Šešėlinei ekonomikai – aukso amžius

Siųsti Versija spausdinimui

Gytis Sadūnas

Samanės gamintojų skaičius  padvigubėjo

Pasak Kauno apskrities vyriausiojo policijos komisariato Raseinių r. policijos komisariato Viešosios tvarkos skyriaus Prevencijos poskyrio viršininko pareigas l. e. Dariaus Jonaičio, dabar šešėlinei ekonomikai – aukso amžius.-Be abejo, sunkmečiu kritus pajamos ir didėjant skurdo mastams, smulkių viešojo gyvenimo normų pažeidimų tik gausėja. Krizės metu rajono žmonės bando litą užsidirbti ir iš neteisėtos veiklos – naminės degtinės gamybos bei tabako gaminių kontrabandos ir realizacijos. Suprantama, kad tokie  ,,verslai“  yra nelegalūs ir policija į tai reaguoja,- sakė D. Jonaitis.- Išaiškinus, kas tai padarė, iš tikrųjų pažeidėjui yra taikoma gana griežta administracinė ar baudžiamoji atsakomybė.

Anot D. Jonaičio, jei anksčiau gavęs administracinę piniginę nuobaudą pažeidėjas dar sugebėdavo juokauti, tai sunkmečiu netgi tos pačios įstatymo numatyta tvarka skiriamos piniginės baudos jau verčia susimąstyti. Lietuvos Respublikos administracinių teisės pažeidimų kodekso (LR ATPK) 177 str. 1 d. (Naminės degtinės, brogos arba kitų namų gamybos stiprių alkoholinių gėrimų gaminimas, įgijimas, laikymas, gabenimas ar realizavimas) numato baudą nuo 300 iki 1500 Lt. Antrą kartą per metus prasižengusiam pažeidėjui už tą patį padarytą pažeidimą skiriama bauda nuo 1500 iki 3000 Lt.

Pasak Viešosios tvarkos skyriaus Prevencijos poskyrio viršininko pareigas l. e. D. Jonaičio, per praėjusius metus rajone buvo nustatyti 62 naminės degtinės gamintojai ir pardavėjai. Tuo tarpu 2008 –aisiais metais tokių pažeidėjų buvo išaiškinta tik 36. Pareigūno teigimu, negalima sakyti, kad besiverčiančių šiuo nelegaliu verslu skaičius Raseinių r. per praėjusius metus išaugo beveik dvigubai. Tam didelę įtaką turėjo ir žmonių pasitikėjimas policija, pareigūnų aktyvi veikla savo aptarnaujamose teritorijose ir prevencinių priemonių gausa.

,,Galima sakyti, jog dabar kiekviena seniūnija turi po degtindarį. Samanės fabrikai dažniausia būna įrengiami miškuose, sunkiai privažiuojamose vietovėse, o nelegalią produkciją degtindariai paprastai pardavinėja tik savo pastoviems klientams. Todėl pareigūnams demaskuoti naminės fabrikus gana nelengva. Bet, nepaisant to, šis darbas bus tęsiamas. Mes samanės gamintojams ir toliau neleisim ramiai gyventi“,- tikino D. Jonaitis.       Savaime suprantama, jog tokį naminės degtinės gamybos renesansą lėmė 2009 m. sausio 1 d. padidinti akcizų tarifai, taikomi visoms alkoholinių gėrimų grupėms. Dėl to ir plečiasi neteisėta pogrindinė alkoholinių gėrimų gamyba ir jų realizavimas. Analitikai nustatė, kad 2009 m. policijos pajėgos iš nelegalios apyvartos išėmė net 657 proc. daugiau naminės degtinės ir 74 proc. daugiau raugo – t. y. žaliavos naminės degtinės gamybai.

Įklampino kontrabandinės  cigaretės

Kontrabandiniai rūkalai, jeigu juos gabenantys asmenys sėkmingai parveža iš Rusijos ar Baltarusijos į Lietuvą, kaip žinia, „nusėda“  taip pat rizikuoti nebijančių prekybininkų namuose, ūkiniuose pastatuose, prekybos kioskuose, turguose. Čia pakelį cigarečių galima nusipirkti maždaug litu pigiau, negu jis kainuoja parduotuvėse. Kadangi rūkaliai linkę savo „maisto“ iškart pirkti po bloką ar du, jie, įsigiję kontrabandinių cigarečių, džiaugiasi sutaupę dešimtimis litų.

Pasak pakalbinto raseiniškio pono Juozo, dabar Lietuvos parduotuvėse jo mėgstamų cigarečių pakelis kainuoja po 7 Lt. ,,Tokios pat sudėties rusiškos, tos kontrabandinės, – tik po 4 litus. Todėl aš į cigaretes parduotuvėse jau seniai nesidairau“,- atviravo raseiniškis. Pasak Viešosios tvarkos skyriaus Prevencijos poskyrio viršininko pareigas l. e. D. Jonaičio, pareigūnai gavo informacijos, kad Raseinių miesto turgelyje, Vilniaus gatvėje, prekiaujama kontrabandinėmis cigaretėmis. Viešosios tvarkos skyriaus Prevencijos poskyrio pareigūnai (apylinkės inspektoriai) Svajūnas Deveika, Simas Šegždavičius ir Donatas Norkevičius nuvažiavo į turgelį šios informacijos patikrinti. Prevencinė akcija buvo vykdoma tuo metu, kai turgavietėje lankosi daugiausia pirkėjų. Tąkart pareigūnams pavyko nustatyti net du neteisėtos prekybos atvejus.

Pas pilietį R. L. buvo rasti ir paimti 138 pakeliai Rusijos Federacijos banderolėmis paženklintų įvairių cigarečių, kurių bendra vertė siekė 985 Lt. R. L. buvo surašytas administracinės teisės pažeidimo protokolas už akcizais apmokestinamų prekių laikymą, gabenimą, naudojimą ir realizavimą pažeidžiant nustatytą tvarką.  Raseinių apylinkės teismas jį nubaudė 1000 Lt bauda su 138 kontrabandinių cigarečių pakelių konfiskavimu.

Kitas kontrabandinių cigarečių pardavėjas buvo sučiuptas vykdant prevencinę priemonę ,,Turgus“.

,,Tikrinant turimą informaciją prie Vilniaus gatvės 130 namo buvo patikrintas automobilis ,,Opel Astra“, kuris priklauso piliečiui A. Š. Jo automobilyje pareigūnai rado ir paėmė 534 pakelius įvairių cigarečių su rusiško ir baltarusiško pavyzdžio banderolėmis. Aiškinantis aplinkybes nustatyta, kad minėtos cigaretės priklauso pilietei P. Š. Šiuo metu administracinė byla yra ruošiama pateikti teismui. Teismo sprendimas dėl šio pažeidimo artimiausiu metu bus priimtas,- atviravo D. Jonaitis.- Baudos už tokius pažeidimus dabar labai didelės, tūkstantinės. Įvertinus cigarečių vertę, piliečiui gali būti skirta bauda nuo 5 iki 10 tūkst. su šių prekių konfiskavimu ir gabenimo priemonės, kuria šios prekės buvo neteisėtai gabenamos, konfiskavimu.“

Pasak D. Jonaičio, įsigaliojus naujoms taisyklėms, dabar pareigūnai turi teisę patikrinti įtartinas vietas (patalpas), patikrinti piliečio krepšius ar automobilį. ,,Net jeigu ir žmogus atsisako, mes vis tiek turim teisę patikrinti ir užfiksuoti pažeidimą“,- aiškino pareigūnas.

Vadovaujantis LR ATPK 163 str. akcizais apmokestinamų prekių laikymas, gabenimas, naudojimas ar realizavimas pažeidžiant nustatytą tvarką, prekyba tokiomis prekėmis be banderolių ar kitų specialių ženklų arba su seno pavyzdžio banderolėmis, neteisėtai laikomų, gabenamų, naudotų ar realizuotų prekių vertė viršija penkiasdešimt minimalių gyvenimo lygių (MGL), užtraukia baudą nuo dešimties tūkstančių iki dvidešimties tūkstančių litų su šių prekių konfiskavimu ir gabenimo priemonės, kuria šios prekės buvo neteisėtai gabenamos, konfiskavimu arba be jos konfiskavimo.

Kovoja su vėjo malūnais

Kontrabandinių cigarečių pardavėjus policininkai sako gaudantys aktyviai, tačiau šį darbą vadina kova su vėjo malūnais. ,,Stengiamės nustatyti namų gamybos alkoholinių gėrimų, skysčių neteisėto perdirbimo, kitų vartojimo prekių nelegalios gamybos vietas, tikriname prekių realizavimo vietas, kad neteisėtai į vidaus rinką patekusios prekės nebūtų realizuojamos“,- tikino pareigūnas.

Tačiau Kauno apskrities vyriausiojo policijos komisariato Raseinių r. policijos komisariato Viešosios tvarkos skyriaus Prevencijos poskyrio viršininko pareigas l. e. D. Jonaitis mano, jog  pirmiausia reikėtų stabdyti kontrabandos įvežimą į šalį – tada ir nebereikėtų stebėtis, kodėl taip plačiai ja prekiaujama.

,,Ne dėl silpnos priežiūros organų veiklos plinta kontrabanda. Gyvenimas parodė, kad kontrabanda suklesti tada, kai valstybė neadekvačiai pakelia akcizą šioms prekėms, ir jos pasidaro tautai sunkiai įperkamos. Tada atsiranda paklausa pigesnei kontrabandinei prekei. Visame pasaulyje galioja tokia taisyklė: kai yra paklausa – yra ir pasiūla. Ir joks represinis aparatas negali sukontroliuoti šios veiklos“,- atviravo D. Jonaitis.

Statistika pokyčių nerodo

Lietuvos muitinės pareigūnai per pirmuosius tris šių metų mėnesius sulaikė neteisėtai gabenamų prekių už beveik 4 mln. 255 tūkst. litų. Vien kovo mėnesį nustatyti 294 atvejai, kai gabentos prekės buvo sulaikytos už pažeidimus. Tačiau lyginant šių ir 2008 metų suvestines, kontrabandos gabenimo tendencijos išlieka tos pačios.

Tą patį sako ir Valstybės sienos apsaugos tarnybos (VSAT) Viešųjų ryšių skyriaus viršininko pavaduotojas Rokas Pukinskas: „Kaip ir anksčiau, dažniausiai nelegaliai gabenamos cigaretės. Tai lemia pelningumas, nes rūkalai yra paklausiausia prekė. Be to, cigaretes ne tik paprasta realizuoti, bet ir lengva gabenti“,- pasakojo R. Pukinskas. Jo teigimu, per 2008 metus pasienio pareigūnai sulaikė 2 mln. 232 tūkst. 123 pakelius įvairių cigarečių su rusiškomis ir baltarusiškomis banderolėmis. Praėjusiais metais – 2 mln. 163 tūkst. 905 pakelius. ,,Noriu pažymėti, kad mūsų tarnybos rodikliai neatspindi visos padėties Lietuvoje. Reikia suprasti, kad yra vienas paprastas skirtumas – pasieniečiai kontrabandą gaudo miškuose, laukuose, upėje. Muitininkai atsako už tai, kas pravažiuoja pro kontrolės punktą,- tikino Valstybės sienos apsaugos tarnybos (VSAT) Viešųjų ryšių skyriaus viršininko pavaduotojas R. Pukinskas.- Tuo tarpu pasienietis kontrolės punkte tikrina tiktai žmogaus ir automobilio dokumentus.“

Tik faktai:

Už prekybą kontrabandinėmis prekėmis, jų laikymą ar gabenimą baudos skiriamos administracine tvarka pagal aptiktą prekių kiekį – nuo 100 litų iki 20 000 litų;

***

Įkliuvus antrą kartą, administracinė bauda gali siekti iki 50 000 litų; konfiskuojama ir priemonė, kuria buvo gabentos kontrabandinės prekės.

***

Jeigu kontrabandinių prekių kiekis viršija 250 MGL (1 MGL yra 130 litų) dydžio sumą, gresia jau baudžiamoji atsakomybė ir bausmė – bauda arba laisvės atėmimas iki 8 metų.

***

Visos kontrabandinės prekės naikinamos; pats naikinimo procesas valstybei nepigiai atsieina.

1 Komentaras

  1. nuotaukoj chiks motherfuckers

    2014-11-27 15:08

    musu bobos pirkdavo rusiskus narkotikus situ su rusisku mentalitetu ginkluotu iki dantu mientu-parazitu saugomam-stoguojamam taske daugybe metu ,cigareciu-samogono tabora saugodavo segzdavicius,atkata pasidalindavo su komisaru
    ne vienas is ju nepadirtu jokioj net Airijos garda o pasiekti Svedijos polis lygi sitiems murziams mision imposible
    linkiu nasharninkams ant Kaledu persesti ant dviraciu ir visai visai palicijai nebegasdinti visuomenes su koviniais ginklais
    zabotka+deveike was mutherfucker,s