Šiaurės šalių literatūros savaitė Ariogalos miesto bibliotekoje

Siųsti Versija spausdinimui

Mūsų vis greičiau ir greičiau besisukančiame pasaulyje tradicijos išlieka labai svarbiu raktu, kuriuo atrakiname duris į tautų istoriją, kultūrų vertybes ir, žinoma, laiką drauge, galimybę susiburti vienijančiam tikslui. Šiaurės šalių literatūros savaitė – pavyzdys, kaip 1995 metais kilusi idėja virto jau trečią dešimtmetį gyvuojančia ir vis daugiau skaitytojų jungiančia tradicija. 1998 metais projektas pasiekė ir Baltijos šalis, kurios noriai ir aktyviai dalyvauja iki šių dienų. Šis projektas puoselėja garsinio skaitymo ir šiaurietiško pasakojimo tradiciją, skatinančią Šiaurės šalių literatūros skaitymą.
Ariogalos biblioteka tradiciškai dalyvavo lapkričio 14–20 dienomis vykusioje Šiaurės šalių literatūros savaitėje. Šių metų tema – gamta Šiaurėje, kurioje atsispindi ir siejasi mūsų kultūroje ir Šiaurės šalių literatūroje juntama meilė ir pagarba gamtai. Per pandemiją daugelis atrado artimesnį ryšį su gamta, tad šių metų atrinktų knygų temos mums yra artimos, suteikiančios jaukumo.
Svarbiausia skaitymų diena yra pirmadienis, kai stengiamasi sukviesti kuo daugiau knygų mylėtojų, tuo pačiu metu savo kalbomis Šiaurės ir Baltijos šalyse skaitančių ištraukas iš Šiaurės šalių autorių knygų. Tad būtent lapkričio 14 dienos vakarą Ariogalos bibliotekoje rinkosi skaitytojai nuo paauglių iki senjorų į ,,Sutemų valandos“ skaitymus suaugusiesiems. Lapkritis mums yra vienas niūriausių ir tamsiausių mėnesių, tačiau tą vakarą skaitytojai kartu su bibliotekos darbuotojomis sukūrė jaukią atmosferą, žvakių šviesoje visi jautė bendrystę ir šilumą vienas po kito skaitydami Patrik Svensson knygą ,,Apie ungurius ir žmones. Mįslingiausios pasaulio žuvies istorija“. Leisdami knygą iš rankų į rankas, bibliotekos skaitytojai puoselėjo išskirtinę šiaurietiško pasakojimo tradiciją.
Mažieji Ariogalos bibliotekos skaitytojai taip pat neliko nuošaly. Tradiciškai per Šiaurės šalių literatūros savaitę į biblioteką atvyko Raseinių Marcelijaus Martinaičio viešosios bibliotekos Informacinių paslaugų ir vaikų literatūros skyriaus vedėja Jolanta Gudeikytė. Ji išradingai ir nuotaikingai pristatė lėlių – knygų ir filmukų veikėjų kolekciją. Čia buvo ir Pepė Ilgakojinė, troliai Mumiai, katinas Findusas ir dar daugybė kitų personažų, kuriuos vaikai kupinomis džiugesio ir smalsumo akutėmis žaismingai stengėsi atpažinti. Kartu buvo paminėtos ir vaikų labai mėgstamos švedų rašytojos Astridos Lindgren 115-osios gimimo metinės.
Šiaurės šalių literatūros skaitymo savaitė lyg mažas, bet svarbus žingsnis į advento laikotarpį, kai vis dažniau stengiamės atrasti ramumo, jaukumo, šviesos savo širdyse ir namuose. Kai savo namuose ir bendruomenėje stabtelime ir kuriame šiltas akimirkas, uždegdami žvakes, būdami arčiau vieni kitų. Tad ir advento laikotarpiu kviečiame nepamiršti knygų ir galbūt tęsti garsinius skaitymus vakarais savo šeimose, nes tai mus vienija ir praturtina.

D. Kveškevičienė, D. Ališauskienė,
Ariogalos miesto bibliotekos darbuotojos

Komentarų nėra