Šiluvoje skaitome: N. Pipiras „Laiko liturgija“, R. Urbonavičius „Divina Hora“

Siųsti Versija spausdinimui

Vasario mėnesį Šiluvoje skaitome ir drauge kviečiame panirti į bičiulių, kunigų knygą dvigubu pavadinimu – „Laiko liturgija“ ir „Divina Hora“. Nepaisant pavadinimo duališkumo, knygoje vieningai kalbama apie patiriamą laiko tėkmę. Tiesa, laikas ir laikiškumas pateikiami skirtingose kūrybinėse formose. Nerijaus Pipiro „Laiko liturgija“ – tai poezijos rinkinys, sumišęs su asmeninio dienoraščio ištraukomis ne tiek keliant klausimus apie būtį šiandien, kiek romantiškos plunksnos prisilietimu prabylant apie Tėvynę ir tarnystę joje. Išties, N. Pipiro eilėraščiai simboliškai atliepia tarpukario Lietuvos dailės kūrybą, kai nepaisant studijų užsienyje, Pa­ryžiaus žavesio grįžtama į Tėvynę, o vienas sodriausių ir mėgstamiausių siužetų – Lietuvos laukai, upeliai, koplytstulpiai, kitaip tariant – gamta ir periferijos atributai. Panašiai ir „Laiko liturgijoje“ prabylama tarsi apie inkrustuotą laiką – sustojusį net ne prisiminimuose, o atkeliavusį iš močiutės pasakojimų, kurie nugulė širdy.
Roberto Urbonavičiaus „Divina Hora“ – tai nepavaldaus pasauliui laiko meditacija. Pateikiamos meditacijos ne tik kad netarnauja pasaulio laikui, tačiau yra dvasinio Bažnyčios pasaulio atributai. Todėl R. Urbonavičiaus dalis pradedama advento ilgesiu ir Adomo malda. Ši vystosi į savotišką poetinį potyrį, skatina keliauti laikotarpiais su kitais Biblijos atstovais – Nojaus valtimi, Kalėdų džiaugsmą patirti drauge su paslėptu Elžbietos džiaugsmu, panirti į Juozapo išbandymą ir kitus simboliškus meditatyvius susitikimus. Baigiama Marijos troškimais – karštu noru vėl išvysti tą, kuris buvo paaukotas, dar kartą paliesti sūnų, kai vienodai draskoma mamos ir tikinčiosios širdis. Kurgi mylimasis, kur Jėzus: „Kur Jisai vaikščioja? Ar tu žinai, kur Jis, o Sodininke?“
Tad ši knyga – tai ne tik dviejų bičiulių dialogas apie laiką, vietomis semiantis skaitytojo širdis romantizuotais Tėvynės įvaizdžiais, bet kartu tai knyga, kviečianti paradoksaliam išgyvenimui – laiko tėkmę patirti sustojus. Tai patirti kviečiame Šiluvoje akimirkai stabtelėjant ir vasario 13 d. dalyvaujant Marijos dienoje, 14 val. Šiluvos piligrimų centre susitikti su vienu iš autorių – R. Urbonavičiumi ir dalyvauti knygos pristatyme.
Menotyrininkė Silvija Čižaitė-Rudokienė,
Šiluvos piligrimų centro informacija

Komentarų nėra