Šiaurės šalių bibliotekų savaitė

Siųsti Versija spausdinimui

Šiaurės šalių literatūros savaitė yra Šiaurės šalių asociacijų „Norden“ sąjungos jau trečią dešimt­metį vykdomas kultūros projektas, skirtas skaitymui skatinti, garsiniam skaitymui ir pasakojamajai tradicijai puoselėti ir pažinčiai su Šiaurės šalių literatūra. Šių metų literatūros savaitė vyko lapkričio 14–20 dienomis, jos tema „Gamta Šiaurėje“.
Raseinių Marcelijaus Martinaičio viešosios bibliotekos Informacinių paslaugų ir vaikų literatūros skyrius taip pat įsijungė į šį populiarų tarptautinį projektą ir per Šiaurės šalių literatūros savaitę pravedė nemažai renginių, populiarinančių Šiaurės literatūrą ir jos kūrėjus. Skyriuje buvo parengta literatūros paroda „Šiaurės šalių rašytojai – vaikams“. Ją papuošė šių metų plakato iliustracija – vienas žinomiausių Norvegijos dailininko Nikolajaus Astrupo darbų – „Revebjeller“ (Rusmenės), kuriame vaizduojamas spalvingas Jölsterio kraštovaizdis. Parodą skyriaus skaitytojams, renginių lankytojams pristatė vyresn. bibliotekininkė Milda Bulzgienė.
Lapkričio 15 d. RMMVB Informacinių paslaugų ir vaikų literatūros skyriaus vedėja Jolanta Gudeikytė Viduklės filiale pravedė literatūrinę popietę „Astrida Lindgren: gyvenimo ir kūrybos takais“. Renginyje dalyvavo Viduklės Simono Stanevičiaus gimnazijos 4 b klasės mokiniai ir jų mokytoja Irena Petkienė. Lapkričio 14 dieną knygos mylėtojai kaip tik minėjo švedų rašytojos A. Lindgren 115 metų jubiliejų. Linksmos, pilnos nuotykių ir pokštų A. Lindgren knygos išverstos daugiau nei į 95 kalbas. Ji sukūrė tokius legendinius personažus kaip Pepė Ilgakojinė, Karlsonas, Emilis iš Lionebergos ir daugelį kitų, kurie ir šiandien žavi vaikus visame pasaulyje. Per visą savo gyvenimą ji pelnė kelias dešimtis apdovanojimų. A. Lindgren gimtadienis – puiki proga prisiminti pamėgtas knygas, linksmų istorijų herojus. Vaikai atidžiai išklausė skaidrėmis iliustruotą pasakojimą apie A. Lindgren gyvenimą ir kūrybą, pasidžiaugė lėlėmis – jos knygų personažais, vartė knygeles, apžiūrėjo 20 Švedijos kronų banknotą, kurį puošia rašytojos atvaizdas. Tą pačią dieną pasakojimą apie garsiąją švedų rašytoją Nemakščių filiale išklausė Nemakščių Martyno Mažvydo gimnazijos 4 klasės mokiniai. Lapkričio 16 d. dviejose literatūrinėse valandėlėse „Viso pasaulio Astrida Lindgren“, vykusiose Raseinių Šaltinio progimnazijoje, dalyvavo 1–3 klasių moksleiviai.
Lapkričio 17 dieną į Raseinių Marcelijaus Martinaičio viešąją biblioteką sukviesti mažieji skaitytojai susipažino su garsios suomių rašytojos ir dailininkės Tovės Jansson gyvenimu ir kūryba. Rašytojos sukurtas Muminukų pasaulis labai sužavėjo Raseinių maltiečių vaikų dienos centro lankytojus, jie jau kurį laiką dalyvavo edukaciniuose užsiėmimuose „Muminukas ir vandenyno daina“. Šiuose užsiėmimuose buvo kuriama miriorama (tai specialioje dėžėje rankenėle sukama panorama) ir įskaitytas tekstas filmukui. Renginyje vyko sukurto filmuko apie Muminukų pasaulį premjera.
Lapkričio 18 dieną į biblioteką atskubėjo Raseinių neįgaliųjų paslaugų ir užimtumo centro lankytojai, jie dalyvavo edukaciniame renginyje „Gamta Šiaurėje“. Peržiūrėjus skaidres apie Norvegijos gamtos paminklus, Islandijos ugnikalnio išsiveržimą ir Švedijos šiaurės gyventojus buvo garsiai perskaityta Malin Kivelä ir Martin Glaz Serup paveikslėlių knyga „Jei sutiktum lokį“ (iliustracijas kūrė Linda Bondestam). Vėliau savo įspūdžius renginio dalyviai noriai vaizdavo piešdami sensorinėse LED piešimo lentose šiaurės pašvaistes, ugnikalnius ir lokius.
Jolanta Gudeikytė,
Raseinių Marcelijaus Martinaičio viešosios
bibliotekos informacinių paslaugų ir
vaikų literatūros skyriaus vedėja
*****************
Lapkričio 14–20 dienomis vyko Šiaurės šalių literatūros savaitė. Šių metų tema „Gamta Šiaurėje“. Lapkričio 14-oji – didžioji skaitymų diena. Būtent šią dieną Sujainių bibliotekoje vyko Malin Kivela ir Martin Glaz Serup knygelės „Jei sutiktum lokį“ garsinis skaitymas. Tekstą skaitė Viduklės Simono Stanevičiaus gimnazijos 6 klasės mokinė Ugnė Alasauskaitė.
Kaip įprasta, Šiaurės šalių literatūros savaitė rengiama lapkritį, tamsiausiu metų laiku, todėl skaitymai Sujainių bibliotekoje vyko žvakių šviesoje. Pagrindinė savaitės idėja yra labai paprasta: visiems kartu susibūrus skaityti knygą. Šių metų skaitymams atrinktų knygų pagrindinė tema – žmogaus ryšys su gamta.
Šiaurės šalių literatūros savaitė – tai jau trečią dešimtmetį vykdomas kultūros projektas, kuriuo siekiama puoselėti garsinio skaitymo ir šiaurietišką pasakojimo tradiciją, propaguoti Šiaurės šalių literatūrą ir prisidėti prie skaitymo skatinimo. Kasmet prie šios iniciatyvos prisijungia vis daugiau įvairaus amžiaus žmonių.
Po skaitymų, skirtų Šiaurės šalių savaitei, dalyviai diskutavo apie tai, kas gi būtų, jei sutiktų lokį, kaip reikėtų elgtis jį pamačius… Priėjo išvadą, kad visgi lokį greičiausiai sutiktų tik zoologijos sode.
Tokios skaitymo akcijos suburia žmones, paskatina skaityti ir dalintis skaitymo džiaugsmu.

Danelija Laurinavičiūtė,
Sujainių bibliotekos vyresn. bibliotekininkė

Komentarų nėra