus rankomis įprasmino stebuklą – Mergelės Marijos apsireiškimą – architektūros ir skulptūros perlais. Šiluvoje esti vėlyvojo baroko Švč. Mergelės Marijos Gimimo bazilika ir unikali modernistinė Antano Vivulskio Apsireiškimo koplyčia. Šios dvi viena kitą papildančios ir atliepiančios sakralios erdvės yra kupinos meninės kūrybos raiškos ir interjere – bazilikoje matomas skulptoriaus jėzuito Tomo Podgaiskio XVI–I a. skulptūrinis interjero dekoras. Tad mažame miestelyje tai yra sakrali erdvė, pripildyta unikalios kultūrinės ir kūrybinės patirties, kuri artima ir keliaujančiam piligrimui, ir atvykusiam turistui.
Visgi kai pasaulį ištikusi pandemija leido suvokti, kad kelionės turi būti apsvarstytos, prasmingos ir netgi joms savotiškai pasiruošiama, buvo nuspręsta, jog Šiluvos šventovėje esantis kultūrinis turtas turėtų būti prieinamas ne tik kiekvienam atvykusiam, tačiau ir kiekvienam besiruošiančiam atvykti, ieškančiam, galų gale, trokštančiam pažinti. Norėdamas atskleisti mus supantį meną, šią vasarą Šiluvos piligrimų centras vykdo nekilnojamojo kultūros paveldo pažinimo sklaidos projektą „Sakralios Šiluvos šventovės istorijos pasakojimai skaitmeniniame amžiuje. Šiluvos Švč. Mergelės Marijos Gimimo bazilikos ir Apsireiškimo koplyčios pritaikymas skaitmeninei edukacijai ir pažinimui“, prie jo finansavimo prisideda Kultūros paveldo departamentas prie Kultūros ministerijos.
Projekto tikslas – virtualus turas po nekilnojamojo kultūros paveldo objektus ir svarbių Šiluvos šventovės kultūros vertybių skait­meninimas 3D formatu kultūros paveldo vidaus vaizdų interjerui pagyvinti. Šiuo metu yra pradėtas bazilikos interjero skaitmeninimas 3D formatu, planuojama antruoju etapu sujungti išorės 3D vaizdus su vidaus interjeru. Šią vasarą šventovėje vyksta interjero skaitmeninimo darbai, ruošiami tekstai ir kuriamas interjero sakralus pasakojimas skaitmeninėje erdvėje pasitelkiant panoraminius ir 3D vaizdus.
Visi šie darbai nuguls į virtualaus gido formatą, kuris bus pritaikytas tiek atvykstantiems, tiek negalintiems atvykti į Šiluvą ir patirti čia esantį sakralaus meno grožį. Įgyvendinus projektą, kiek­vienas norintis bus supažindintas su bazilikos interjero skulptūromis, paveikslais ir architektūra. Unikaliai išlikusios nuo 1786 m. interjero skulptūrinės kompozicijos, sukurtos br. jėzuito T. Podgaiskio, perteikia Bažnyčios steigimo temą, padeda įsitraukti į Eucharistijos vyksmą ir atskleidžia šv. Ignaco dvasingumo bruožus. Visos skulptūros sukurtos išplėsti stebuklingojo Šiluvos Marijos paveikslo temą rengiantis paveikslo karūnavimui.
Pradėjus ir tęsiant projektą „Sakralios Šiluvos šventovės istorijos pasakojimai skaitmeniniame amžiuje. Šiluvos Švč. Mergelės Marijos Gimimo bazilikos ir Apsireiškimo koplyčios pritaikymas skaitmeninei edukacijai ir pažinimui“, šiuo metu vykstant bazilikos ir Apsireiškimo koplyčios interjerų skaitmeninimo darbams, Šiluvos piligrimų centras dėkoja visiems prisidedantiems prie troškimo atskleisti sakralumo ir meninės kūrybos dialogą šventovėje: Kultūros paveldo departamentui prie Kultūros ministerijos, VšĮ „Laiko ženklai“ ir Sauliui Zaurai, Sauliui Mateliui ir UAB „Sparkus“.
Laukiame visų Šiluvos šventovėje ir kviečiame stebėti virtualaus turinio atsiradimą svetainėje www.siluva.lt.
Šiluvos piligrimų centro informacija

Komentarų nėra